Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
2025 Q4-regnskab
71 dage siden
0,15 DKK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast

Ordredybde

DenmarkNasdaq Copenhagen
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
4--
2--
2--
2--
2--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Nordea Bank Abp17.00017.000017.000
Danske Bank A/S1.000.0001.000.00001.000.000
Anonym183.705183.70500

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Nordea Bank Abp17.00017.000017.000
Danske Bank A/S1.000.0001.000.00001.000.000
Anonym183.705183.70500

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q1-regnskab
28. apr.
Tidligere begivenheder
2025 Q4-regnskab
3. feb.
2025 Q3-regnskab
21. okt. 2025
2025 Q2-regnskab
22. jul. 2025
2025 Q1-regnskab
29. apr. 2025
2024 Q4-regnskab
5. feb. 2025

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • 43 min. siden
    43 min. siden
    Hvad tænker i om denne AI-genereret analyse af Embla Medical ud fra Løgstrups 3-fasede model? Fase 1: Strategisk analyse Produkt: Embla er globalt førende inden for bioniske proteser (AI-styrede ben og fødder). De leverer livsforandrende teknologi, som er svær at kopiere. Marked: Markedet er voksende pga. demografiske ændringer (flere ældre og livsstilssygdomme som diabetes, der fører til amputationer). Ukraine-konflikten har desværre skabt et massivt, langsigtet behov for deres ydelser. Marginaler: Bruttomarginen er høj, men EBITDA-marginen har været under pres pga. told i USA. Målet er dog en stigning mod 20-22% i 2026/27. Vækst: Stabil organisk vækst på 7-9% årligt, suppleret af strategiske opkøb (især klinikker i USA). Konkurrence/Alternativer: Ottobock er den eneste reelle jævnbyrdige konkurrent. Fase 2: Afkastberegning Jens Løgstrup fokuserer her på forholdet mellem indtjening og kurs (P/E) samt afkastet på den investerede kapital. P/E-værdi: Som dine egne grafer viste, er P/E forventet at falde fra høje niveauer (omkring 21) til omkring 14-16 frem mod 2028. For et højteknologisk medico-selskab er det billigt for kvalitet. ROIC (Afkast af kapital): Ligger pt. omkring 7,8% (2025), men forventes at kravle mod 9-10%. Løgstrup foretrækker ofte lidt højere tal, men accepterer lavere afkast, hvis væksten er stabil og kapitalen geninvesteres klogt. EPS-vækst: En forventet årlig stigning i indtjeningen pr. aktie på ca. 13-15% gør, at aktien i dag fremstår fundamentalt undervurderet. Fase 3: Kvalitativ vurdering Lavt investeringsniveau: Her afviger Embla, da bionik kræver løbende R&D (ca. 5% af omsætningen). Fusioner/Opkøb: Embla laver "bolt-on" opkøb, hvor de køber mindre klinikker og ruller deres egen teknologi ud i dem (synergieffekt). Løgstrup er mest imod de store "hovedløse" opkøb, hvor et selskab køber en konkurrent, der er næsten lige så stor som dem selv. Det er en del af deres kernestrategi at eje hele værdikæden. Stabil ledelse: Selskabet er kendt for en meget erfaren ledelse med et langt perspektiv, understøttet af den ultrakonservative hovedejer, William Demant Invest. Høj udlodning: Embla betaler ikke højt udbytte, men