Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
2026 Q1-regnskab
1 dag siden
0,70 USD/aktie
Seneste udbytte
6,48%Direkte afkast

Ordredybde

DenmarkNasdaq Copenhagen
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q2-regnskab
26. aug.
Tidligere begivenheder
2026 Q1-regnskab
13. maj
Årlig generalforsamling 2026
15. apr.
2025 Q4-regnskab
26. feb.
2025 Q3-regnskab
6. nov. 2025
2025 Q2-regnskab
14. aug. 2025

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
  • 5 timer siden · Redigeret
    5 timer siden · Redigeret
    Nå, jeg får flere tæsk i min NASDAQ Torm beholdning i dag. Jeg holder dem stadig - tror på casen selvom det nu er ned for 25% af min samlede portefølje. Overvejer ikkeet sekund at sælge. Håber jeg har ret 😀
    2 timer siden
    2 timer siden
    Eur/USD falder en en smile i dag (dollaren styrkes), hvor meget taler vi om?
  • 21 timer siden · Redigeret
    21 timer siden · Redigeret
    Nå, men nu har jeg haft tid til at dykke ned i rapporten. Her får I mit take på det: Torm har valgt en strategi med at øge flåden med 8 skibe (to 2015 allerede fra q2). Dette har de gjort fordi de må have en tro på det fremtidige marked (alternativt kunne de blot have fastholdt antal, eller lavet “en DNORD” og solgt skibe i den 25% stigning af NAV der har været). Konsekvensen af dette valg betyder, at q1 pay out ratio kun blev 58% i stedet for Torms forventede modus med 82% - hvilket i kolde kontanter betyder, at vi får $0,7 i stedet for den forventede $1 (mine forventninger skal jeg lige nævne). For så vidt angår outlook så guider Torm for 2026 EBITDA på mellem $ 800 mio til $ 1,1 milliarder - hvilket er ganske fint for ejerne af de 101 mio aktier. Hvordan Torm lander afhænger naturligvis af hvordan årets resterende 20.000 spot dage sælges. Lige nu ser det jo vildt godt ud med historiske høje rater, mex aktuelt gennemsnit på næste $72k dag. Dette er drevet af et i forvejen godt rate niveau, der er blevet accelereret af Iran krisen, der sender produkt tankerne ud på “long haul”, der jo så øger ton-mil, der så igen driver efterspørgslen. Hvorfor så dette drop i dag? Jeg tror det var en kombination af disse faktorer: 1. En før set “sell the news” effekt og gevinst hjemtagning. 2. Nu er der igen rygter om at Iran konflikten er overstået lige om lidt . Dette betød igen et macro skifte væk fra energi og tank som alle de andre gange denne fortælling har bredt sig i Markedet. 3. Rater generelt på tank er faldet fra fantasi rater til “bare virkelig høje rater”. 4. For Torm specifikt har den stratetegi med udvidelse af flåden medført at Torm aktionærerne kommer til at få mindre dividende i år (jeg har nu revurderet mit eget estimat fra $6-7 og ned til omkring $5) Er jeg så stadig varm på Torm. Ja, jeg har øget med 33% i dag på ca 208, da jeg samlet set synes om det jeg blev præsenteret for. Og regner med at ledelsen tror på fremtiden med masser af gode sejladser efter en åbning af Hormuz (ellers havde de vel ikke øget flåden).
    7 timer siden
    7 timer siden
    Okay flere ting - lad mig starte med det sidste først - olien. Jeg kan sagtens se, at krisen kan skubbe på grøn omstilling. Det vil dog indledningsvis ske i de mere velstående lande. De lande hvor befolknings tilvæksten stiger mest, har ikke i samme grad råd til ny dyr teknologi, men må forlade sig på langt billigere fossile løsninger. Derfor peger mange makroøkonomiske analyser på, at olie forbruget vil stige og først toppe i 2035 (der er sikkert flere analyser der peger på andre årstal - men tendensen er den samme). For så vidt angår Torm og dividende, så nævnte jeg det som en mulig trigger - blandt flere - for hvorfor folk solgte ud på en ellers virkelig god rapport. Der er mange der er i Torm netop for dette - og fx hader Scorpio Tankers fordi de ikke er så udbyttevenlig og puger penge sammen. Personligt betyder det mindre for mig, da jeg altid går efter casen. Om de udbetaler, køber aktier tilbage eller investere for at tjene flere grunker er alt sammen fint for mig. Men jeg gider ikke selskaber der sidder med en stor bunke uvirksom pengetank. Hvis Torm tror på at det er en bedre forretning med 8 ekstra skibe - så er det fint for mig. Jeg har meget stor tillid til Torms ledelse - hvorfor jeg øgede min i forvejen meget stor Torm portefølje med 33% da kursen røg ned i 208 i går. Torm outlook og resultat viste jo at de faktisk tjener de penge jeg havde satset på. Og fedt at der er så mange der har lyst til at debattere casen Torm.
  • for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Vi fik i dag endnu engang virkelig syn for, hvad AI-styret algoritmehandel kan gøre ved en aktie, som efter et godt regnskab nåede en kursstigning på 10 kr. for efterfølgende at falde mefd et kursfald på 7,2 kr. Det er også et meget klart eksempel på hvorfor Novo og mange andre aktier har haft det ekstra svært og ikke får lov til at flytte sig særligt meget. Nogen vil sikkert med stædighed fastholde at det bare er gevinstagning. Fred være med det.
    for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Jaja min plan-økonomiske ven. Jeg er enig - specielt når det følges af “lemming effekt”. Nu kan i så kalde mig sur gammel boomer- men for 4 uger siden var jeg igennem det samme med Petronor. Der var samme pludselige uforståelige dynamik, og den blev banket ned i 12,5 NOK…….4 uger senere - dags dato - handler den i 17,64 NOK. Jeg har lært at sidde roligt når disse ting sker, uden der er anledning til massive kursfald. I min optik er dagens resultat helt fjollet…..men det er jo bare min mening!
  • for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Hvorfor dykker den nu hvor pressen har fremhævet den. Måske derfor ?
    for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    folk ovre i frontline skriver der er voldsom robot handel fra usa ved deres åbning, det udløser jo masser af auto stop loos 🤔
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Er den forudsagte 800-1 100 millioner USD EBITDA ikke vanvittig for Torm. Hvorfor skyder aktiekursen ikke i vejret?
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

