31. august - 10. september 2026 kl. 23.59
Dette er markedsføring for Mendole A/S
Nedenstående beskrivelse er udarbejdet af Mendole A/S, som bærer det fulde ansvar for indholdet. Nordnet har ikke medvirket ved udarbejdelsen og indestår ikke for indholdet. Nordnet kan ikke holdes ansvarlig for, hvordan du anvender materialet, og det skal ikke opfattes som en investeringsanbefaling. Finansielle instrumenter kan både stige og falde i værdi. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage. Du bør læse udbudsmaterialet og foretage din egen vurdering, før du tegner aktier eller anparter i et selskab. Udbudsmaterialet er tilgængeligt her på siden. I tilfælde af overtegning kan du risikere ikke at få tildelt de ønskede aktier. Nordnet modtager et engangshonorar fra selskabet eller rådgiveren i udbuddet i forbindelse med noteringen. Læs mere om tredjepartsbetaling her
Mendole omsatte for 127 mio. kr. i 2025. Gennemføres opkøbet af Rebo A/S, bliver det 300 til 350 mio. kr. proforma i 2026. EBITDA går fra 6,2 mio. kr. til 30 til 40 mio. kr. Ét opkøb mere end fordobler koncernen. Aftalen er underskrevet og den lukker, når emissionen er gennemført.
Mendole er en børsnoteret koncern, der køber og udvikler håndværksvirksomheder inden for tag, el, energi og belysning. På under to år er koncernen gået fra ét selskab til fem. Rebo bliver det sjette. Idéen er enkel: gode håndværksvirksomheder, hvis ejere skal videre, drives bedre sammen end hver for sig. Ejeren beholder sit brand og sin ledelse. Han bliver siddende, og hovedparten af hans betaling afhænger af de resultater, han selv leverer.
Markedet er der. Over 6.000 danske virksomheder arbejder med tekniske installationer. Ca. 80% af dem omsætter for under 50 mio. kr. Ca. 30% af ejerne er over 55 år og skal finde en køber. Og der findes endnu ingen stor konsolideringsplatform i feltet. Målet er 500 mio. kr. i omsætning og 50 mio. kr. i EBITDA i 2028.
Pengene går til escrow ved closing og til de næste opkøb. Tegner du nu, kommer du med, før Rebo lægges ind. Selskabet lægger ikke skjul på, at en kold vinter og dyrere materialer belastede driften i første halvår 2026. Mål og proformatal er ikke prognoser.
Mendole omsatte for 127 mio. kr. i 2025. Gennemføres opkøbet af Rebo A/S, bliver det 300 til 350 mio. kr. proforma i 2026. EBITDA går fra 6,2 mio. kr. til 30 til 40 mio. kr. Ét opkøb mere end fordobler koncernen. Aftalen er underskrevet og den lukker, når emissionen er gennemført.
Mendole er en børsnoteret koncern, der køber og udvikler håndværksvirksomheder inden for tag, el, energi og belysning. På under to år er koncernen gået fra ét selskab til fem. Rebo bliver det sjette. Idéen er enkel: gode håndværksvirksomheder, hvis ejere skal videre, drives bedre sammen end hver for sig. Ejeren beholder sit brand og sin ledelse. Han bliver siddende, og hovedparten af hans betaling afhænger af de resultater, han selv leverer.
Markedet er der. Over 6.000 danske virksomheder arbejder med tekniske installationer. Ca. 80% af dem omsætter for under 50 mio. kr. Ca. 30% af ejerne er over 55 år og skal finde en køber. Og der findes endnu ingen stor konsolideringsplatform i feltet. Målet er 500 mio. kr. i omsætning og 50 mio. kr. i EBITDA i 2028.
Pengene går til escrow ved closing og til de næste opkøb. Tegner du nu, kommer du med, før Rebo lægges ind. Selskabet lægger ikke skjul på, at en kold vinter og dyrere materialer belastede driften i første halvår 2026. Mål og proformatal er ikke prognoser.


Kom med før Rebo konsolideres og før de næste opkøb.
Finansierer DKK 30 mio. earn-out-escrow og DKK 5 mio. låneescrow ved closing.
Styrker kapitalstrukturen og arbejdskapitalen.
Slagkraft til pipelinen: over ti identificerede opkøbsemner.
Udbuddet skal gennemføres, for at Rebo-handelen kan lukke.