bruger i stedet aktietilbagekøb. Løgstrup ser ofte tilbagekøb som en "skatteeffektiv udbyttebetaling", især når kursen er lav. Fokuseret virksomhed: Ja, de laver kun én ting: Mobilitetsløsninger. Ingen "diworsification". Blandt de bedste: De er ubestridt top-2 i verden. Lav risiko ved konjunkturnedgang: Her scorer Embla topkarakter. Folk holder ikke op med at have brug for proteser, bare fordi der er krise. Det er en defensiv vækstaktie. Konklusion: Embla Medical opfylder de fleste af hans kriterier: Det er en fokuseret markedsleder i en defensiv branche, der i øjeblikket handles til en fornuftig pris pga. midlertidig modvind (told/valuta).
  • 31. mar.
    31. mar.
    Faldet 20% på 3 måneder. Det er meget voldsomt synes jeg.
    31. mar.
    31. mar.
    Jeg tror også på casen og har købt af flere gange 😊
  • 31. mar.
    31. mar.
    09.19.35 26,40 13.000 NRD KØBER NRD SÆLGER kan ikke huske at have set denne form for tilbagekøb før, hvor banken køber alt på engang og samtidigt af sig selv, tror ikke på at det er en af deres store kunder der sælger uanset kursen på disse lave niveauer, især med Emblas udsigter til vækst i fremtiden!! Denne måde at udfører sit arbejde for Embla er næsten total værdiløs for aktionærerne i en aktie med lille omsætning, da køb i løbet af dagen på det åbne marked ville give et helt andet flow!! har ytret mig om det før men synes bare det er træls at se sin aktie ligge og rode rundt nede i dynget!!
    31. mar.
    31. mar.
    Jeg er SÅ enig men den eneste trøst for os at på denne måde holder de kursen nede og får købt flere aktier op, men havde også foretrukket at de købte op i markedet for derved at få kursen op men det kommer forhåbentlig 🤔🤔 De har købt 61.000 aktier op i sidste uge 😊
  • 26. mar.
    26. mar.
    Nordea har sænket kursmålet fra 39kr til 38 kr, men gentager køb. Jeg synes det er en fin nyhed men markedet sender den alligevel ned. På et eller andet tidspunkt må det da vende. De burde have en god fremtid foran sig.
    26. mar.
    26. mar.
    Det ser ud som om at de er oppe og købe 13.000 aktier tilbage pr dag men de køber dem ikke som jeg ser det i markedet, hvorfor ikke 🤔
    26. mar.
    26. mar.
    Jeg downloadede detaljerne fra den sidste uges tilbagekøb. Det ser ud som at de tilbagekøber over fondsbørsen i løbet af dagen. Ser ud som at dagens omsætning altid bliver købt som en enkelt transaktion
  • 13. feb. · Redigeret
    ·
    13. feb. · Redigeret
    ·
    20. mar.
    20. mar.
    Hver dag sker handlen på 10000 stk i et hug, det ser da besynderligt ud , og samtidigt er det ligegyldig om kursen er 27 eller 30 kr!! , men måske det bare er tilfældigheder at der altid står en sælger klar med 10,000 stk uanset kursen!!
    20. mar.
    20. mar.
    Måske. Det kunne også være en større investor, der handler igennem Nordea, og som har bestemt sig til at sælge ud lidt efter lidt. Under alle omstændigheder skal Nordea holde sig indenfor nogle regler for ikke at påvirke markedsprisen, når de tilbagekøb Emblas aktier.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

