Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.

Zinzino B

Højest-
Lavest-
Omsætning-
2026 Q2 - regnskab
50 dage siden
6,00 SEK/aktie
Seneste udbytte
4,56%Direkte afkast

Ordredybde

Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
11--
12--
11--
141--
166--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Fonde og ETF'er med aktien

Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.

Corporate Actions

Data hentes fra Quartr
Næste begivenhed
2026 Q3 - regnskab
17. nov.
Tidligere begivenheder
2026 Q2 - regnskab
25. aug.
2026 Q1 - regnskab
22. maj
2025 Q4 - regnskab
2. mar.
2025 Q3 - regnskab
19. nov. 2025
2025 Q2 - regnskab
29. aug. 2025

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
  • for 2 dage siden · Redigeret
    Interessant og informativt interview med Zinzinos CEO, Dag Bergheim Pettersen. Han taler bl.a. om at: - Markedsvindere i gennemsnit geninvesterer 1,7 gange mere end gennemsnittet i deres sektor, og at Zinzino i dag geninvesterer ca. 3 gange mere i IT, markeder og produktudvikling. - 1 mia. euro i omsætning (mere end 10 mia. SEK) er målet inden for 3–4 år, hvilket vil svare til en tredobling af den nuværende omsætning, indtjening og udbyttepotentiale. - Den langsigtede vision er at blive nummer 1 i branchen. Link til interviewet: http://www.youtube.com/watch?v=CUSiTGBGE-g Det er ambitiøse og stærke signaler at sende, men når man kigger på Zinzinos historiske udvikling de seneste år, virker det faktisk som en naturlig fortsættelse af deres skalérbare forretningsmodel. Jeg ser frem til at være med på rejsen de kommende år.
    for 2 dage siden
    ·
    Ser man flere år i sammenhæng for Zinzino, ser det ud til, at tålmodighed betaler sig. Ikke altid lige let at forstå kortsigtede svingninger i aktiekursen, men dette selskab har potentialet til at blive et af de allerstørste selskaber inden for sin kategori. Så er 1 mia. EUR nok et skridt på vejen. Med nogle fornuftige opkøb og fortsat organisk vækst, kan et sådan mål nås om 3-4 år. Spørgsmålet er nok mere, hvem der holder ud, og er aktionær på det tidspunkt. Jeg er med.
  • 7. okt.
    ·
    Zinzino – når et vækstselskab prissættes som et lavvækstselskab Jeg synes, det er værd at se lidt nøgternt på tallene i Zinzino. Dette er ikke et selskab, der pludselig har haft ét godt år – væksten er blevet bygget op over lang tid. Bare siden 2017 er nettoomsætningen gået fra ca. 495 MSEK til 3,17 mia. SEK i 2025, samtidig med at lønsomheden er betydeligt forbedret. På dagens kurs omkring 130 SEK prissættes selskabet til omtrent: P/E R12: 11,7x EV/EBIT: 7,8x R12 omsætningsvækst: +32,9 % EBIT-margin: 15,4 % R12 resultat: ca. 423 MSEK Likvider: ca. 842 MSEK Udbytte: 6 SEK / ca. 4,6 % direkte afkast Det specielle er kombinationen. Zinzino vokser stadig tocifret, marginerne er på historisk høje niveauer, balancen er stærk, og pengestrømmen er god – men aktien handles samtidig til en multipel, man ofte forbinder med modne selskaber med lav eller ingen vækst. Historisk er Zinzino blevet prissat væsentligt højere: P/E var eksempelvis 16,6x i 2023, 24,9x i 2024 og 18,4x i 2025. Nu er den omkring 11,7x, samtidig med at EBIT-marginen er højere end tidligere. Selvom resultatet skulle falde 20 %, ville dagens kurs stadig kun svare til omtrent P/E 14,7x. Det siger lidt om, hvor meget svagere udvikling markedet allerede prissætter. Risikoen er selvfølgelig opkøb, udvanding, direct-selling-modellen og hvor meget af væksten der er organisk. Men hvis Zinzino fortsætter med at levere 15–20 % vækst og marginer omkring det nuværende niveau, synes jeg det er svært at argumentere for, at dagens værdiansættelse er krævende. For mig ser dette mere ud som en kvalitetsaktie prissat som om, væksten snart vil forsvinde. Det er netop derfor, casen begynder at blive meget interessant.
