2026 Q3 - regnskab
2 dage siden
Ordredybde
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal |
|---|---|---|
| 100 | ||
| 470 | ||
| 30 | ||
| 570 | ||
| 30 |
Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.
Fonde og ETF'er med aktien
Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.
Andre har kigget på
Corporate Actions
Data hentes fra Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
2026 Q4 - regnskab 24. feb. 2027 |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
2026 Q3 - regnskab 4. nov. | ||
2026 Q2 - regnskab 14. jul. | ||
2026 Q1 - regnskab 23. apr. | ||
2025 Q4 - regnskab 26. feb. | ||
2025 Q3 - regnskab 28. okt. 2025 |
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
Debat
Deltag i samtalen med Nordnet Social
- for 1 dag sidenFormentlig ret billig nu, der skal ikke meget vækst til før at selskabets kurs rebounder. Men det kræver det også. Når de 400 mio. SEK i 2030 vil jeg være tilfreds. Og det er mit hoved scenarie. Med en EBITDA margin på 22-23% vil selskabet være mindst det dobbelte værd (DCF, 124 mio. SEK i kassen, EV=345 mio. SEK ved kurs 37, WACC 10%). Ser ud til at SEB er enig. De har et kursmål på 70 og anbefaler køb. Jeg sidder roligt i båden!
- ·for 2 dage sidenQ3-rapport i dag. Markedet kan ikke lide rapporten, hvilket er til at forstå => Selskabet har meget svært ved at få skabt vækst. Rapporten i sig selv: - Lighting Control falder ca. 9 %, nu siger man, at det er Kina, der krangler - Building Automation falder lidt, men her hævder man en vækst på ca. 15 %, hvis man fjerner produktmixændringen - Ret gode marginer - CEO-ord ikke helt så positive som før Fremtiden: - Man kommer længere og længere væk fra målet om at nå en omsætning på 500 mkr i 2030 - Jeg tror, at produktmixændringen i Building Automation vil mindske omsætningen i Q4 med 3,5 mkr. Derefter bør man være færdig med dette. - Kassen er ekstremt stor, syntes stadig de burde kunne finde et eller andet opkøb - Væksten mangler, gode marginer, forretningen føles nu mere stabil - Topcase hvis de kan få vækst, men det virker ikke som om, de får det til at ske - Jeg har lidt aktier, må se om jeg beholder...Der ligger også en indspillet præsentation af regnskabet på Lumens hjemmeside: - Lidt rystet adm. direktør... - Blir nok lidt højere materialekonstnader fremover (ventet) - Lød ikke som om der var nogen indikation af, at væksten vil tage fart på den korte sigt - Intet om evt. opkøbstanker Jeg har en P/E på ca. 18 i min prognose Grundlæggende et godt selskab med god balance og gode marginer, men ingen vækst de seneste 4 år. Ville et skift af CEO og CFO få gang i forretningen....?
- ·14. jul.Så var Q2-rapporten her. - Omsætning op 12-13%, men et relativt nemt sammenligningstal - EBITDA på 21%, godt! - Lightning Control, helt OK omsætning - Jeg havde håbet på lidt mere for Building Automation - Building Automation er begyndt at levere på 5,7 MUSD ordren, man angiver dog ikke hvor meget der kommer herfra - Det lyder som om de har meget i gang, men det har lydt sådan et stykke tid nu (uden at det rigtig har vist sig i tallene) - Mange penge i kassen, jeg håber stadig, at de kan få et opkøb i stand Så en ret OK rapport, håber dog at Building Automation kan levere lidt bedre omsætning fremover, selskabet tror på bedst vækstpotentiale inden for dette områdeGodt opsummeret! Angående væksten i BICS skal man ikke glemme produktmixændringen fra en af de større kunder, hvilket giver højere margin men mindsker topline (7m i q2). Denne effekt vil være væk fra sammenligningstallene q1 27. Måske kan man argumentere for at justere for dette (?) hvilket da viser en vækst på +30% inden for BICS. Overordnet set synes jeg, de var ret inline, klart man havde ønsket lidt mere på toppen. Jeg har skruet ned for mine helårsestimater noget.
