2026 Q2 - regnskab
49 dage siden
‧44 min
Ordredybde
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal | Købere | Sælgere |
|---|---|---|---|---|
| 419 | - | - | ||
| 139 | - | - | ||
| 45 | - | - | ||
| 3.379 | - | - | ||
| 19 | - | - |
Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.
Fonde og ETF'er med aktien
Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.
Andre har kigget på
Corporate Actions
Data hentes fra Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
2026 Q3 - regnskab 10. nov. |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
2026 Q2 - regnskab 25. aug. | ||
2026 Q1 - regnskab 12. maj | ||
2025 Q4 - regnskab 17. feb. | ||
2025 Q3 - regnskab 11. nov. 2025 | ||
2025 Q2 - regnskab 26. aug. 2025 |
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
Debat
Deltag i samtalen med Nordnet Social
- ·1. okt. · RedigeretInka har givet mig gode vibes fra kvartalsvise investor calls og kapitalmarkedsdage. Hvis man regner på det, bør man have styr på, om der skulle gemme sig noget bullshit blandt Terranors tal. "Inka Kontturi har øget sin beholdning med 14.640 aktier i Terranor, hvor hun er finansdirektør. Den samlede købesum beløber sig til 546.946 kroner med en gennemsnitspris på 37,36 kroner pr. aktie. Handlerne blev gennemført i august og september samt et køb dateret i juni. Det fremgår af Finansinspektionens indsideregister. Ifølge ejertjenesten Holdings ejer Inka Kontturi nu i alt 48.851 aktier i selskabet."
- ·28. sep.Kan høje brændstofpriser spise marginer på denne aktie? Eller er de beskyttet af indeksjusterede kontrakter?Dog - brændstofomkostningerne må vel alligevel være indekseret selv i de finske kontrakter? Der drejede det sig vel om, at man ikke havde indeksering på materiale, man tidligere købte fra Rusland pre Ukraine-invasionen.
- ·18. sep.Endnu en kontrakt, denne gang i København, 119 mio. over fire år👌💰Tja. Hver udbudssæson skiftes der flittigt ud i, hvem der får de kontrakter, der udløber. Hvorvidt man har haft kontrakten før, er irrelevant, alt handler om totalen.
- ·27. aug.Fin denne. Her kommer analytikere til at løbe efter kursen.Man får jo forvente sig ret flakkende prissætning, når der er lave volumener i et lille selskab. Kan give gode købsmuligheder for den, der køber småt.
- ·26. aug.SB1M: Vi gentager vores Købsanbefaling og hæver vores kursmål til SEK50 (SEK43) efter Q2, hvorefter vi hæver 2026-28E justeret EBITA med 1-3%. Q2 bekræftede stærke YOY-vækstrater både for salg (+23%) og justeret EBITA (+61%), og selvom det var understøttet af en moderat base, viser den justerede EBITA-margin på 2,6% (+60bps), at selskabet er på vej mod >5% EBITA-marginmålet, en nøglepille i investeringshistorien. Terranors fokus inden for vejdrift og vedligeholdelse, hvor højere brug af tung trafik, et langvarigt vedligeholdelsesunderskud og velfinansierede offentlige udgiftsplaner, især i Sverige, skaber en attraktiv markedsudsigt. Efterspørgslen vurderes som stærk, da Q2 ordrebog på SEK7,3 mia. markerede en ny rekordhøj (+21% YOY). Ydermere, da omkring 85% af omsætningen kommer fra længerevarende stats- og kommunekontrakter, er den cykliske eksponering lav, hvilket giver god top-line synlighed gennem 2028E. Pengestrøm og resultatindregning er sæsonmæssigt stærkere i H2, og vi forventer 2026E nettogæld/EBITDA på 1,1x (Q2 på 1,97x), godt under maksimalt mål på 2,5x, og vi ser "sikre" 2026-28E DPS-udbytter på 6,5-9% (baseret på ~50% udbetalingsforhold).