    Enig! Et nøgle mere der understøtter den lave prissætning/kurs: Når man renser for pengetanken og ser på EV i forhold til en 2026-omsætning på ca. 4 mia. SEK, handles Zinzinos tocifrede vækst, stærke pengestrømme og stigende marginer til en P/S på bare 1,15. Selskaber med tocifret vækst og stærke marginer som Zinzino har typisk en P/S på 2,0 eller højere. Hvor mange andre vækstselskaber er afhængige af risikabel gæld, dyre kapitaludvidelser eller usikre opkøb for at vokse, står Zinzino i en helt anden klasse. Med en gældsfri balance og en massiv pengetank har selskabet de finansielle muskler til at stå fuldstændig stærkt på egen hånd. Samtidig bliver den ofte misforståede direct-selling-model her udnyttet som det, den er: en ekstremt kapitaleffektiv vækstmotor, der leverer tårnhøje marginer og pengestrøm. Det er i grunden en moderne hybrid DTC-tilgang – et relationsopbyggende health-tech- og e-commerce-selskab med forudsigelige, tilbagevendende abonnementsindtægter, som traditionelle virksomheder kun kan drømme om. Allerede i dag er der et fuldstændig uholdbart gab mellem de stærke nøgletal og den nuværende, sovende kurs – og jo længere selskabet bliver ved med at levere, jo sværere bliver det vel for markedet at ignorere.
  • 7. okt. · Redigeret
    ·
    Hvad skal der egentlig til, for at ZinZino får en "rigtig" værdiansættelse? Man har jævnlig vækst kvartal efter kvartal, år efter år....., hvad skal der til, for at markedet værdisætter dette? Er der nogen, der har god indsigt i den slags ting, hvad er driveren for sådanne selskaber, hvis ikke økonomisk soliditet, stadig øget omsætning og øget markedsandel?
    7. okt. · Redigeret
    Skinnet bedrager ikke, når det gælder tallene: Forretningen buldrer frem, men markedet "sover". Der findes nok ikke mange stabile firmaer der er underpriset i sammen grad som Zinzino. Problemet er nok den klassiske First North-syge: Ordrebogen er for tynd, og de store institutioner/investorer har svært at komme til her på First North. ​En uplisting, eller bestyrelsen bruger pengetanken til at sende et massivt signal via udbytte, kan eventuelt ændrer stemningen. En bedre storytelling med formål at øge interessen for casen, kan øge kendskabet til aktien og antallet af købere. Det ser ud til at være en opgave for bestyrelsen, som også må have en interesse i en højere kurs. Matematikken og indtjeningen skal nok vinde i længden, men det kræver tålmodighed.
  • 5. okt. · Redigeret
    ·
    18%+ for Q3 er godt. Med omtrent samme vækst i Q4 ender hele året på SEK 4,0 mia. i omsætning og i mit regneark ender EBITDA på SEK 625 mio. og resultat efter skat på SEK 425 mio. (op fra SEK 324 mio. +40%). Med god fart i Centraleuropa, Nordamerika og Asien lover dette meget godt for 2027+. Udbyttet næste sommer kan dermed ender på SEK 9,0 pr. aktie, da cash positionen er solid+.
    @CasinoRoyal: Mine estimater er i store træk på linje med dine. Grundet ZZs pengetank, som løbende vokser, tror jeg, at udbyttet kan lande højere end SEK 9 pr. aktie, og at ZZ benytter et højere udbytte til at signalere til markedet, at aktien berettiger en noget højere kurs.
  • 5. okt.
    18% er da fint så skal vi op
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Relaterede Produkter

