2026 Q4-regnskab
NY
4 dage siden
‧1 t. 39 min
0,0554 USD/aktie
Seneste udbytte
0,26%Direkte afkast
Ordredybde
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal | Købere | Sælgere |
|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - |
Mæglerstatistik
Ingen data fundet
Corporate Actions
Data hentes fra FactSet, Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
2027 Q1-regnskab 31. jul. |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
2026 Q4-regnskab 8. maj | ||
2026 Q3-regnskab 5. feb. | ||
2026 Q2-regnskab 11. nov. 2025 | ||
2026 Q1-regnskab 7. aug. 2025 | ||
2025 Q4-regnskab 14. maj 2025 |
Andre har kigget på
Debat
Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
- 8. maj8. majFra Wall street journal Sony Group – Q4 FY2025 & Outlook for FY2026 Kvartalsresultatet – et klart miss Sonys nettooverskud faldt 63% år-over-år til ¥83,12 mia. (ca. $530 mio.) i kvartalet der sluttede marts 2026. Det var langt under analytikernes forventning på ¥202 mia. To primære syndebukke: 1. Honda EV-joint venture: Sony bogførte et tab på ¥44,9 mia. relateret til joint venturet med Honda, som stoppede salget af sine EV-modeller. 2. Svaghed i spil, film og billedchips: Driftsindtjeningen i game-, film- og billedsensorsegmenterne faldt alle i kvartalet. På den positive side voksede kvartalsomosætningen 8,3% til ¥3,036 billioner. Guidancen for FY2026 – optimistisk trods miss Sony forventer en nettoindtjening på ¥1.160 billioner (~$7,39 mia.) for det igangværende regnskabsår, svarende til en vækst på 12,5% – dog med en forventet omsætningsnedgang på 1,4% til ¥12.300 mia. Segmentudsigter • Musik: Har været den stærkeste motor. Sonys musiksegment voksede 13% i Q3 drevet af live-events og streaming, og Sony hævede sin fulde guidances for segmentet. • Gaming (PlayStation): PS5-hardwaresalget faldt som forventet i denne fase af konsollets livscyklus, men software- og netværksindtægterne nåede rekordniveauer, og månedlige aktive brugere toppede 132 mio. • Billedchips (I&SS): Havde momentum, men ramte en svaghed i Q4 – tidligere i året steg segmentets salg 21% og driftsindtjeningen 35% drevet af stærk efterspørgsel på mobilbilledsensorer. • Indhold (Music/Pictures/I&SS): Sonys indholts- og teknologisegmenter viser resiliens med projekteret vækst på hhv. +3%, +2% og +4% i 2026. Bundlinjen Kvartalsrapporten er støjende pga. Honda EV-nedskrivningen – et engangstab som ikke afspejler den underliggende forretning. Det interessante er, at Sony fastholder og endda forventer tocifret nettoindtjeningsvækst fremadrettet, primært drevet af musik, netværkstjenester og billedchips. EV-eventyret med Honda ser ud til at være lukket kapitel, hvilket på sigt fjerner en usikkerhedsfaktor.8. maj8. majDet er forventet EPS vækst på ca. 10-11%, Buy back aktieprogram på 230 mio. aktier, en fordobling af tidligere programmer, dividende på ca. 0,7%. .. forventer en stigning i kursen på ca. 25-35%.
- ·10. apr.Denne vil sikkert stige op til lanceringen af GTA 6? Selvom den står over for problemer med hukommelsesmangel (PS5 prisstigninger)
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
2026 Q4-regnskab
NY
4 dage siden
‧1 t. 39 min
0,0554 USD/aktie
Seneste udbytte
0,26%Direkte afkast
Nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
Debat
Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
- 8. maj8. majFra Wall street journal Sony Group – Q4 FY2025 & Outlook for FY2026 Kvartalsresultatet – et klart miss Sonys nettooverskud faldt 63% år-over-år til ¥83,12 mia. (ca. $530 mio.) i kvartalet der sluttede marts 2026. Det var langt under analytikernes forventning på ¥202 mia. To primære syndebukke: 1. Honda EV-joint venture: Sony bogførte et tab på ¥44,9 mia. relateret til joint venturet med Honda, som stoppede salget af sine EV-modeller. 2. Svaghed i spil, film og billedchips: Driftsindtjeningen i game-, film- og billedsensorsegmenterne faldt alle i kvartalet. På den positive side voksede kvartalsomosætningen 8,3% til ¥3,036 billioner. Guidancen for FY2026 – optimistisk trods miss Sony forventer en nettoindtjening på ¥1.160 billioner (~$7,39 mia.) for det igangværende regnskabsår, svarende til en vækst på 12,5% – dog med en forventet omsætningsnedgang på 1,4% til ¥12.300 mia. Segmentudsigter • Musik: Har været den stærkeste motor. Sonys musiksegment voksede 13% i Q3 drevet af live-events og streaming, og Sony hævede sin fulde guidances for segmentet. • Gaming (PlayStation): PS5-hardwaresalget faldt som forventet i denne fase af konsollets livscyklus, men software- og netværksindtægterne nåede rekordniveauer, og månedlige aktive brugere toppede 132 mio. • Billedchips (I&SS): Havde momentum, men ramte en svaghed i Q4 – tidligere i året steg segmentets salg 21% og driftsindtjeningen 35% drevet af stærk efterspørgsel på mobilbilledsensorer. • Indhold (Music/Pictures/I&SS): Sonys indholts- og teknologisegmenter viser resiliens med projekteret vækst på hhv. +3%, +2% og +4% i 2026. Bundlinjen Kvartalsrapporten er støjende pga. Honda EV-nedskrivningen – et engangstab som ikke afspejler den underliggende forretning. Det interessante er, at Sony fastholder og endda forventer tocifret nettoindtjeningsvækst fremadrettet, primært drevet af musik, netværkstjenester og billedchips. EV-eventyret med Honda ser ud til at være lukket kapitel, hvilket på sigt fjerner en usikkerhedsfaktor.8. maj8. majDet er forventet EPS vækst på ca. 10-11%, Buy back aktieprogram på 230 mio. aktier, en fordobling af tidligere programmer, dividende på ca. 0,7%. .. forventer en stigning i kursen på ca. 25-35%.