2025 Q4-regnskab
71 dage siden
0,15 DKK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • 43 min. siden
    43 min. siden
    Hvad tænker i om denne AI-genereret analyse af Embla Medical ud fra Løgstrups 3-fasede model? Fase 1: Strategisk analyse Produkt: Embla er globalt førende inden for bioniske proteser (AI-styrede ben og fødder). De leverer livsforandrende teknologi, som er svær at kopiere. Marked: Markedet er voksende pga. demografiske ændringer (flere ældre og livsstilssygdomme som diabetes, der fører til amputationer). Ukraine-konflikten har desværre skabt et massivt, langsigtet behov for deres ydelser. Marginaler: Bruttomarginen er høj, men EBITDA-marginen har været under pres pga. told i USA. Målet er dog en stigning mod 20-22% i 2026/27. Vækst: Stabil organisk vækst på 7-9% årligt, suppleret af strategiske opkøb (især klinikker i USA). Konkurrence/Alternativer: Ottobock er den eneste reelle jævnbyrdige konkurrent. Fase 2: Afkastberegning Jens Løgstrup fokuserer her på forholdet mellem indtjening og kurs (P/E) samt afkastet på den investerede kapital. P/E-værdi: Som dine egne grafer viste, er P/E forventet at falde fra høje niveauer (omkring 21) til omkring 14-16 frem mod 2028. For et højteknologisk medico-selskab er det billigt for kvalitet. ROIC (Afkast af kapital): Ligger pt. omkring 7,8% (2025), men forventes at kravle mod 9-10%. Løgstrup foretrækker ofte lidt højere tal, men accepterer lavere afkast, hvis væksten er stabil og kapitalen geninvesteres klogt. EPS-vækst: En forventet årlig stigning i indtjeningen pr. aktie på ca. 13-15% gør, at aktien i dag fremstår fundamentalt undervurderet. Fase 3: Kvalitativ vurdering Lavt investeringsniveau: Her afviger Embla, da bionik kræver løbende R&D (ca. 5% af omsætningen). Fusioner/Opkøb: Embla laver "bolt-on" opkøb, hvor de køber mindre klinikker og ruller deres egen teknologi ud i dem (synergieffekt). Løgstrup er mest imod de store "hovedløse" opkøb, hvor et selskab køber en konkurrent, der er næsten lige så stor som dem selv. Det er en del af deres kernestrategi at eje hele værdikæden. Stabil ledelse: Selskabet er kendt for en meget erfaren ledelse med et langt perspektiv, understøttet af den ultrakonservative hovedejer, William Demant Invest. Høj udlodning: Embla betaler ikke højt udbytte, men bruger i stedet aktietilbagekøb. Løgstrup ser ofte tilbagekøb som en "skatteeffektiv udbyttebetaling", især når kursen er lav. Fokuseret virksomhed: Ja, de laver kun én ting: Mobilitetsløsninger. Ingen "diworsification". Blandt de bedste: De er ubestridt top-2 i verden. Lav risiko ved konjunkturnedgang: Her scorer Embla topkarakter. Folk holder ikke op med at have brug for proteser, bare fordi der er krise. Det er en defensiv vækstaktie. Konklusion: Embla Medical opfylder de fleste af hans kriterier: Det er en fokuseret markedsleder i en defensiv branche, der i øjeblikket handles til en fornuftig pris pga. midlertidig modvind (told/valuta).
  • 31. mar.
    31. mar.
    Faldet 20% på 3 måneder. Det er meget voldsomt synes jeg.
    31. mar.
    31. mar.
    Jeg tror også på casen og har købt af flere gange 😊
  • 31. mar.
    31. mar.
    09.19.35 26,40 13.000 NRD KØBER NRD SÆLGER kan ikke huske at have set denne form for tilbagekøb før, hvor banken køber alt på engang og samtidigt af sig selv, tror ikke på at det er en af deres store kunder der sælger uanset kursen på disse lave niveauer, især med Emblas udsigter til vækst i fremtiden!! Denne måde at udfører sit arbejde for Embla er næsten total værdiløs for aktionærerne i en aktie med lille omsætning, da køb i løbet af dagen på det åbne marked ville give et helt andet flow!! har ytret mig om det før men synes bare det er træls at se sin aktie ligge og rode rundt nede i dynget!!
    31. mar.
    31. mar.
    Jeg er SÅ enig men den eneste trøst for os at på denne måde holder de kursen nede og får købt flere aktier op, men havde også foretrukket at de købte op i markedet for derved at få kursen op men det kommer forhåbentlig 🤔🤔 De har købt 61.000 aktier op i sidste uge 😊
  • 26. mar.
    26. mar.
    Nordea har sænket kursmålet fra 39kr til 38 kr, men gentager køb. Jeg synes det er en fin nyhed men markedet sender den alligevel ned. På et eller andet tidspunkt må det da vende. De burde have en god fremtid foran sig.
    26. mar.
    26. mar.
    Det ser ud som om at de er oppe og købe 13.000 aktier tilbage pr dag men de køber dem ikke som jeg ser det i markedet, hvorfor ikke 🤔
    26. mar.
    26. mar.
    Jeg downloadede detaljerne fra den sidste uges tilbagekøb. Det ser ud som at de tilbagekøber over fondsbørsen i løbet af dagen. Ser ud som at dagens omsætning altid bliver købt som en enkelt transaktion
  • 13. feb. · Redigeret
    ·
    13. feb. · Redigeret
    ·
    20. mar.
    20. mar.
    Hver dag sker handlen på 10000 stk i et hug, det ser da besynderligt ud , og samtidigt er det ligegyldig om kursen er 27 eller 30 kr!! , men måske det bare er tilfældigheder at der altid står en sælger klar med 10,000 stk uanset kursen!!
    20. mar.
    20. mar.
    Måske. Det kunne også være en større investor, der handler igennem Nordea, og som har bestemt sig til at sælge ud lidt efter lidt. Under alle omstændigheder skal Nordea holde sig indenfor nogle regler for ikke at påvirke markedsprisen, når de tilbagekøb Emblas aktier.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

DenmarkNasdaq Copenhagen
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
4--
2--
2--
2--
2--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Nordea Bank Abp17.00017.000017.000
Danske Bank A/S1.000.0001.000.00001.000.000
Anonym183.705183.70500

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Nordea Bank Abp17.00017.000017.000
Danske Bank A/S1.000.0001.000.00001.000.000
Anonym183.705183.70500

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q1-regnskab
28. apr.
Tidligere begivenheder
2025 Q4-regnskab
3. feb.
2025 Q3-regnskab
21. okt. 2025
2025 Q2-regnskab
22. jul. 2025
2025 Q1-regnskab
29. apr. 2025
2024 Q4-regnskab
5. feb. 2025

Relaterede Produkter

2025 Q4-regnskab
71 dage siden

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q1-regnskab
28. apr.
Tidligere begivenheder
2025 Q4-regnskab
3. feb.
2025 Q3-regnskab
21. okt. 2025
2025 Q2-regnskab
22. jul. 2025
2025 Q1-regnskab
29. apr. 2025
2024 Q4-regnskab
5. feb. 2025

Relaterede Produkter

0,15 DKK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • 43 min. siden
    43 min. siden
    Hvad tænker i om denne AI-genereret analyse af Embla Medical ud fra Løgstrups 3-fasede model? Fase 1: Strategisk analyse Produkt: Embla er globalt førende inden for bioniske proteser (AI-styrede ben og fødder). De leverer livsforandrende teknologi, som er svær at kopiere. Marked: Markedet er voksende pga. demografiske ændringer (flere ældre og livsstilssygdomme som diabetes, der fører til amputationer). Ukraine-konflikten har desværre skabt et massivt, langsigtet behov for deres ydelser. Marginaler: Bruttomarginen er høj, men EBITDA-marginen har været under pres pga. told i USA. Målet er dog en stigning mod 20-22% i 2026/27. Vækst: Stabil organisk vækst på 7-9% årligt, suppleret af strategiske opkøb (især klinikker i USA). Konkurrence/Alternativer: Ottobock er den eneste reelle jævnbyrdige konkurrent. Fase 2: Afkastberegning Jens Løgstrup fokuserer her på forholdet mellem indtjening og kurs (P/E) samt afkastet på den investerede kapital. P/E-værdi: Som dine egne grafer viste, er P/E forventet at falde fra høje niveauer (omkring 21) til omkring 14-16 frem mod 2028. For et højteknologisk medico-selskab er det billigt for kvalitet. ROIC (Afkast af kapital): Ligger pt. omkring 7,8% (2025), men forventes at kravle mod 9-10%. Løgstrup foretrækker ofte lidt højere tal, men accepterer lavere afkast, hvis væksten er stabil og kapitalen geninvesteres klogt. EPS-vækst: En forventet årlig stigning i indtjeningen pr. aktie på ca. 13-15% gør, at aktien i dag fremstår fundamentalt undervurderet. Fase 3: Kvalitativ vurdering Lavt investeringsniveau: Her afviger Embla, da bionik kræver løbende R&D (ca. 5% af omsætningen). Fusioner/Opkøb: Embla laver "bolt-on" opkøb, hvor de køber mindre klinikker og ruller deres egen teknologi ud i dem (synergieffekt). Løgstrup er mest imod de store "hovedløse" opkøb, hvor et selskab køber en konkurrent, der er næsten lige så stor som dem selv. Det er en del af deres kernestrategi at eje hele værdikæden. Stabil ledelse: Selskabet er kendt for en meget erfaren ledelse med et langt perspektiv, understøttet af den ultrakonservative hovedejer, William Demant Invest. Høj udlodning: Embla betaler ikke højt udbytte, men bruger i stedet aktietilbagekøb. Løgstrup ser ofte tilbagekøb som en "skatteeffektiv udbyttebetaling", især når kursen