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym57.73057.73000

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym57.73057.73000
2026 Q2 - regnskab
50 dage siden
6,00 SEK/aktie
Seneste udbytte
4,56%Direkte afkast

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
  • for 2 dage siden · Redigeret
    Interessant og informativt interview med Zinzinos CEO, Dag Bergheim Pettersen. Han taler bl.a. om at: - Markedsvindere i gennemsnit geninvesterer 1,7 gange mere end gennemsnittet i deres sektor, og at Zinzino i dag geninvesterer ca. 3 gange mere i IT, markeder og produktudvikling. - 1 mia. euro i omsætning (mere end 10 mia. SEK) er målet inden for 3–4 år, hvilket vil svare til en tredobling af den nuværende omsætning, indtjening og udbyttepotentiale. - Den langsigtede vision er at blive nummer 1 i branchen. Link til interviewet: http://www.youtube.com/watch?v=CUSiTGBGE-g Det er ambitiøse og stærke signaler at sende, men når man kigger på Zinzinos historiske udvikling de seneste år, virker det faktisk som en naturlig fortsættelse af deres skalérbare forretningsmodel. Jeg ser frem til at være med på rejsen de kommende år.
    for 2 dage siden
    ·
    Ser man flere år i sammenhæng for Zinzino, ser det ud til, at tålmodighed betaler sig. Ikke altid lige let at forstå kortsigtede svingninger i aktiekursen, men dette selskab har potentialet til at blive et af de allerstørste selskaber inden for sin kategori. Så er 1 mia. EUR nok et skridt på vejen. Med nogle fornuftige opkøb og fortsat organisk vækst, kan et sådan mål nås om 3-4 år. Spørgsmålet er nok mere, hvem der holder ud, og er aktionær på det tidspunkt. Jeg er med.
  • 7. okt.
    ·
    Zinzino – når et vækstselskab prissættes som et lavvækstselskab Jeg synes, det er værd at se lidt nøgternt på tallene i Zinzino. Dette er ikke et selskab, der pludselig har haft ét godt år – væksten er blevet bygget op over lang tid. Bare siden 2017 er nettoomsætningen gået fra ca. 495 MSEK til 3,17 mia. SEK i 2025, samtidig med at lønsomheden er betydeligt forbedret. På dagens kurs omkring 130 SEK prissættes selskabet til omtrent: P/E R12: 11,7x EV/EBIT: 7,8x R12 omsætningsvækst: +32,9 % EBIT-margin: 15,4 % R12 resultat: ca. 423 MSEK Likvider: ca. 842 MSEK Udbytte: 6 SEK / ca. 4,6 % direkte afkast Det specielle er kombinationen. Zinzino vokser stadig tocifret, marginerne er på historisk høje niveauer, balancen er stærk, og pengestrømmen er god – men aktien handles samtidig til en multipel, man ofte forbinder med modne selskaber med lav eller ingen vækst. Historisk er Zinzino blevet prissat væsentligt højere: P/E var eksempelvis 16,6x i 2023, 24,9x i 2024 og 18,4x i 2025. Nu er den omkring 11,7x, samtidig med at EBIT-marginen er højere end tidligere. Selvom resultatet skulle falde 20 %, ville dagens kurs stadig kun svare til omtrent P/E 14,7x. Det siger lidt om, hvor meget svagere udvikling markedet allerede prissætter. Risikoen er selvfølgelig opkøb, udvanding, direct-selling-modellen og hvor meget af væksten der er organisk. Men hvis Zinzino fortsætter med at levere 15–20 % vækst og marginer omkring det nuværende niveau, synes jeg det er svært at argumentere for, at dagens værdiansættelse er krævende. For mig ser dette mere ud som en kvalitetsaktie prissat som om, væksten snart vil forsvinde. Det er netop derfor, casen begynder at blive meget interessant.