- ·10. apr.Denne vil sikkert stige op til lanceringen af GTA 6? Selvom den står over for problemer med hukommelsesmangel (PS5 prisstigninger)
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Ordredybde
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal | Købere | Sælgere |
|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - |
Mæglerstatistik
Ingen data fundet
Andre har kigget på
Corporate Actions
Data hentes fra FactSet, Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
2027 Q1-regnskab 31. jul. |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
2026 Q4-regnskab 8. maj | ||
2026 Q3-regnskab 5. feb. | ||
2026 Q2-regnskab 11. nov. 2025 | ||
2026 Q1-regnskab 7. aug. 2025 | ||
2025 Q4-regnskab 14. maj 2025 |
2026 Q4-regnskab
NY
4 dage siden
‧1 t. 39 min
Nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
Corporate Actions
Data hentes fra FactSet, Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
2027 Q1-regnskab 31. jul. |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
2026 Q4-regnskab 8. maj | ||
2026 Q3-regnskab 5. feb. | ||
2026 Q2-regnskab 11. nov. 2025 | ||
2026 Q1-regnskab 7. aug. 2025 | ||
2025 Q4-regnskab 14. maj 2025 |
0,0554 USD/aktie
Seneste udbytte
0,26%Direkte afkast
Debat
Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
- 8. maj8. majFra Wall street journal Sony Group – Q4 FY2025 & Outlook for FY2026 Kvartalsresultatet – et klart miss Sonys nettooverskud faldt 63% år-over-år til ¥83,12 mia. (ca. $530 mio.) i kvartalet der sluttede marts 2026. Det var langt under analytikernes forventning på ¥202 mia. To primære syndebukke: 1. Honda EV-joint venture: Sony bogførte et tab på ¥44,9 mia. relateret til joint venturet med Honda, som stoppede salget af sine EV-modeller. 2. Svaghed i spil, film og billedchips: Driftsindtjeningen i game-, film- og billedsensorsegmenterne faldt alle i kvartalet. På den positive side voksede kvartalsomosætningen 8,3% til ¥3,036 billioner. Guidancen for FY2026 – optimistisk trods miss Sony forventer en nettoindtjening på ¥1.160 billioner (~$7,39 mia.) for det igangværende regnskabsår, svarende til en vækst på 12,5% – dog med en forventet omsætningsnedgang på 1,4% til ¥12.300 mia. Segmentudsigter • Musik: Har været den stærkeste motor. Sonys musiksegment voksede 13% i Q3 drevet af live-events og streaming, og Sony hævede sin fulde guidances for segmentet. • Gaming (PlayStation): PS5-hardwaresalget faldt som forventet i denne fase af konsollets livscyklus, men software- og netværksindtægterne nåede rekordniveauer, og månedlige aktive brugere toppede 132 mio. • Billedchips (I&SS): Havde momentum, men ramte en svaghed i Q4 – tidligere i året steg segmentets salg 21% og driftsindtjeningen 35% drevet af stærk efterspørgsel på mobilbilledsensorer. • Indhold (Music/Pictures/I&SS): Sonys indholts- og teknologisegmenter viser resiliens med projekteret vækst på hhv. +3%, +2% og +4% i 2026. Bundlinjen Kvartalsrapporten er støjende pga. Honda EV-nedskrivningen – et engangstab som ikke afspejler den underliggende forretning. Det interessante er, at Sony fastholder og endda forventer tocifret nettoindtjeningsvækst fremadrettet, primært drevet af musik, netværkstjenester og billedchips. EV-eventyret med Honda ser ud til at være lukket kapitel, hvilket på sigt fjerner en usikkerhedsfaktor.8. maj8. majDet er forventet EPS vækst på ca. 10-11%, Buy back aktieprogram på 230 mio. aktier, en fordobling af tidligere programmer, dividende på ca. 0,7%. .. forventer en stigning i kursen på ca. 25-35%.
- ·10. apr.Denne vil sikkert stige op til lanceringen af GTA 6? Selvom den står over for problemer med hukommelsesmangel (PS5 prisstigninger)
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Ordredybde
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal | Købere | Sælgere |
|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - |
Mæglerstatistik
Ingen data fundet