Udbuddet er omvendt ikke betinget af Rebo. Lukker handelen mod forventning ikke, refunderes tegninger ikke, og provenuet anvendes efter bestyrelsens skøn til drift, arbejdskapital og andre opkøb.
Fra ét selskab til fem på under to år. Rebo bliver det sjette og er større end køberen selv.
Over 6.000 virksomheder i markedet, ca. 80% med omsætning under DKK 50 mio.
Ca. 30% af ejerne er over 55 år: en vedvarende tilgang af sælgere.
Ingen dominerende konsolideringsplatform i det danske segment endnu.
Sælgeren bliver siddende: kun ca. 4% af den maksimale Rebo-betaling erlægges i aktier, og hovedparten af resten afhænger af Rebos egne resultater frem til 2028.
Ejeren driver videre under eget brand. Mendole leverer kapital, fælles økonomi og IT samt indkøbsstyrke.
2026 proforma inkl. Rebo: DKK 300 til 350 mio. i omsætning og DKK 30 til 40 mio. i EBITDA.
2026 standalone uden Rebo: DKK 125 til 155 mio. og DKK 6 til 8 mio.
2028: DKK 500 mio. i omsætning og DKK 50 mio. i EBITDA.
Vejen dertil: ca. tre opkøb om året fra en pipeline på over ti emner, plus organisk vækst.
Mål og ambitioner, ikke prognoser. Afhænger af eksekvering og finansiering.

Investering i aktier indebærer risiko for tab af den investerede kapital. Historiske resultater er ingen garanti for fremtidige afkast. Læs Informationsdokumentet af 28. august 2026, herunder afsnittet om risikofaktorer, inden du investerer. Mendole A/S er optaget til handel på Spotlight Stock Market, som er en multilateral handelsfacilitet og ikke et reguleret marked. Udbuddet er ikke omfattet af prospektpligt, og der er ikke udarbejdet eller godkendt et prospekt. Proforma- og måltal er urevideret, udgør ikke en resultatforventning og er behæftet med usikkerhed.
Udbuddet er ikke betinget af, at opkøbet af Rebo A/S gennemføres. Gennemføres opkøbet mod forventning ikke, gennemføres udbuddet alligevel, tegninger annulleres eller refunderes ikke, og nettoprovenuet anvendes efter bestyrelsens skøn til koncernens drift, arbejdskapital og andre opkøb inden for buy-and-build strategien.
Investering i aktier indebærer risiko for tab af den investerede kapital. Historiske resultater er ingen garanti for fremtidige afkast. Læs Informationsdokumentet af 28. august 2026, herunder afsnittet om risikofaktorer, inden du investerer. Mendole A/S er optaget til handel på Spotlight Stock Market, som er en multilateral handelsfacilitet og ikke et reguleret marked. Udbuddet er ikke omfattet af prospektpligt, og der er ikke udarbejdet eller godkendt et prospekt. Proforma- og måltal er urevideret, udgør ikke en resultatforventning og er behæftet med usikkerhed.
Udbuddet er ikke betinget af, at opkøbet af Rebo A/S gennemføres. Gennemføres opkøbet mod forventning ikke, gennemføres udbuddet alligevel, tegninger annulleres eller refunderes ikke, og nettoprovenuet anvendes efter bestyrelsens skøn til koncernens drift, arbejdskapital og andre opkøb inden for buy-and-build strategien.
En håndværksvirksomhed med DKK 20 mio. i omsætning og en dygtig ejer på 60 år har et problem, der ikke handler om driften: Der er ingen naturlig køber, og ejeren skal på et tidspunkt videre. Mendole løser det generationsskifte og lader virksomheden fortsætte under eget navn og egen ledelse. Til gengæld bliver virksomheden en del af en koncern, der køber ind samlet, stiller økonomi og IT til rådighed, og hvor fagene kan sælge til hinandens kunder. Ejeren slipper for en del af administrationen og kan koncentrere sig om driften og kunderne. Det er den aftale, en sælgende ejer siger ja til, og det er grunden til, at pipelinen kan fyldes.
Det er derfor, den samme indtjening er mere værd inde i koncernen end uden for den, og det er derfor, sammenlignelige nordiske konsolidatorer prisfastsættes højere end de virksomheder, de køber. Sælgeren står ikke uden for den værdiskabelse: i Rebo-handelen afhænger op til 56% af købesummen af Rebos egne resultater frem til 2028, og kun ca. 4% erlægges i aktier ved closing.