    Enig! Et nøgle mere der understøtter den lave prissætning/kurs: Når man renser for pengetanken og ser på EV i forhold til en 2026-omsætning på ca. 4 mia. SEK, handles Zinzinos tocifrede vækst, stærke pengestrømme og stigende marginer til en P/S på bare 1,15. Selskaber med tocifret vækst og stærke marginer som Zinzino har typisk en P/S på 2,0 eller højere. Hvor mange andre vækstselskaber er afhængige af risikabel gæld, dyre kapitaludvidelser eller usikre opkøb for at vokse, står Zinzino i en helt anden klasse. Med en gældsfri balance og en massiv pengetank har selskabet de finansielle muskler til at stå fuldstændig stærkt på egen hånd. Samtidig bliver den ofte misforståede direct-selling-model her udnyttet som det, den er: en ekstremt kapitaleffektiv vækstmotor, der leverer tårnhøje marginer og pengestrøm. Det er i grunden en moderne hybrid DTC-tilgang – et relationsopbyggende health-tech- og e-commerce-selskab med forudsigelige, tilbagevendende abonnementsindtægter, som traditionelle virksomheder kun kan drømme om. Allerede i dag er der et fuldstændig uholdbart gab mellem de stærke nøgletal og den nuværende, sovende kurs – og jo længere selskabet bliver ved med at levere, jo sværere bliver det vel for markedet at ignorere.
  • 7. okt. · Redigeret
    ·
    Hvad skal der egentlig til, for at ZinZino får en "rigtig" værdiansættelse? Man har jævnlig vækst kvartal efter kvartal, år efter år....., hvad skal der til, for at markedet værdisætter dette? Er der nogen, der har god indsigt i den slags ting, hvad er driveren for sådanne selskaber, hvis ikke økonomisk soliditet, stadig øget omsætning og øget markedsandel?
    7. okt. · Redigeret
    Skinnet bedrager ikke, når det gælder tallene: Forretningen buldrer frem, men markedet "sover". Der findes nok ikke mange stabile firmaer der er underpriset i sammen grad som Zinzino. Problemet er nok den klassiske First North-syge: Ordrebogen er for tynd, og de store institutioner/investorer har svært at komme til her på First North. ​En uplisting, eller bestyrelsen bruger pengetanken til at sende et massivt signal via udbytte, kan eventuelt ændrer stemningen. En bedre storytelling med formål at øge interessen for casen, kan øge kendskabet til aktien og antallet af købere. Det ser ud til at være en opgave for bestyrelsen, som også må have en interesse i en højere kurs. Matematikken og indtjeningen skal nok vinde i længden, men det kræver tålmodighed.
  • 5. okt. · Redigeret
    ·
    18%+ for Q3 er godt. Med omtrent samme vækst i Q4 ender hele året på SEK 4,0 mia. i omsætning og i mit regneark ender EBITDA på SEK 625 mio. og resultat efter skat på SEK 425 mio. (op fra SEK 324 mio. +40%). Med god fart i Centraleuropa, Nordamerika og Asien lover dette meget godt for 2027+. Udbyttet næste sommer kan dermed ender på SEK 9,0 pr. aktie, da cash positionen er solid+.
    @CasinoRoyal: Mine estimater er i store træk på linje med dine. Grundet ZZs pengetank, som løbende vokser, tror jeg, at udbyttet kan lande højere end SEK 9 pr. aktie, og at ZZ benytter et højere udbytte til at signalere til markedet, at aktien berettiger en noget højere kurs.
  • 5. okt.
    18% er da fint så skal vi op
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
11--
12--
11--
141--
166--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Fonde og ETF'er med aktien

Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.

Corporate Actions

Data hentes fra Quartr
Næste begivenhed
2026 Q3 - regnskab
17. nov.
Tidligere begivenheder
2026 Q2 - regnskab
25. aug.
2026 Q1 - regnskab
22. maj
2025 Q4 - regnskab
2. mar.
2025 Q3 - regnskab
19. nov. 2025
2025 Q2 - regnskab
29. aug. 2025

Relaterede Produkter

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym57.73057.73000

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym57.73057.73000
2026 Q2 - regnskab
50 dage siden

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Data hentes fra Quartr
Næste begivenhed
2026 Q3 - regnskab
17. nov.
Tidligere begivenheder
2026 Q2 - regnskab
25. aug.
2026 Q1 - regnskab
22. maj
2025 Q4 - regnskab
2. mar.
2025 Q3 - regnskab
19. nov. 2025
2025 Q2 - regnskab
29. aug. 2025

Relaterede Produkter

6,00 SEK/aktie
Seneste udbytte
4,56%Direkte afkast

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
  • for 2 dage siden · Redigeret
    Interessant og informativt interview med Zinzinos CEO, Dag Bergheim Pettersen. Han taler bl.a. om at: - Markedsvindere i gennemsnit geninvesterer 1,7 gange mere end gennemsnittet i deres sektor, og at Zinzino i dag geninvesterer ca. 3 gange mere i IT, markeder og produktudvikling. - 1 mia. euro i omsætning (mere end 10 mia. SEK) er målet inden for 3–4 år, hvilket vil svare til en tredobling af den nuværende omsætning, indtjening og udbyttepotentiale. - Den langsigtede vision er at blive nummer 1 i branchen. Link til interviewet: http://www.youtube.com/watch?v=CUSiTGBGE-g Det er ambitiøse og stærke signaler at sende, men når man kigger på Zinzinos historiske udvikling de seneste år, virker det faktisk som en naturlig fortsættelse af deres skalérbare forretningsmodel. Jeg ser frem til at være med på rejsen de kommende år.
    for 2 dage siden
    ·
    Ser man flere år i sammenhæng for Zinzino, ser det ud til, at tålmodighed betaler sig. Ikke altid lige let at forstå kortsigtede svingninger i aktiekursen, men dette selskab har potentialet til at blive et af de allerstørste selskaber inden for sin kategori. Så er 1 mia. EUR nok et skridt på vejen. Med nogle fornuftige opkøb og fortsat organisk vækst, kan et sådan mål nås om 3-4 år. Spørgsmålet er nok mere, hvem der holder ud, og er aktionær på det tidspunkt. Jeg er med.
  • 7. okt.
    ·
    Zinzino – når et vækstselskab prissættes som et lavvækstselskab Jeg synes, det er værd at se lidt nøgternt på tallene i Zinzino. Dette er ikke et selskab, der pludselig har haft ét godt år – væksten er blevet bygget op over lang tid. Bare siden 2017 er nettoomsætningen gået fra ca. 495 MSEK til 3,17 mia. SEK i 2025, samtidig med at lønsomheden er betydeligt forbedret. På dagens kurs omkring 130 SEK prissættes selskabet til omtrent: P/E R12: 11,7x EV/EBIT: 7,8x R12 omsætningsvækst: +32,9 % EBIT-margin: 15,4 % R12 resultat: ca. 423 MSEK Likvider: ca. 842 MSEK Udbytte: 6 SEK / ca. 4,6 % direkte afkast Det specielle er kombinationen. Zinzino vokser stadig tocifret, marginerne er på historisk høje niveauer, balancen er stærk, og pengestrømmen er god – men aktien handles samtidig til en multipel, man ofte forbinder med modne selskaber med lav eller ingen vækst. Historisk er Zinzino blevet prissat væsentligt højere: P/E var eksempelvis 16,6x i 2023, 24,9x i 2024 og 18,4x i 2025. Nu er den omkring 11,7x, samtidig med at EBIT-marginen er højere end tidligere. Selvom resultatet skulle falde 20 %, ville dagens kurs stadig kun svare til omtrent P/E 14,7x. Det siger lidt om, hvor meget svagere udvikling markedet allerede prissætter. Risikoen er selvfølgelig opkøb, udvanding, direct-selling-modellen og hvor meget af væksten der er organisk. Men hvis Zinzino fortsætter med at levere 15–20 % vækst og marginer omkring det nuværende niveau, synes jeg det er svært at argumentere for, at dagens værdiansættelse er krævende. For mig ser dette mere ud som en kvalitetsaktie prissat som om, væksten snart vil forsvinde. Det er netop derfor, casen begynder at blive meget interessant.