2026 Q1-regnskab
1 dag siden
0,70 USD/aktie
Seneste udbytte
6,48%Direkte afkast

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
  • 5 timer siden · Redigeret
    5 timer siden · Redigeret
    Nå, jeg får flere tæsk i min NASDAQ Torm beholdning i dag. Jeg holder dem stadig - tror på casen selvom det nu er ned for 25% af min samlede portefølje. Overvejer ikkeet sekund at sælge. Håber jeg har ret 😀
    2 timer siden
    2 timer siden
    Eur/USD falder en en smile i dag (dollaren styrkes), hvor meget taler vi om?
  • 21 timer siden · Redigeret
    21 timer siden · Redigeret
    Nå, men nu har jeg haft tid til at dykke ned i rapporten. Her får I mit take på det: Torm har valgt en strategi med at øge flåden med 8 skibe (to 2015 allerede fra q2). Dette har de gjort fordi de må have en tro på det fremtidige marked (alternativt kunne de blot have fastholdt antal, eller lavet “en DNORD” og solgt skibe i den 25% stigning af NAV der har været). Konsekvensen af dette valg betyder, at q1 pay out ratio kun blev 58% i stedet for Torms forventede modus med 82% - hvilket i kolde kontanter betyder, at vi får $0,7 i stedet for den forventede $1 (mine forventninger skal jeg lige nævne). For så vidt angår outlook så guider Torm for 2026 EBITDA på mellem $ 800 mio til $ 1,1 milliarder - hvilket er ganske fint for ejerne af de 101 mio aktier. Hvordan Torm lander afhænger naturligvis af hvordan årets resterende 20.000 spot dage sælges. Lige nu ser det jo vildt godt ud med historiske høje rater, mex aktuelt gennemsnit på næste $72k dag. Dette er drevet af et i forvejen godt rate niveau, der er blevet accelereret af Iran krisen, der sender produkt tankerne ud på “long haul”, der jo så øger ton-mil, der så igen driver efterspørgslen. Hvorfor så dette drop i dag? Jeg tror det var en kombination af disse faktorer: 1. En før set “sell the news” effekt og gevinst hjemtagning. 2. Nu er der igen rygter om at Iran konflikten er overstået lige om lidt . Dette betød igen et macro skifte væk fra energi og tank som alle de andre gange denne fortælling har bredt sig i Markedet. 3. Rater generelt på tank er faldet fra fantasi rater til “bare virkelig høje rater”. 4. For Torm specifikt har den stratetegi med udvidelse af flåden medført at Torm aktionærerne kommer til at få mindre dividende i år (jeg har nu revurderet mit eget estimat fra $6-7 og ned til omkring $5) Er jeg så stadig varm på Torm. Ja, jeg har øget med 33% i dag på ca 208, da jeg samlet set synes om det jeg blev præsenteret for. Og regner med at ledelsen tror på fremtiden med masser af gode sejladser efter en åbning af Hormuz (ellers havde de vel ikke øget flåden).
    7 timer siden
    7 timer siden
    Okay flere ting - lad mig starte med det sidste først - olien. Jeg kan sagtens se, at krisen kan skubbe på grøn omstilling. Det vil dog indledningsvis ske i de mere velstående lande. De lande hvor befolknings tilvæksten stiger mest, har ikke i samme grad råd til ny dyr teknologi, men må forlade sig på langt billigere fossile løsninger. Derfor peger mange makroøkonomiske analyser på, at olie forbruget vil stige og først toppe i 2035 (der er sikkert flere analyser der peger på andre årstal - men tendensen er den samme). For så vidt angår Torm og dividende, så nævnte jeg det som en mulig trigger - blandt flere - for hvorfor folk solgte ud på en ellers virkelig god rapport. Der er mange der er i Torm netop for dette - og fx hader Scorpio Tankers fordi de ikke er så udbyttevenlig og puger penge sammen. Personligt betyder det mindre for mig, da jeg altid går efter casen. Om de udbetaler, køber aktier tilbage eller investere for at tjene flere grunker er alt sammen fint for mig. Men jeg gider ikke selskaber der sidder med en stor bunke uvirksom pengetank. Hvis Torm tror på at det er en bedre forretning med 8 ekstra skibe - så er det fint for mig. Jeg har meget stor tillid til Torms ledelse - hvorfor jeg øgede min i forvejen meget stor Torm portefølje med 33% da kursen røg ned i 208 i går. Torm outlook og resultat viste jo at de faktisk tjener de penge jeg havde satset på. Og fedt at der er så mange der har lyst til at debattere casen Torm.
  • for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Vi fik i dag endnu engang virkelig syn for, hvad AI-styret algoritmehandel kan gøre ved en aktie, som efter et godt regnskab nåede en kursstigning på 10 kr. for efterfølgende at falde mefd et kursfald på 7,2 kr. Det er også et meget klart eksempel på hvorfor Novo og mange andre aktier har haft det ekstra svært og ikke får lov til at flytte sig særligt meget. Nogen vil sikkert med stædighed fastholde at det bare er gevinstagning. Fred være med det.
    for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Jaja min plan-økonomiske ven. Jeg er enig - specielt når det følges af “lemming effekt”. Nu kan i så kalde mig sur gammel boomer- men for 4 uger siden var jeg igennem det samme med Petronor. Der var samme pludselige uforståelige dynamik, og den blev banket ned i 12,5 NOK…….4 uger senere - dags dato - handler den i 17,64 NOK. Jeg har lært at sidde roligt når disse ting sker, uden der er anledning til massive kursfald. I min optik er dagens resultat helt fjollet…..men det er jo bare min mening!
  • for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Hvorfor dykker den nu hvor pressen har fremhævet den. Måske derfor ?
    for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    folk ovre i frontline skriver der er voldsom robot handel fra usa ved deres åbning, det udløser jo masser af auto stop loos 🤔
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Er den forudsagte 800-1 100 millioner USD EBITDA ikke vanvittig for Torm. Hvorfor skyder aktiekursen ikke i vejret?
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