- ·23. apr.Rapport i dag - Omtrent som forventet, men meget valutamodvind Generelt synes jeg, at væksten går trægt. De løber på messer, får nye Design Wins, øger produktudbuddet, mv. - men salget kommer ikke rigtigt i gang. Der har været nogle positive nyheder på ordrefronten det seneste halvår, vi må håbe, at det ses i tallene fra Q2 og frem.Og så håber jeg stadig på opkøb, de får bare mere og mere i kassen. Ikke et ord om opkøb i Q1's kvartalsrapport, så det føles langt væk. Over 100 mkr i kassen er rigtig meget for "lille" LumenRadio => kunne føre til meget omsætning og profit
- ·19. mar.Der kom en revision af de finansielle mål Omsætningsmål: >500 millioner svenske kroner i 2030 - Svarer til cirka en årlig vækst på 15% - Omsætningsmålet bygger på organisk vækst. - Så et lavere ambitionsniveau, men måske alligevel mere realistisk når man ser på de seneste 2 år Man nævner også, at man kigger på opkøb, BR er urstærk, så finder man interessante selskaber, kunne dette tilføje en hel del vækst. Jeg tror dog, at det svære her er at finde interessante selskaber at opkøbe. - Ønskescenariet er at opkøbe et Radiocraft om året, men som sagt ikke helt let at finde selskaberne... Selskabet beholder marginalmålet. Dette tyder nok bl.a. på, at man vil fortsætte med at ansætte for at kunne vokse/satse videre. Kapitalmarkedsdag i morgen - interessant!
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Relaterede Produkter
Mæglerstatistik
Største købere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 1.229 | 1.229 | 0 | 0 |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB | 59.000 | 59.000 | 0 | 59.000 |
Største sælgere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 1.229 | 1.229 | 0 | 0 |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB | 59.000 | 59.000 | 0 | 59.000 |
2026 Q3 - regnskab
2 dage siden
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
Debat
Deltag i samtalen med Nordnet Social
- for 1 dag sidenFormentlig ret billig nu, der skal ikke meget vækst til før at selskabets kurs rebounder. Men det kræver det også. Når de 400 mio. SEK i 2030 vil jeg være tilfreds. Og det er mit hoved scenarie. Med en EBITDA margin på 22-23% vil selskabet være mindst det dobbelte værd (DCF, 124 mio. SEK i kassen, EV=345 mio. SEK ved kurs 37, WACC 10%). Ser ud til at SEB er enig. De har et kursmål på 70 og anbefaler køb. Jeg sidder roligt i båden!
- ·for 2 dage sidenQ3-rapport i dag. Markedet kan ikke lide rapporten, hvilket er til at forstå => Selskabet har meget svært ved at få skabt vækst. Rapporten i sig selv: - Lighting Control falder ca. 9 %, nu siger man, at det er Kina, der krangler - Building Automation falder lidt, men her hævder man en vækst på ca. 15 %, hvis man fjerner produktmixændringen - Ret gode marginer - CEO-ord ikke helt så positive som før Fremtiden: - Man kommer længere og længere væk fra målet om at nå en omsætning på 500 mkr i 2030 - Jeg tror, at produktmixændringen i Building Automation vil mindske omsætningen i Q4 med 3,5 mkr. Derefter bør man være færdig med dette. - Kassen er ekstremt stor, syntes stadig de burde kunne finde et eller andet opkøb - Væksten mangler, gode marginer, forretningen føles nu mere stabil - Topcase hvis de kan få vækst, men det virker ikke som om, de får det til at ske - Jeg har lidt aktier, må se om jeg beholder...Der ligger også en indspillet præsentation af regnskabet på Lumens hjemmeside: - Lidt rystet adm. direktør... - Blir nok lidt højere materialekonstnader fremover (ventet) - Lød ikke som om der var nogen indikation af, at væksten vil tage fart på den korte sigt - Intet om evt. opkøbstanker Jeg har en P/E på ca. 18 i min prognose Grundlæggende et godt selskab med god balance og gode marginer, men ingen vækst de seneste 4 år. Ville et skift af CEO og CFO få gang i forretningen....?
- ·14. jul.Så var Q2-rapporten her. - Omsætning op 12-13%, men et relativt nemt sammenligningstal - EBITDA på 21%, godt! - Lightning Control, helt OK omsætning - Jeg havde håbet på lidt mere for Building Automation - Building Automation er begyndt at levere på 5,7 MUSD ordren, man angiver dog ikke hvor meget der kommer herfra - Det lyder som om de har meget i gang, men det har lydt sådan et stykke tid nu (uden at det rigtig har vist sig i tallene) - Mange penge i kassen, jeg håber stadig, at de kan få et opkøb i stand Så en ret OK rapport, håber dog at Building Automation kan levere lidt bedre omsætning fremover, selskabet tror på bedst vækstpotentiale inden for dette områdeGodt opsummeret! Angående væksten i BICS skal man ikke glemme produktmixændringen fra en af de større kunder, hvilket giver højere margin men mindsker topline (7m i q2). Denne effekt vil være væk fra sammenligningstallene q1 27. Måske kan man argumentere for at justere for dette (?) hvilket da viser en vækst på +30% inden for BICS. Overordnet set synes jeg, de var ret inline, klart man havde ønsket lidt mere på toppen. Jeg har skruet ned for mine helårsestimater noget.