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Relaterede Produkter
Mæglerstatistik
Største købere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 26.240 | 26.240 | 0 | 0 |
Største sælgere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 26.240 | 26.240 | 0 | 0 |
2026 Q2 - regnskab
49 dage siden
‧44 min
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
Debat
Deltag i samtalen med Nordnet Social
- ·1. okt. · RedigeretInka har givet mig gode vibes fra kvartalsvise investor calls og kapitalmarkedsdage. Hvis man regner på det, bør man have styr på, om der skulle gemme sig noget bullshit blandt Terranors tal. "Inka Kontturi har øget sin beholdning med 14.640 aktier i Terranor, hvor hun er finansdirektør. Den samlede købesum beløber sig til 546.946 kroner med en gennemsnitspris på 37,36 kroner pr. aktie. Handlerne blev gennemført i august og september samt et køb dateret i juni. Det fremgår af Finansinspektionens indsideregister. Ifølge ejertjenesten Holdings ejer Inka Kontturi nu i alt 48.851 aktier i selskabet."
- ·28. sep.Kan høje brændstofpriser spise marginer på denne aktie? Eller er de beskyttet af indeksjusterede kontrakter?Dog - brændstofomkostningerne må vel alligevel være indekseret selv i de finske kontrakter? Der drejede det sig vel om, at man ikke havde indeksering på materiale, man tidligere købte fra Rusland pre Ukraine-invasionen.
- ·18. sep.Endnu en kontrakt, denne gang i København, 119 mio. over fire år👌💰Tja. Hver udbudssæson skiftes der flittigt ud i, hvem der får de kontrakter, der udløber. Hvorvidt man har haft kontrakten før, er irrelevant, alt handler om totalen.
- ·27. aug.Fin denne. Her kommer analytikere til at løbe efter kursen.Man får jo forvente sig ret flakkende prissætning, når der er lave volumener i et lille selskab. Kan give gode købsmuligheder for den, der køber småt.
- ·26. aug.SB1M: Vi gentager vores Købsanbefaling og hæver vores kursmål til SEK50 (SEK43) efter Q2, hvorefter vi hæver 2026-28E justeret EBITA med 1-3%. Q2 bekræftede stærke YOY-vækstrater både for salg (+23%) og justeret EBITA (+61%), og selvom det var understøttet af en moderat base, viser den justerede EBITA-margin på 2,6% (+60bps), at selskabet er på vej mod >5% EBITA-marginmålet, en nøglepille i investeringshistorien. Terranors fokus inden for vejdrift og vedligeholdelse, hvor højere brug af tung trafik, et langvarigt vedligeholdelsesunderskud og velfinansierede offentlige udgiftsplaner, især i Sverige, skaber en attraktiv markedsudsigt. Efterspørgslen vurderes som stærk, da Q2 ordrebog på SEK7,3 mia. markerede en ny rekordhøj (+21% YOY). Ydermere, da omkring 85% af omsætningen kommer fra længerevarende stats- og kommunekontrakter, er den cykliske eksponering lav, hvilket giver god top-line synlighed gennem 2028E. Pengestrøm og resultatindregning er sæsonmæssigt stærkere i H2, og vi forventer 2026E nettogæld/EBITDA på 1,1x (Q2 på 1,97x), godt under maksimalt mål på 2,5x, og vi ser "sikre" 2026-28E DPS-udbytter på 6,5-9% (baseret på ~50% udbetalingsforhold).
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Ordredybde
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal | Købere | Sælgere |
|---|---|---|---|---|
| 419 | - | - | ||
| 139 | - | - | ||
| 45 | - | - | ||
| 3.379 | - | - | ||
| 19 | - | - |
Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.
Fonde og ETF'er med aktien
Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.