Den danske sektor for tekniske installationer tæller over 6.000 virksomheder. Ca. 80% af dem omsætter for under DKK 50 mio. og har ofte et smalt fagligt udbud. Ca. 30% af ejerne er over 55 år. De skal med tiden finde en køber, og det giver en tilgang af virksomheder til salg, som ikke afhænger af konjunkturerne, men af demografien.
Samtidig er der endnu ingen dominerende konsolideringsplatform i segmentet. Mendole positionerer sig som den velkapitaliserede og velledede køber, som en ejer kan sælge til uden at sælge sin virksomhed ihjel. Ambitionen er DKK 500 mio. i omsætning og DKK 50 mio. i EBITDA i 2028 gennem ca. tre opkøb om året fra en pipeline på over ti identificerede emner samt organisk vækst, og den dækker tag, VVS, el, generel renovering og ventilation. Der er tale om ambitioner og mål, ikke prognoser, og de afhænger af eksekvering og finansiering.
Mendole A/S (CVR 44010259) blev stiftet i april 2023 og har været optaget til handel på Spotlight Stock Market siden 29. oktober 2025. Koncernen er bygget op omkring NimTag, der har drevet virksomhed siden 2012, og består i dag af NimTag A/S, NimTag Service A/S, Nim El ApS, Nim Energy ApS og Polaris Light Ltd. inden for tag og tagvedligeholdelse, energi, el-installation og LED-belysning. Modellen er decentral. De opkøbte selskaber beholder eget brand, egen ledelse og egne kunderelationer. Koncernen tilfører kapital, fælles økonomi og IT, indkøbsstyrke og en M&A-motor. Det er den aftale, en sælgende ejer siger ja til, og den er grunden til, at pipelinen kan fyldes. Synergierne søges i indkøb, administration, kapacitetsudnyttelse og krydssalg mellem fagområderne.
Rebo A/S (CVR 20961503, Kastrup) er grundlagt i 1998 og specialiseret i VVS, renovering og strømpeforing med ca. 73 medarbejdere. Rebo omsatte i 2025 for DKK 143,2 mio. med en normaliseret EBITDA på ca. DKK 23,7 mio., svarende til en margin omkring 16,5%. Til sammenligning omsatte Mendole selv for DKK 126,9 mio. i 2025. Ét opkøb ændrer altså koncernens størrelsesorden.
Aftalen blev underskrevet den 31. juli 2026 med økonomisk virkning fra 1. januar 2026. Den faste købesum udgør DKK 60 mio. Den maksimale samlede betaling inklusive earn-out og retention bonus udgør DKK 136,5 mio., men den udløses kun, hvis Rebo leverer frem til 2028. Kun ca. DKK 6 mio. erlægges i aktier, og earn-outen er sikret ved en escrow på DKK 30 mio., der deponeres ved closing. Opkøbet finansieres med gæld for DKK 38 mio. samt provenuet fra dette udbud. Closing forventes inden 15. september 2026 og er betinget af, at udbuddet gennemføres med tilstrækkeligt provenu.
Koncernen omsatte i 2025 for DKK 126,9 mio. med en EBITDA på DKK 6,2 mio. I første halvår 2026 steg omsætningen ca. 11% til DKK 65,5 mio., men en kold vinter og højere materialepriser, herunder på tagpap, gav en EBITDA på DKK -3,4 mio. og et nettoresultat på DKK -5,0 mio. Soliditeten udgjorde 11% pr. 30. juni 2026. Presset lå i den selvstændige Mendole-forretning, ikke i Rebo, og udviklingen forbedredes gennem halvåret. Ledelsen har iværksat korrigerende tiltag på prissætning og planlægning og fastholder helårsguidance for 2026 på DKK 125 til 155 mio. i omsætning og DKK 6 til 8 mio. i EBITDA. Guidance forudsætter en markant genopretning i andet halvår, som ikke er sikker. Proforma med Rebo omsatte den samlede koncern for DKK 270,2 mio. i 2025 med en EBITDA på DKK 27,6 mio.
