Spring til hovedindhold

DenmarkH. Lundbeck A/S B 
(HLUN B)

DenmarkH. Lundbeck A/S B

· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
33,600
I dag %
-1,57%
I dag +/-
-0,535
Køb
33,600
Sælg
33,600
Højest
34,195
Lavest
33,525
Omsætning (Antal)
957.520
· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen

DenmarkH. Lundbeck A/S B 

DenmarkH. Lundbeck A/S B

· Nasdaq Copenhagen · Valuta i DKK
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
33,600
Udvikling i dag
-1,57%
-0,535
Køb
33,600
Sælg
33,600
Højest
34,195
Lavest
33,525
Omsætning (Antal)
957.520

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
33,810
VWAP
33,810
Omsætning (DKK)
32.375.206

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Nu er lundbeck faldet 7,4% siden i torsdag d.4/8 -hvorfor det ? Der var da ellers gode nyheder af fremlæggelse d.5/8 Sent torsdag aften gav Lundbeck og partneren Otsuka Pharmaceuticals et dybere indblik i de resultater, der er skabt med lægemidlet R
    2
    8
    for 3 dage siden
    Ja der er åbentbart nogen som vil presse den ned - men meget små handler, så tror ikke det er privat
    1
  • Lundbeck/Goldman Sachs: Kursmål sat til 43,65 kr. 12.7.2022 17.44 • MarketWire •  Kopier link til udklipsholderen Lundbeck har fået fastsat sit kursmål til 43,65 kr. hos Goldman Sachs.Det fremgår af data fra Bloomberg. Det er første opdaterede kursmå
    0
    6
    20. jul.
    Det er netop GS kursMÅL, det betyder at vi må være på vej mod målet. Hvis den steg til kursmålet, så
    1
  • Interessant, skarpte holdninger fra Per Hansen og Lau.   CEO, bestyrelse pas på jer skib.  40:23 https://www.euroinvestor.dk/podcast/millionaerklubben-tryg-leverer-varen
    0
    7
    15. jul.
    Det er mest relateret til den podcast (om pirater, shortere) . Alle brænder fingere, Lau, Per har og
  • Hvad siger i til at ombytte A Til B aktier, kan se det er sidste svar dag...
    0
    2
    7. jul.
    Jeg kjøpte flere A aksjer da disse er litt billigere enn B aksjen i H. Lundbeck A/S. Generelt er A-a
  • https://euroinvestor.dk/nyheder/mandagens-aktier-milliarddroemme-loeftede-lundbeck-i-groent-marked
    1
    0
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
33,810
VWAP
33,810
Omsætning (DKK)
32.375.206

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    24,10
  • P/E*
    -
  • P/B
    1,46
  • P/S
    1,63
  • Udbytte/aktie
    0,50
  • EPS
    1,39 DKK
  • Direkte afkast
    1,49%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MDKK)

category_local
2021202020192018
Omsætning16.29917.67217.03618.117
Omkostninger3.6484.1663.3853.456
Bruttoresultat12.65113.50613.65114.661
Driftsomkostninger10.64111.51610.0439.360
Driftsresultat2.0101.9903.6085.301
Resultat før skat1.5811.9063.4815.289
Resultat efter skat1.3181.5812.6673.907

Balance (MDKK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver26.04125.92426.71911.362
Omsætningsaktiver2.7752.1632.2041.753
Egenkapital18.27916.97314.55414.251
Langfristet gæld7.5569.04410.9231.184
Kortfristet gæld8.81810.01210.2807.576
Gældsgrad (%)89,58112,27145,6861,47

Cash flow-analyse (MDKK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften2.2723.8372.6095.981
Cash Flow fra investeringer-610-467-7.755-2.907
Cash flow fra finansieringer-3.336-2.3944.548-1.607

Selskabsoversigt

Lundbeck er en farmaceutisk virksomhed. Det største fokus findes i forskning om psykiatriske og neurotiske lidelser, som omfatter behandling af depression, skizofreni, Alzheimers og Parkinsons syndrom. Virksomheden driver forskning, udvikling og videre distribution af lægemidler, hvor kunder findes på globalt plan. Virksomheden blev grundlagt i 1915 og har sit hovedkontor med beliggenhed i Valby.
  • Selskabsnavn
    Lundbeck B
  • CEO
    Deborah Dunsire
  • E-mail
    information@lundbeck.com
  • Hovedkontor
    Valby
  • Antal aktier
    796.592.888
  • Børsværdi
    33.457 MDKK

Om værdipapiret

  • Navn
    H. Lundbeck A/S B
  • ISIN
    DK0061804770
  • Sektor
    Sundhed
  • Branche
    Lægemiddelproducenter - specialiserede og generiske
  • Ticker
    HLUN B
  • Noteringsdato
    18.6.1999
  • Antal ejere i Nordnet
    16.467
  • Belåningsgrad
    75%
  • Sikkerhedskrav
    125%
  • Mulighed for shorting
    Ja