    Enig! Et nøgle mere der understøtter den lave prissætning/kurs: Når man renser for pengetanken og ser på EV i forhold til en 2026-omsætning på ca. 4 mia. SEK, handles Zinzinos tocifrede vækst, stærke pengestrømme og stigende marginer til en P/S på bare 1,15. Selskaber med tocifret vækst og stærke marginer som Zinzino har typisk en P/S på 2,0 eller højere. Hvor mange andre vækstselskaber er afhængige af risikabel gæld, dyre kapitaludvidelser eller usikre opkøb for at vokse, står Zinzino i en helt anden klasse. Med en gældsfri balance og en massiv pengetank har selskabet de finansielle muskler til at stå fuldstændig stærkt på egen hånd. Samtidig bliver den ofte misforståede direct-selling-model her udnyttet som det, den er: en ekstremt kapitaleffektiv vækstmotor, der leverer tårnhøje marginer og pengestrøm. Det er i grunden en moderne hybrid DTC-tilgang – et relationsopbyggende health-tech- og e-commerce-selskab med forudsigelige, tilbagevendende abonnementsindtægter, som traditionelle virksomheder kun kan drømme om. Allerede i dag er der et fuldstændig uholdbart gab mellem de stærke nøgletal og den nuværende, sovende kurs – og jo længere selskabet bliver ved med at levere, jo sværere bliver det vel for markedet at ignorere.
  • 7. okt. · Redigeret
    ·
    Hvad skal der egentlig til, for at ZinZino får en "rigtig" værdiansættelse? Man har jævnlig vækst kvartal efter kvartal, år efter år....., hvad skal der til, for at markedet værdisætter dette? Er der nogen, der har god indsigt i den slags ting, hvad er driveren for sådanne selskaber, hvis ikke økonomisk soliditet, stadig øget omsætning og øget markedsandel?
    7. okt. · Redigeret
    Skinnet bedrager ikke, når det gælder tallene: Forretningen buldrer frem, men markedet "sover". Der findes nok ikke mange stabile firmaer der er underpriset i sammen grad som Zinzino. Problemet er nok den klassiske First North-syge: Ordrebogen er for tynd, og de store institutioner/investorer har svært at komme til her på First North. ​En uplisting, eller bestyrelsen bruger pengetanken til at sende et massivt signal via udbytte, kan eventuelt ændrer stemningen. En bedre storytelling med formål at øge interessen for casen, kan øge kendskabet til aktien og antallet af købere. Det ser ud til at være en opgave for bestyrelsen, som også må have en interesse i en højere kurs. Matematikken og indtjeningen skal nok vinde i længden, men det kræver tålmodighed.
  • 5. okt. · Redigeret
    ·
    18%+ for Q3 er godt. Med omtrent samme vækst i Q4 ender hele året på SEK 4,0 mia. i omsætning og i mit regneark ender EBITDA på SEK 625 mio. og resultat efter skat på SEK 425 mio. (op fra SEK 324 mio. +40%). Med god fart i Centraleuropa, Nordamerika og Asien lover dette meget godt for 2027+. Udbyttet næste sommer kan dermed ender på SEK 9,0 pr. aktie, da cash positionen er solid+.
    @CasinoRoyal: Mine estimater er i store træk på linje med dine. Grundet ZZs pengetank, som løbende vokser, tror jeg, at udbyttet kan lande højere end SEK 9 pr. aktie, og at ZZ benytter et højere udbytte til at signalere til markedet, at aktien berettiger en noget højere kurs.
  • 5. okt.
    18% er da fint så skal vi op
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
11--
12--
11--
141--
166--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Fonde og ETF'er med aktien

Ingen fonde rapporterer aktien blandt deres ti største beholdninger.

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym57.73057.73000

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym57.73057.73000