- ·23. apr.Rapport i dag - Omtrent som forventet, men meget valutamodvind Generelt synes jeg, at væksten går trægt. De løber på messer, får nye Design Wins, øger produktudbuddet, mv. - men salget kommer ikke rigtigt i gang. Der har været nogle positive nyheder på ordrefronten det seneste halvår, vi må håbe, at det ses i tallene fra Q2 og frem.Og så håber jeg stadig på opkøb, de får bare mere og mere i kassen. Ikke et ord om opkøb i Q1's kvartalsrapport, så det føles langt væk. Over 100 mkr i kassen er rigtig meget for "lille" LumenRadio => kunne føre til meget omsætning og profit
- ·19. mar.Der kom en revision af de finansielle mål Omsætningsmål: >500 millioner svenske kroner i 2030 - Svarer til cirka en årlig vækst på 15% - Omsætningsmålet bygger på organisk vækst. - Så et lavere ambitionsniveau, men måske alligevel mere realistisk når man ser på de seneste 2 år Man nævner også, at man kigger på opkøb, BR er urstærk, så finder man interessante selskaber, kunne dette tilføje en hel del vækst. Jeg tror dog, at det svære her er at finde interessante selskaber at opkøbe. - Ønskescenariet er at opkøbe et Radiocraft om året, men som sagt ikke helt let at finde selskaberne... Selskabet beholder marginalmålet. Dette tyder nok bl.a. på, at man vil fortsætte med at ansætte for at kunne vokse/satse videre. Kapitalmarkedsdag i morgen - interessant!
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Ordredybde
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal |
|---|---|---|
| 100 | ||
| 470 | ||
| 30 | ||
| 570 | ||
| 30 |
Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.
Fonde og ETF'er med aktien
Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.
Andre har kigget på
Corporate Actions
Data hentes fra Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
2026 Q4 - regnskab 24. feb. 2027 |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
2026 Q3 - regnskab 4. nov. | ||
2026 Q2 - regnskab 14. jul. | ||
2026 Q1 - regnskab 23. apr. | ||
2025 Q4 - regnskab 26. feb. | ||
2025 Q3 - regnskab 28. okt. 2025 |
Relaterede Produkter
Mæglerstatistik
Største købere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 1.229 | 1.229 | 0 | 0 |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB | 59.000 | 59.000 | 0 | 59.000 |
Største sælgere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 1.229 | 1.229 | 0 | 0 |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB | 59.000 | 59.000 | 0 | 59.000 |
2026 Q3 - regnskab
2 dage siden
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
Corporate Actions
Data hentes fra Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
2026 Q4 - regnskab 24. feb. 2027 |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
2026 Q3 - regnskab 4. nov. | ||
2026 Q2 - regnskab 14. jul. | ||
2026 Q1 - regnskab 23. apr. | ||
2025 Q4 - regnskab 26. feb. | ||
2025 Q3 - regnskab 28. okt. 2025 |
Relaterede Produkter
Debat
Deltag i samtalen med Nordnet Social
- for 1 dag sidenFormentlig ret billig nu, der skal ikke meget vækst til før at selskabets kurs rebounder. Men det kræver det også. Når de 400 mio. SEK i 2030 vil jeg være tilfreds. Og det er mit hoved scenarie. Med en EBITDA margin på 22-23% vil selskabet være mindst det dobbelte værd (DCF, 124 mio. SEK i kassen, EV=345 mio. SEK ved kurs 37, WACC 10%). Ser ud til at SEB er enig. De har et kursmål på 70 og anbefaler køb. Jeg sidder roligt i båden!