Selskabskapitalen udgør nominelt DKK 534.958,90 fordelt på 5.349.589 aktier à DKK 0,10. Udbuddet gennemføres som en rettet emission uden fortegningsret for eksisterende aktionærer. Tegningskursen på DKK 6,90 svarer til en rabat på ca. 10,4% i forhold til den 10-dages volumenvægtede gennemsnitskurs på DKK 7,70 frem til 24. august 2026. Ved fuldtegning udstedes op til 8.550.724 nye aktier, og eksisterende aktionærer udvandes med ca. 61,5%, ca. 63,8% inklusive vederlagsaktierne til Rebo-sælgerne og op til ca. 65,1% hvis hele bemyndigelsen udnyttes.
Closing af Rebo-opkøbet forudsætter, at udbuddet rejser tilstrækkeligt provenu. Sker det ikke, gennemføres opkøbet muligvis ikke, men tegninger refunderes ikke.
Koncernen havde i første halvår 2026 en EBITDA på DKK -3,4 mio., et nettoresultat på DKK -5,0 mio. og en soliditet på 11%. Fastholdt helårsguidance forudsætter en markant genopretning i andet halvår.
Udbuddet har ingen minimumsgrænse. Et væsentligt undertegnet udbud efterlader koncernen uden Rebos skala og med en svagere kapitalstruktur end tilsigtet-
DKK 35 mio. bindes i escrow ved closing og er ikke til rådighed for koncernen i escrow-perioden.
Transaktionen tilfører opkøbsgæld på DKK 38 mio., sælgerlån på DKK 12 mio. og en betinget earn-out på op til DKK 60 mio.
Værdien afhænger af, at Rebos nøglemedarbejdere og ledelse fastholdes, og af at integrationen lykkes.
Aktien handles på en MTF med begrænset likviditet.
Fuld gennemgang af risikofaktorerne findes i Informationsdokumentet.
En håndværksvirksomhed med DKK 20 mio. i omsætning og en dygtig ejer på 60 år har et problem, der ikke handler om driften: Der er ingen naturlig køber, og ejeren skal på et tidspunkt videre. Mendole løser det generationsskifte og lader virksomheden fortsætte under eget navn og egen ledelse. Til gengæld bliver virksomheden en del af en koncern, der køber ind samlet, stiller økonomi og IT til rådighed, og hvor fagene kan sælge til hinandens kunder. Ejeren slipper for en del af administrationen og kan koncentrere sig om driften og kunderne. Det er den aftale, en sælgende ejer siger ja til, og det er grunden til, at pipelinen kan fyldes.
Det er derfor, den samme indtjening er mere værd inde i koncernen end uden for den, og det er derfor, sammenlignelige nordiske konsolidatorer prisfastsættes højere end de virksomheder, de køber. Sælgeren står ikke uden for den værdiskabelse: i Rebo-handelen afhænger op til 56% af købesummen af Rebos egne resultater frem til 2028, og kun ca. 4% erlægges i aktier ved closing.
Den danske sektor for tekniske installationer tæller over 6.000 virksomheder. Ca. 80% af dem omsætter for under DKK 50 mio. og har ofte et smalt fagligt udbud. Ca. 30% af ejerne er over 55 år. De skal med tiden finde en køber, og det giver en tilgang af virksomheder til salg, som ikke afhænger af konjunkturerne, men af demografien.
Samtidig er der endnu ingen dominerende konsolideringsplatform i segmentet. Mendole positionerer sig som den velkapitaliserede og velledede køber, som en ejer kan sælge til uden at sælge sin virksomhed ihjel. Ambitionen er DKK 500 mio. i omsætning og DKK 50 mio. i EBITDA i 2028 gennem ca. tre opkøb om året fra en pipeline på over ti identificerede emner samt organisk vækst, og den dækker tag, VVS, el, generel renovering og ventilation. Der er tale om ambitioner og mål, ikke prognoser, og de afhænger af eksekvering og finansiering.
Mendole A/S (CVR 44010259) blev stiftet i april 2023 og har været optaget til handel på Spotlight Stock Market siden 29. oktober 2025. Koncernen er bygget op omkring NimTag, der har drevet virksomhed siden 2012, og består i dag af NimTag A/S, NimTag Service A/S, Nim El ApS, Nim Energy ApS og Polaris Light Ltd. inden for tag og tagvedligeholdelse, energi, el-installation og LED-belysning. Modellen er decentral. De opkøbte selskaber beholder eget brand, egen ledelse og egne kunderelationer. Koncernen tilfører kapital, fælles økonomi og IT, indkøbsstyrke og en M&A-motor. Det er den aftale, en sælgende ejer siger ja til, og den er grunden til, at pipelinen kan fyldes. Synergierne søges i indkøb, administration, kapacitetsudnyttelse og krydssalg mellem fagområderne.