Andre har kigget på
Corporate Actions
Data hentes fra Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
2026 Q3 - regnskab 10. nov. |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
2026 Q2 - regnskab 25. aug. | ||
2026 Q1 - regnskab 12. maj | ||
2025 Q4 - regnskab 17. feb. | ||
2025 Q3 - regnskab 11. nov. 2025 | ||
2025 Q2 - regnskab 26. aug. 2025 |
Relaterede Produkter
Mæglerstatistik
Største købere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 26.240 | 26.240 | 0 | 0 |
Største sælgere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 26.240 | 26.240 | 0 | 0 |
2026 Q2 - regnskab
49 dage siden
‧44 min
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
Corporate Actions
Data hentes fra Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
2026 Q3 - regnskab 10. nov. |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
2026 Q2 - regnskab 25. aug. | ||
2026 Q1 - regnskab 12. maj | ||
2025 Q4 - regnskab 17. feb. | ||
2025 Q3 - regnskab 11. nov. 2025 | ||
2025 Q2 - regnskab 26. aug. 2025 |
Relaterede Produkter
Debat
Deltag i samtalen med Nordnet Social
- ·1. okt. · RedigeretInka har givet mig gode vibes fra kvartalsvise investor calls og kapitalmarkedsdage. Hvis man regner på det, bør man have styr på, om der skulle gemme sig noget bullshit blandt Terranors tal. "Inka Kontturi har øget sin beholdning med 14.640 aktier i Terranor, hvor hun er finansdirektør. Den samlede købesum beløber sig til 546.946 kroner med en gennemsnitspris på 37,36 kroner pr. aktie. Handlerne blev gennemført i august og september samt et køb dateret i juni. Det fremgår af Finansinspektionens indsideregister. Ifølge ejertjenesten Holdings ejer Inka Kontturi nu i alt 48.851 aktier i selskabet."
- ·28. sep.Kan høje brændstofpriser spise marginer på denne aktie? Eller er de beskyttet af indeksjusterede kontrakter?Dog - brændstofomkostningerne må vel alligevel være indekseret selv i de finske kontrakter? Der drejede det sig vel om, at man ikke havde indeksering på materiale, man tidligere købte fra Rusland pre Ukraine-invasionen.
- ·18. sep.Endnu en kontrakt, denne gang i København, 119 mio. over fire år👌💰Tja. Hver udbudssæson skiftes der flittigt ud i, hvem der får de kontrakter, der udløber. Hvorvidt man har haft kontrakten før, er irrelevant, alt handler om totalen.
- ·27. aug.Fin denne. Her kommer analytikere til at løbe efter kursen.Man får jo forvente sig ret flakkende prissætning, når der er lave volumener i et lille selskab. Kan give gode købsmuligheder for den, der køber småt.
- ·26. aug.SB1M: Vi gentager vores Købsanbefaling og hæver vores kursmål til SEK50 (SEK43) efter Q2, hvorefter vi hæver 2026-28E justeret EBITA med 1-3%. Q2 bekræftede stærke YOY-vækstrater både for salg (+23%) og justeret EBITA (+61%), og selvom det var understøttet af en moderat base, viser den justerede EBITA-margin på 2,6% (+60bps), at selskabet er på vej mod >5% EBITA-marginmålet, en nøglepille i investeringshistorien. Terranors fokus inden for vejdrift og vedligeholdelse, hvor højere brug af tung trafik, et langvarigt vedligeholdelsesunderskud og velfinansierede offentlige udgiftsplaner, især i Sverige, skaber en attraktiv markedsudsigt. Efterspørgslen vurderes som stærk, da Q2 ordrebog på SEK7,3 mia. markerede en ny rekordhøj (+21% YOY). Ydermere, da omkring 85% af omsætningen kommer fra længerevarende stats- og kommunekontrakter, er den cykliske eksponering lav, hvilket giver god top-line synlighed gennem 2028E. Pengestrøm og resultatindregning er sæsonmæssigt stærkere i H2, og vi forventer 2026E nettogæld/EBITDA på 1,1x (Q2 på 1,97x), godt under maksimalt mål på 2,5x, og vi ser "sikre" 2026-28E DPS-udbytter på 6,5-9% (baseret på ~50% udbetalingsforhold).
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Ordredybde
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal | Købere | Sælgere |
|---|---|---|---|---|
| 419 | - | - | ||
| 139 | - | - | ||
| 45 | - | - | ||
| 3.379 | - | - | ||
| 19 | - | - |
Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.
Fonde og ETF'er med aktien
Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.
Andre har kigget på
Mæglerstatistik
Største købere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 26.240 | 26.240 | 0 | 0 |
Største sælgere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 26.240 | 26.240 | 0 | 0 |