- ·for 2 dage sidenQ3-rapport i dag. Markedet kan ikke lide rapporten, hvilket er til at forstå => Selskabet har meget svært ved at få skabt vækst. Rapporten i sig selv: - Lighting Control falder ca. 9 %, nu siger man, at det er Kina, der krangler - Building Automation falder lidt, men her hævder man en vækst på ca. 15 %, hvis man fjerner produktmixændringen - Ret gode marginer - CEO-ord ikke helt så positive som før Fremtiden: - Man kommer længere og længere væk fra målet om at nå en omsætning på 500 mkr i 2030 - Jeg tror, at produktmixændringen i Building Automation vil mindske omsætningen i Q4 med 3,5 mkr. Derefter bør man være færdig med dette. - Kassen er ekstremt stor, syntes stadig de burde kunne finde et eller andet opkøb - Væksten mangler, gode marginer, forretningen føles nu mere stabil - Topcase hvis de kan få vækst, men det virker ikke som om, de får det til at ske - Jeg har lidt aktier, må se om jeg beholder...Der ligger også en indspillet præsentation af regnskabet på Lumens hjemmeside: - Lidt rystet adm. direktør... - Blir nok lidt højere materialekonstnader fremover (ventet) - Lød ikke som om der var nogen indikation af, at væksten vil tage fart på den korte sigt - Intet om evt. opkøbstanker Jeg har en P/E på ca. 18 i min prognose Grundlæggende et godt selskab med god balance og gode marginer, men ingen vækst de seneste 4 år. Ville et skift af CEO og CFO få gang i forretningen....?
- ·14. jul.Så var Q2-rapporten her. - Omsætning op 12-13%, men et relativt nemt sammenligningstal - EBITDA på 21%, godt! - Lightning Control, helt OK omsætning - Jeg havde håbet på lidt mere for Building Automation - Building Automation er begyndt at levere på 5,7 MUSD ordren, man angiver dog ikke hvor meget der kommer herfra - Det lyder som om de har meget i gang, men det har lydt sådan et stykke tid nu (uden at det rigtig har vist sig i tallene) - Mange penge i kassen, jeg håber stadig, at de kan få et opkøb i stand Så en ret OK rapport, håber dog at Building Automation kan levere lidt bedre omsætning fremover, selskabet tror på bedst vækstpotentiale inden for dette områdeGodt opsummeret! Angående væksten i BICS skal man ikke glemme produktmixændringen fra en af de større kunder, hvilket giver højere margin men mindsker topline (7m i q2). Denne effekt vil være væk fra sammenligningstallene q1 27. Måske kan man argumentere for at justere for dette (?) hvilket da viser en vækst på +30% inden for BICS. Overordnet set synes jeg, de var ret inline, klart man havde ønsket lidt mere på toppen. Jeg har skruet ned for mine helårsestimater noget.
- ·23. apr.Rapport i dag - Omtrent som forventet, men meget valutamodvind Generelt synes jeg, at væksten går trægt. De løber på messer, får nye Design Wins, øger produktudbuddet, mv. - men salget kommer ikke rigtigt i gang. Der har været nogle positive nyheder på ordrefronten det seneste halvår, vi må håbe, at det ses i tallene fra Q2 og frem.Og så håber jeg stadig på opkøb, de får bare mere og mere i kassen. Ikke et ord om opkøb i Q1's kvartalsrapport, så det føles langt væk. Over 100 mkr i kassen er rigtig meget for "lille" LumenRadio => kunne føre til meget omsætning og profit
- ·19. mar.Der kom en revision af de finansielle mål Omsætningsmål: >500 millioner svenske kroner i 2030 - Svarer til cirka en årlig vækst på 15% - Omsætningsmålet bygger på organisk vækst. - Så et lavere ambitionsniveau, men måske alligevel mere realistisk når man ser på de seneste 2 år Man nævner også, at man kigger på opkøb, BR er urstærk, så finder man interessante selskaber, kunne dette tilføje en hel del vækst. Jeg tror dog, at det svære her er at finde interessante selskaber at opkøbe. - Ønskescenariet er at opkøbe et Radiocraft om året, men som sagt ikke helt let at finde selskaberne... Selskabet beholder marginalmålet. Dette tyder nok bl.a. på, at man vil fortsætte med at ansætte for at kunne vokse/satse videre. Kapitalmarkedsdag i morgen - interessant!
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Ordredybde
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal |
|---|---|---|
| 100 | ||
| 470 | ||
| 30 | ||
| 570 | ||
| 30 |
Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.
Fonde og ETF'er med aktien
Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.
Andre har kigget på
Mæglerstatistik
Største købere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 1.229 | 1.229 | 0 | 0 |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB | 59.000 | 59.000 | 0 | 59.000 |
Største sælgere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 1.229 | 1.229 | 0 | 0 |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB | 59.000 | 59.000 | 0 | 59.000 |