Rebo A/S (CVR 20961503, Kastrup) er grundlagt i 1998 og specialiseret i VVS, renovering og strømpeforing med ca. 73 medarbejdere. Rebo omsatte i 2025 for DKK 143,2 mio. med en normaliseret EBITDA på ca. DKK 23,7 mio., svarende til en margin omkring 16,5%. Til sammenligning omsatte Mendole selv for DKK 126,9 mio. i 2025. Ét opkøb ændrer altså koncernens størrelsesorden.
Aftalen blev underskrevet den 31. juli 2026 med økonomisk virkning fra 1. januar 2026. Den faste købesum udgør DKK 60 mio. Den maksimale samlede betaling inklusive earn-out og retention bonus udgør DKK 136,5 mio., men den udløses kun, hvis Rebo leverer frem til 2028. Kun ca. DKK 6 mio. erlægges i aktier, og earn-outen er sikret ved en escrow på DKK 30 mio., der deponeres ved closing. Opkøbet finansieres med gæld for DKK 38 mio. samt provenuet fra dette udbud. Closing forventes inden 15. september 2026 og er betinget af, at udbuddet gennemføres med tilstrækkeligt provenu.
Koncernen omsatte i 2025 for DKK 126,9 mio. med en EBITDA på DKK 6,2 mio. I første halvår 2026 steg omsætningen ca. 11% til DKK 65,5 mio., men en kold vinter og højere materialepriser, herunder på tagpap, gav en EBITDA på DKK -3,4 mio. og et nettoresultat på DKK -5,0 mio. Soliditeten udgjorde 11% pr. 30. juni 2026. Presset lå i den selvstændige Mendole-forretning, ikke i Rebo, og udviklingen forbedredes gennem halvåret. Ledelsen har iværksat korrigerende tiltag på prissætning og planlægning og fastholder helårsguidance for 2026 på DKK 125 til 155 mio. i omsætning og DKK 6 til 8 mio. i EBITDA. Guidance forudsætter en markant genopretning i andet halvår, som ikke er sikker. Proforma med Rebo omsatte den samlede koncern for DKK 270,2 mio. i 2025 med en EBITDA på DKK 27,6 mio.
Selskabskapitalen udgør nominelt DKK 534.958,90 fordelt på 5.349.589 aktier à DKK 0,10. Udbuddet gennemføres som en rettet emission uden fortegningsret for eksisterende aktionærer. Tegningskursen på DKK 6,90 svarer til en rabat på ca. 10,4% i forhold til den 10-dages volumenvægtede gennemsnitskurs på DKK 7,70 frem til 24. august 2026. Ved fuldtegning udstedes op til 8.550.724 nye aktier, og eksisterende aktionærer udvandes med ca. 61,5%, ca. 63,8% inklusive vederlagsaktierne til Rebo-sælgerne og op til ca. 65,1% hvis hele bemyndigelsen udnyttes.
Closing af Rebo-opkøbet forudsætter, at udbuddet rejser tilstrækkeligt provenu. Sker det ikke, gennemføres opkøbet muligvis ikke, men tegninger refunderes ikke.
Koncernen havde i første halvår 2026 en EBITDA på DKK -3,4 mio., et nettoresultat på DKK -5,0 mio. og en soliditet på 11%. Fastholdt helårsguidance forudsætter en markant genopretning i andet halvår.
Udbuddet har ingen minimumsgrænse. Et væsentligt undertegnet udbud efterlader koncernen uden Rebos skala og med en svagere kapitalstruktur end tilsigtet-
DKK 35 mio. bindes i escrow ved closing og er ikke til rådighed for koncernen i escrow-perioden.
Transaktionen tilfører opkøbsgæld på DKK 38 mio., sælgerlån på DKK 12 mio. og en betinget earn-out på op til DKK 60 mio.
Værdien afhænger af, at Rebos nøglemedarbejdere og ledelse fastholdes, og af at integrationen lykkes.
Aktien handles på en MTF med begrænset likviditet.
Fuld gennemgang af risikofaktorerne findes i Informationsdokumentet.