DenmarkNasdaq Copenhagen
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q2-regnskab
26. aug.
Tidligere begivenheder
2026 Q1-regnskab
13. maj
Årlig generalforsamling 2026
15. apr.
2025 Q4-regnskab
26. feb.
2025 Q3-regnskab
6. nov. 2025
2025 Q2-regnskab
14. aug. 2025

Relaterede Produkter

2026 Q1-regnskab
1 dag siden

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q2-regnskab
26. aug.
Tidligere begivenheder
2026 Q1-regnskab
13. maj
Årlig generalforsamling 2026
15. apr.
2025 Q4-regnskab
26. feb.
2025 Q3-regnskab
6. nov. 2025
2025 Q2-regnskab
14. aug. 2025

Relaterede Produkter

0,70 USD/aktie
Seneste udbytte
6,48%Direkte afkast

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
  • 5 timer siden · Redigeret
    5 timer siden · Redigeret
    Nå, jeg får flere tæsk i min NASDAQ Torm beholdning i dag. Jeg holder dem stadig - tror på casen selvom det nu er ned for 25% af min samlede portefølje. Overvejer ikkeet sekund at sælge. Håber jeg har ret 😀
    2 timer siden
    2 timer siden
    Eur/USD falder en en smile i dag (dollaren styrkes), hvor meget taler vi om?
  • 21 timer siden · Redigeret
    21 timer siden · Redigeret
    Nå, men nu har jeg haft tid til at dykke ned i rapporten. Her får I mit take på det: Torm har valgt en strategi med at øge flåden med 8 skibe (to 2015 allerede fra q2). Dette har de gjort fordi de må have en tro på det fremtidige marked (alternativt kunne de blot have fastholdt antal, eller lavet “en DNORD” og solgt skibe i den 25% stigning af NAV der har været). Konsekvensen af dette valg betyder, at q1 pay out ratio kun blev 58% i stedet for Torms forventede modus med 82% - hvilket i kolde kontanter betyder, at vi får $0,7 i stedet for den forventede $1 (mine forventninger skal jeg lige nævne). For så vidt angår outlook så guider Torm for 2026 EBITDA på mellem $ 800 mio til $ 1,1 milliarder - hvilket er ganske fint for ejerne af de 101 mio aktier. Hvordan Torm lander afhænger naturligvis af hvordan årets resterende 20.000 spot dage sælges. Lige nu ser det jo vildt godt ud med historiske høje rater, mex aktuelt gennemsnit på næste $72k dag. Dette er drevet af et i forvejen godt rate niveau, der er blevet accelereret af Iran krisen, der sender produkt tankerne ud på “long haul”, der jo så øger ton-mil, der så igen driver efterspørgslen. Hvorfor så dette drop i dag? Jeg tror det var en kombination af disse faktorer: 1. En før set “sell the news” effekt og gevinst hjemtagning. 2. Nu er der igen rygter om at Iran konflikten er overstået lige om lidt . Dette betød igen et macro skifte væk fra energi og tank som alle de andre gange denne fortælling har bredt sig i Markedet. 3. Rater generelt på tank er faldet fra fantasi rater til “bare virkelig høje rater”. 4. For Torm specifikt har den stratetegi med udvidelse af flåden medført at Torm aktionærerne kommer til at få mindre dividende i år (jeg har nu revurderet mit eget estimat fra $6-7 og ned til omkring $5) Er jeg så stadig varm på Torm. Ja, jeg har øget med 33% i dag på ca 208, da jeg samlet set synes om det jeg blev præsenteret for. Og regner med at ledelsen tror på fremtiden med masser af gode sejladser efter en åbning af Hormuz (ellers havde de vel ikke øget flåden).