er lav. Fokuseret virksomhed: Ja, de laver kun én ting: Mobilitetsløsninger. Ingen "diworsification". Blandt de bedste: De er ubestridt top-2 i verden. Lav risiko ved konjunkturnedgang: Her scorer Embla topkarakter. Folk holder ikke op med at have brug for proteser, bare fordi der er krise. Det er en defensiv vækstaktie. Konklusion: Embla Medical opfylder de fleste af hans kriterier: Det er en fokuseret markedsleder i en defensiv branche, der i øjeblikket handles til en fornuftig pris pga. midlertidig modvind (told/valuta).
  • 31. mar.
    31. mar.
    Faldet 20% på 3 måneder. Det er meget voldsomt synes jeg.
    31. mar.
    31. mar.
    Jeg tror også på casen og har købt af flere gange 😊
  • 31. mar.
    31. mar.
    09.19.35 26,40 13.000 NRD KØBER NRD SÆLGER kan ikke huske at have set denne form for tilbagekøb før, hvor banken køber alt på engang og samtidigt af sig selv, tror ikke på at det er en af deres store kunder der sælger uanset kursen på disse lave niveauer, især med Emblas udsigter til vækst i fremtiden!! Denne måde at udfører sit arbejde for Embla er næsten total værdiløs for aktionærerne i en aktie med lille omsætning, da køb i løbet af dagen på det åbne marked ville give et helt andet flow!! har ytret mig om det før men synes bare det er træls at se sin aktie ligge og rode rundt nede i dynget!!
    31. mar.
    31. mar.
    Jeg er SÅ enig men den eneste trøst for os at på denne måde holder de kursen nede og får købt flere aktier op, men havde også foretrukket at de købte op i markedet for derved at få kursen op men det kommer forhåbentlig 🤔🤔 De har købt 61.000 aktier op i sidste uge 😊
  • 26. mar.
    26. mar.
    Nordea har sænket kursmålet fra 39kr til 38 kr, men gentager køb. Jeg synes det er en fin nyhed men markedet sender den alligevel ned. På et eller andet tidspunkt må det da vende. De burde have en god fremtid foran sig.
    26. mar.
    26. mar.
    Det ser ud som om at de er oppe og købe 13.000 aktier tilbage pr dag men de køber dem ikke som jeg ser det i markedet, hvorfor ikke 🤔
    26. mar.
    26. mar.
    Jeg downloadede detaljerne fra den sidste uges tilbagekøb. Det ser ud som at de tilbagekøber over fondsbørsen i løbet af dagen. Ser ud som at dagens omsætning altid bliver købt som en enkelt transaktion
  • 13. feb. · Redigeret
    ·
    13. feb. · Redigeret
    ·
    20. mar.
    20. mar.
    Hver dag sker handlen på 10000 stk i et hug, det ser da besynderligt ud , og samtidigt er det ligegyldig om kursen er 27 eller 30 kr!! , men måske det bare er tilfældigheder at der altid står en sælger klar med 10,000 stk uanset kursen!!
    20. mar.
    20. mar.
    Måske. Det kunne også være en større investor, der handler igennem Nordea, og som har bestemt sig til at sælge ud lidt efter lidt. Under alle omstændigheder skal Nordea holde sig indenfor nogle regler for ikke at påvirke markedsprisen, når de tilbagekøb Emblas aktier.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

DenmarkNasdaq Copenhagen
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
4--
2--
2--
2--
2--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Nordea Bank Abp17.00017.000017.000
Danske Bank A/S1.000.0001.000.00001.000.000
Anonym183.705183.70500

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Nordea Bank Abp17.00017.000017.000
Danske Bank A/S1.000.0001.000.00001.000.000
Anonym183.705183.70500