Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.

SkiStar B

Højest-
Lavest-
Omsætning-
2026 Q4 - regnskab
16 dage siden
3,50 SEK/aktie
X-dag 14. dec.
1,76%Direkte afkast

Ordredybde

Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
24--
33--
93--
59--
61--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Fonde og ETF'er med aktien

Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.

Corporate Actions

Data hentes fra Quartr
Næste begivenhed
2027 Q1 - regnskab
18. dec.
Tidligere begivenheder
2026 Q4 - regnskab
30. sep.
2026 Q3 - regnskab
18. jun.
2026 Q2 - regnskab
18. mar.
2026 Q1 - regnskab
18. dec. 2025
2025 Q4 - regnskab
1. okt. 2025

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
  • 30. sep.
    Dette er SkiStar's årsregnskab (regnskabsår september 2025 - august 2026). I korte, enkle træk: **Det gik godt overordnet:** - Omsætning steg 8 % til 4.954 mio. SEK - Overskud (efter skat) steg 14 % til 627 mio. SEK - Overskud pr. aktie steg fra 7,05 til 8,01 SEK - Pengestrømmen fra driften steg 15 % til 1.223 mio. SEK – det er sundt, fordi det viser, at selskabet reelt tjener flere kontanter **Udbytte:** - Bestyrelsen foreslår 3,50 SEK pr. aktie (op fra 3,00 sidste år) – en stigning på ca. 17 % **Fjerde kvartal (sommerkvartalet) var stadig underskudsgivende**, men det er normalt for et skiselskab – de tjener pengene om vinteren. Underskuddet blev dog mindre end sidste år (fra -310 til -274 mio. SEK), og omsætningen i kvartalet steg hele 29 %. **Fremtidsudsigter:** - Bookinger til vinteren 2026/27 er 3 % højere end sidste år på samme tid - Ca. 60 % af den forventede indkvartering er allerede booket – det er efter planen - De investerer i nye skianlæg, snekanoner og lifte til den kommende sæson **Gæld og balance ser fornuftig ud:** - Gælden i forhold til indtjening er faldet lidt (fra 1,5 til 1,3 gange EBITDA) - Egenkapitalen er styrket **Kort sagt:** Det er et solidt regnskab. Væksten er bred (både skipas, overnatning og butik), og både overskud og udbytte stiger. De største usikkerheder er som altid vejret/sneforhold og den svage ejendomsmarkedsdel, hvor de ikke solgte grunde/lejligheder i år (modsat sidste år).
    1. okt.
    ·
    Personale nedskæringer nedsatte lønninger. Alle skal købe liftkort ved leje uanset alder. Lukkede aktiviteter. Nedskæringer begynder at kunne ses i regnskaberne alt. desperate foranstaltninger .
  • 22. sep.
    ·
  • Kom så. Op og kysse 170
  • 22. jun.
    ·
    Aktivitetsferier stadig mere populært. Sommerbelægningen vil ventelig stige, nu hvor der er tilrettelagt meget godt for cykling på flere af destinationerne.
    23. jun.
    ·
    Selv cykling havde ikke flere destinationer end planlagt. Mange Tidligere besøgende vælger at rejse til mere økonomiske solrigere lande for hvad 4 dage koster hos skistar.
  • 18. jun.
    ·
    Noget er mærkeligt med profitstigningen? Chefer forlader! Få folk i skiområder undtagen uge 9. Selv arbejdende chefer skal ned i løn for at beholde deres job. Kokke restauratører har færre besøgende.
    18. jun.
    ·
    Prisen for liftkort på flere af destinationerne er varslet op til 13%. Det giver sikkert mange nye tilrejsende.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Relaterede Produkter

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym39.90839.90800

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym39.90839.90800
2026 Q4 - regnskab
16 dage siden
3,50 SEK/aktie
X-dag 14. dec.
1,76%Direkte afkast

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
  • 30. sep.
    Dette er SkiStar's årsregnskab (regnskabsår september 2025 - august 2026). I korte, enkle træk: **Det gik godt overordnet:** - Omsætning steg 8 % til 4.954 mio. SEK - Overskud (efter skat) steg 14 % til 627 mio. SEK - Overskud pr. aktie steg fra 7,05 til 8,01 SEK - Pengestrømmen fra driften steg 15 % til 1.223 mio. SEK – det er sundt, fordi det viser, at selskabet reelt tjener flere kontanter **Udbytte:** - Bestyrelsen foreslår 3,50 SEK pr. aktie (op fra 3,00 sidste år) – en stigning på ca. 17 % **Fjerde kvartal (sommerkvartalet) var stadig underskudsgivende**, men det er normalt for et skiselskab – de tjener pengene om vinteren. Underskuddet blev dog mindre end sidste år (fra -310 til -274 mio. SEK), og omsætningen i kvartalet steg hele 29 %. **Fremtidsudsigter:** - Bookinger til vinteren 2026/27 er 3 % højere end sidste år på samme tid - Ca. 60 % af den forventede indkvartering er allerede booket – det er efter planen - De investerer i nye skianlæg, snekanoner og lifte til den kommende sæson **Gæld og balance ser fornuftig ud:** - Gælden i forhold til indtjening er faldet lidt (fra 1,5 til 1,3 gange EBITDA) - Egenkapitalen er styrket **Kort sagt:** Det er et solidt regnskab. Væksten er bred (både skipas, overnatning og butik), og både overskud og udbytte stiger. De største usikkerheder er som altid vejret/sneforhold og den svage ejendomsmarkedsdel, hvor de ikke solgte grunde/lejligheder i år (modsat sidste år).
    1. okt.
    ·
    Personale nedskæringer nedsatte lønninger. Alle skal købe liftkort ved leje uanset alder. Lukkede aktiviteter. Nedskæringer begynder at kunne ses i regnskaberne alt. desperate foranstaltninger .
  • 22. sep.
    ·
  • Kom så. Op og kysse 170
  • 22. jun.
    ·
    Aktivitetsferier stadig mere populært. Sommerbelægningen vil ventelig stige, nu hvor der er tilrettelagt meget godt for cykling på flere af destinationerne.
    23. jun.
    ·
    Selv cykling havde ikke flere destinationer end planlagt. Mange Tidligere besøgende vælger at rejse til mere økonomiske solrigere lande for hvad 4 dage koster hos skistar.
  • 18. jun.
    ·
    Noget er mærkeligt med profitstigningen? Chefer forlader! Få folk i skiområder undtagen uge 9. Selv arbejdende chefer skal ned i løn for at beholde deres job. Kokke restauratører har færre besøgende.
    18. jun.
    ·
    Prisen for liftkort på flere af destinationerne er varslet op til 13%. Det giver sikkert mange nye tilrejsende.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
24--
33--
93--
59--
61--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Fonde og ETF'er med aktien

Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.

Corporate Actions

Data hentes fra Quartr
Næste begivenhed
2027 Q1 - regnskab
18. dec.
Tidligere begivenheder
2026 Q4 - regnskab
30. sep.
2026 Q3 - regnskab
18. jun.
2026 Q2 - regnskab
18. mar.
2026 Q1 - regnskab
18. dec. 2025
2025 Q4 - regnskab
1. okt. 2025

Relaterede Produkter

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym39.90839.90800

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym39.90839.90800
2026 Q4 - regnskab
16 dage siden

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Data hentes fra Quartr
Næste begivenhed
2027 Q1 - regnskab
18. dec.
Tidligere begivenheder
2026 Q4 - regnskab
30. sep.
2026 Q3 - regnskab
18. jun.
2026 Q2 - regnskab
18. mar.
2026 Q1 - regnskab
18. dec. 2025
2025 Q4 - regnskab
1. okt. 2025

Relaterede Produkter

3,50 SEK/aktie
X-dag 14. dec.
1,76%Direkte afkast

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
  • 30. sep.
    Dette er SkiStar's årsregnskab (regnskabsår september 2025 - august 2026). I korte, enkle træk: **Det gik godt overordnet:** - Omsætning steg 8 % til 4.954 mio. SEK - Overskud (efter skat) steg 14 % til 627 mio. SEK - Overskud pr. aktie steg fra 7,05 til 8,01 SEK - Pengestrømmen fra driften steg 15 % til 1.223 mio. SEK – det er sundt, fordi det viser, at selskabet reelt tjener flere kontanter **Udbytte:** - Bestyrelsen foreslår 3,50 SEK pr. aktie (op fra 3,00 sidste år) – en stigning på ca. 17 % **Fjerde kvartal (sommerkvartalet) var stadig underskudsgivende**, men det er normalt for et skiselskab – de tjener pengene om vinteren. Underskuddet blev dog mindre end sidste år (fra -310 til -274 mio. SEK), og omsætningen i kvartalet steg hele 29 %. **Fremtidsudsigter:** - Bookinger til vinteren 2026/27 er 3 % højere end sidste år på samme tid - Ca. 60 % af den forventede indkvartering er allerede booket – det er efter planen - De investerer i nye skianlæg, snekanoner og lifte til den kommende sæson **Gæld og balance ser fornuftig ud:** - Gælden i forhold til indtjening er faldet lidt (fra 1,5 til 1,3 gange EBITDA) - Egenkapitalen er styrket **Kort sagt:** Det er et solidt regnskab. Væksten er bred (både skipas, overnatning og butik), og både overskud og udbytte stiger. De største usikkerheder er som altid vejret/sneforhold og den svage ejendomsmarkedsdel, hvor de ikke solgte grunde/lejligheder i år (modsat sidste år).
    1. okt.
    ·
    Personale nedskæringer nedsatte lønninger. Alle skal købe liftkort ved leje uanset alder. Lukkede aktiviteter. Nedskæringer begynder at kunne ses i regnskaberne alt. desperate foranstaltninger .
  • 22. sep.
    ·
  • Kom så. Op og kysse 170
  • 22. jun.
    ·
    Aktivitetsferier stadig mere populært. Sommerbelægningen vil ventelig stige, nu hvor der er tilrettelagt meget godt for cykling på flere af destinationerne.
    23. jun.
    ·
    Selv cykling havde ikke flere destinationer end planlagt. Mange Tidligere besøgende vælger at rejse til mere økonomiske solrigere lande for hvad 4 dage koster hos skistar.
  • 18. jun.
    ·
    Noget er mærkeligt med profitstigningen? Chefer forlader! Få folk i skiområder undtagen uge 9. Selv arbejdende chefer skal ned i løn for at beholde deres job. Kokke restauratører har færre besøgende.
    18. jun.
    ·
    Prisen for liftkort på flere af destinationerne er varslet op til 13%. Det giver sikkert mange nye tilrejsende.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
24--
33--
93--
59--
61--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Fonde og ETF'er med aktien

Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym39.90839.90800

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym39.90839.90800