    7 timer siden
    7 timer siden
    Okay flere ting - lad mig starte med det sidste først - olien. Jeg kan sagtens se, at krisen kan skubbe på grøn omstilling. Det vil dog indledningsvis ske i de mere velstående lande. De lande hvor befolknings tilvæksten stiger mest, har ikke i samme grad råd til ny dyr teknologi, men må forlade sig på langt billigere fossile løsninger. Derfor peger mange makroøkonomiske analyser på, at olie forbruget vil stige og først toppe i 2035 (der er sikkert flere analyser der peger på andre årstal - men tendensen er den samme). For så vidt angår Torm og dividende, så nævnte jeg det som en mulig trigger - blandt flere - for hvorfor folk solgte ud på en ellers virkelig god rapport. Der er mange der er i Torm netop for dette - og fx hader Scorpio Tankers fordi de ikke er så udbyttevenlig og puger penge sammen. Personligt betyder det mindre for mig, da jeg altid går efter casen. Om de udbetaler, køber aktier tilbage eller investere for at tjene flere grunker er alt sammen fint for mig. Men jeg gider ikke selskaber der sidder med en stor bunke uvirksom pengetank. Hvis Torm tror på at det er en bedre forretning med 8 ekstra skibe - så er det fint for mig. Jeg har meget stor tillid til Torms ledelse - hvorfor jeg øgede min i forvejen meget stor Torm portefølje med 33% da kursen røg ned i 208 i går. Torm outlook og resultat viste jo at de faktisk tjener de penge jeg havde satset på. Og fedt at der er så mange der har lyst til at debattere casen Torm.
  • for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Vi fik i dag endnu engang virkelig syn for, hvad AI-styret algoritmehandel kan gøre ved en aktie, som efter et godt regnskab nåede en kursstigning på 10 kr. for efterfølgende at falde mefd et kursfald på 7,2 kr. Det er også et meget klart eksempel på hvorfor Novo og mange andre aktier har haft det ekstra svært og ikke får lov til at flytte sig særligt meget. Nogen vil sikkert med stædighed fastholde at det bare er gevinstagning. Fred være med det.
    for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Jaja min plan-økonomiske ven. Jeg er enig - specielt når det følges af “lemming effekt”. Nu kan i så kalde mig sur gammel boomer- men for 4 uger siden var jeg igennem det samme med Petronor. Der var samme pludselige uforståelige dynamik, og den blev banket ned i 12,5 NOK…….4 uger senere - dags dato - handler den i 17,64 NOK. Jeg har lært at sidde roligt når disse ting sker, uden der er anledning til massive kursfald. I min optik er dagens resultat helt fjollet…..men det er jo bare min mening!
  • for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Hvorfor dykker den nu hvor pressen har fremhævet den. Måske derfor ?
    for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    folk ovre i frontline skriver der er voldsom robot handel fra usa ved deres åbning, det udløser jo masser af auto stop loos 🤔
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Er den forudsagte 800-1 100 millioner USD EBITDA ikke vanvittig for Torm. Hvorfor skyder aktiekursen ikke i vejret?
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

DenmarkNasdaq Copenhagen
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet