Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.

Bavarian Nordic: Budinteresse kan være det 3. binære udfald

Investeringsverdenen har ikke været den samme og velkendte for Bavarian Nordics investorer, siden det torsdag blev bekræftet, at kapitalfonde er i kontakt med selskabet om et potentielt bud. Sandsynligheden taler for et bud, men spørgsmålet er, om købere og sælgere læner sig tilstrækkeligt langt ind mod hinanden til, at der kommer en handel?

Binær udvikling i to dimensioner drevet af forskningsresultater og investoradfærd

Bavarian Nordic-aktien har været en ørkenvandring de seneste 10 år – ja, reelt længere. Den økonomiske udvikling har i to tempi været binær. Dengang Bavarian Nordic var forskningsintensiv, og deres bestræbelser desværre ikke bar frugt, måtte de meddele investorerne, at projekterne ikke kom i mål. Det mest kendte er formentlig i den henseende “Prostvac” mod prostatakræft. Det projekt blev stoppet i september 2017, og aktien halverede på nyheden.

Vacciner gør selskabet mindre binært – i teorien i hvert fald

De seneste år har Bavarian Nordic koncentreret sig om vacciner. Det burde have gjort aktien mindre binær, men som det fremgår af figur 1, har det ikke været tilfældet. Det skyldes dog ikke selskabet selv, men i høj grad aktiemarkedets natur og investorernes viden, historik, håb og analytikernes meget høje kursmål.

Overoptimistiske investorer og urealistiske analytikere

Når der har været pandemier, hvor Bavarian Nordic er blevet set som en leverandør, der kunne være med til at løse dem, er aktien stukket af . Det skyldes opportune investorer og også, at udvalgte analytikere har haft meget høje forventninger til, hvad Bavarian Nordic i givet fald ville kunne tjene på disse vacciner. Kursudviklingen afspejler håb og frustrationer, som har afløst hinanden. Seneste eksempel på det var Mpox, forventningerne til salg og ikke mindst, at hver vaccine skulle sælges til en meget høj enhedspris. Kursudviklingen fremgår klart af figur 1.

Figur 1: Kursudvikling, 10 år, Bavarian Nordic. Kilde: Nordnet, data trukket 28/7/2025.

Private Nordnettere udgør tæt på 35 % af aktionærbasen

Med data fra Bavarian Nordics hjemmeside per juni 2025 fremgår det, at det samlede antal investorer i selskabet er 113.000. Ud af disse er aktuelt 39.527 hos Nordnet. Det svarer til ca. 35 % af den samlede investormasse.

Bavarian Nordic har løbende haft et rigtig godt tag i de private investorer. Tallene fremgår af figur 2, og data er hentet fra Nordnets app. Tallet er et samlet tal for alle Nordnets fire skandinaviske lande, men reelt er det Danmarks data, da antallet af Bavarian Nordic-investorer hos Nordnet uden for Danmark er moderat.

ATP har mere end 10 %

Den største aktionær i Bavarian Nordic er ATP, som er registreret med mere end 10 % af aktiekapitalen. ATP sidder således med nøglen til at være den investor, der kan validere et bud eller eventuelt blokere det.

Bavarian Nordic investeringsmæssigt som et kinderæg

Håbet om at kunne skabe fremtidens medicin og behandling og tjene en god skilling på det er to tredjedele kinderæg. Desværre har den sidste tredjedel, “overraskelsen”, vist sig at være som i Pandoras æske. Når den blev åbnet…

De private har altid været interesserede og investeringsloyale. Som det fremgår af grafen, har opbakningen dog været let vigende i 2025, hvor antallet af Nordnettere i Bavarian Nordic har været sivende.

Figur 2: Udviklingen i Nordnet aktionærer i Bavarian Nordic, 2025. Kilde: Nordnet, data trukket 28/7/2025.

Shortsælgere har lugtet budlunten

Biotekaktier er yndede shortsalgsobjekter. Det skyldes den binære natur ved biotek. Enten virker det, eller også virker det ikke. Der er stor risiko i det generelle tilfælde for, at det, man gerne vil påvise, ikke virker. Det tager lang tid, kræver mange hurdler, og det er meget bekosteligt. Der kommer ikke kun én, men rigtig mange funding-runder, hvor eksisterende aktionærer bliver udvandede. Det gælder i det generelle biotektilfælde, men ikke længere for Bavarian Nordic efter deres strategiskifte.

Bavarian Nordic har tidligere været en meget shortsolgt aktie. Aktuelt er shortsalgsandelen på 1,52 %. Det er et relativt lavt tal. Til sammenligning er den mest shortsolgte danske aktie aktuelt Zealand Pharma med 8,08 %. Data fremgår her. Af udviklingen i figur 3 fremgår det, at shortsælgerne over de seneste år – i takt med faldende aktiekurser – har reduceret deres shortsalg markant.

Inddækning af shortsalg har ikke drevet kursen markant op i sidste uge

Af udviklingen fremgår det, at den ekstra omsætning i sidste uge ikke kan forklares med, at shortsælgere har valgt at inddække deres position i meget stort omfang. Dertil er shortsalgsandelen for lav.

Figur 3: Kursudvikling i Bavarian Nordic og shortsalg. Kilde: https://www.zirium.dk/short-watch-details?code=DK0015998017.

Slutspil i gang – kan nye ejere forløse potentialet?

Når jeg hævder, at sandsynligheden for, at der kommer et bud, som kan – eller ikke kan – ende med at blive accepteret, skyldes det ikke mindst “fortiden”:

  • Forventningerne og håbet har været store, men selskabet har ikke kunnet forløse potentialet. På 10 år er aktien netto faldet med 13,5 %, jf. figur 1.
  • Investorerne er nok fortsat opportune, men det handler i højere grad om at presse prisen end om at kræve en “make or break”-pris, trods alt. Fortiden flytter med.
  • Kapitalfondene plejer at gøre deres hjemmearbejde, og de har regnet på, hvad de kan tillade sig at betale – plus/minus.
  • Potentialet er til stede. Bavarian Nordic har penge nok, men de har ikke ved egen kraft, strategi og udførelse kunnet indfri egne og andres forventninger. Noget af det, som kan have været en historisk hæmsko, kan være, at man ikke i tilstrækkeligt omfang har afsøgt, om Bavarian Nordic skal forblive selvstændigt eller være en del af noget større. Det sidste tror jeg er en af optionerne i kapitalfondenes exitplaner – ultimativt.

90 %+ afhænger af buddets størrelse og ATPs holdning

Om kapitalfondene beslutter sig for at byde efter sonderingerne, afhænger af mulighederne for, at købet kan gennemføres – altså om de kan skaffe den fornødne opbakning blandt investorerne. Det er i overvejende grad et spørgsmål om pris, men da ATP har mere end 10 % og ultimativt kan blokere, skal de “overbevises” om, at et salg af en dansk virksomhed tjener de manges interesser.

Hvem har interesse i, at buddet kommer ud?

Torsdag begyndte rygterne at svirre, aktiekursen strøg til vejrs, og Bavarian Nordic endte med – kort før kl. 16.00 – at bekræfte, at der var kontakt. Linket er her. Det er lidt mærkeligt, men ikke usædvanligt, at der er parter i forhandlingsforløbet, som ikke kan holde “tæt”.

Der kan være flere forskellige årsager til et læk. Det kan ganske enkelt skyldes, at nogen ikke kan holde tæt – eller at ivrige medier er gode til at opsnappe, hvad der sker.

Datalæk er ikke usædvanligt

At forhandlinger bliver lækket, kan også skyldes, at en af parterne har en interesse i det. Det er set tidligere. Et bud fra kapitalfonde på TDC kom ikke videre fra ledelsen til investorerne, og på et tidspunkt valgte frustrerede budgivere at lække det – og historien kom i medierne (WSJ). Det påvirker naturligvis forhandlingsforløb, pris og i sidste ende også succesraten for et bud.

Hvad er en budpræmie?

Når der kommer et bud på et selskab, taler man om en budpræmie. Det er merprisen på aktien i forhold til prisen før. I Bavarian Nordics tilfælde gør det en ret stor forskel, om budpræmien skal regnes fra 180, som var kursen for en uge siden, eller 230. 30 % over 180 er eksempelvis 234, mens 30 % oveni i 230 er 299.

De fire Scenarier

  1. Interessen ender ikke med et bud. Det er ikke givet, at det ender med et bud og en handel, men fortiden tilsiger, at det er “now or never”. Investorerne ved eller burde vide, at markedsprisen på Bavarian Nordic, som ikke ved egen kraft har kunne forløse potentialet, er lavere end 230 uden et bud. Ser kapitalfonde eller andre potentielle købere tilstrækkelig værdi i Bavarian Nordic til at byde en tilstrækkelig attraktiv pris?
  2. Bud 200-230 er fesent. På den ene side vil budgiverne kunne hævde, at en budpris svarer til en præmie på 10-25 % i forhold til aktiekursen før markedsrygterne drog aktien op. Samtidig vil investorerne mene det er for fesent, og cementerer midten af det niveau, som aktien har haft de seneste 10 år. Et sådant bud vil kun have meget små chancer for at blive accepteret. Det kan åbne op for alternative bud fra andre. Enten kapitalfonde eller industrielle aktører.
  3. ”Op til 275” giver muligheder. Her er der reelle muligheder for at et bud bliver accepteret. Jo højere jo bedre, siger investorerne. Officielt ønsker ejere sjældent at sælge, men reelt, alt i alt og med fortiden in mente, vil et bud på 275 have muligheder for at blive accepteret efter kommunikativ “tovtrækkeri”.
  4. 300+ bør være topdollar, men mindre realistisk. 300 var kurstoppen i forbindelse med epidimien og Mpox. Det er ingen eksakt videnskab, men 300 vil/bør være over investorernes smertegrænse og investorerne kan hævde det er fornuftigt. Sandsynligheden for andre bud, udover de nævnte kapitalfonde, er formentlig små. Kurs 300 svarer til en markedsværdi på 24,4 mia. Alt i alt kan man som ikke aktionær og med øjne udefra ikke hævde og med den kendte økonomi hævde, at kurs 300 undervurderer Bavarian Nordic.

Ovenstående er ikke en anbefaling til at købe eller sælge værdipapirer. Dette blogindlæg er udarbejdet til informationsformål. Blogindlægget udgør således ikke investeringsmæssig eller anden rådgivning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Finansielle instrumenter kan både stige og falde i værdi. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Er du stadig ikke Nordnet-kunde? Åbn depot, og opdag en lettere måde at investere på.

I kommentarfeltet nedenfor kan du som læser kommentere blogindlæggets indhold. Samtidig kan du tage del i andre læseres kommentarer. Kommentarindholdet repræsenterer derfor ikke Nordnets mening. Nordnet gennemgår ikke kommentarerne, før de offentliggøres, men vi fjerner upassende kommentarer, hvis de forekommer. Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.

Tilmeld
Informer mig om
guest
1 Kommentar
Nyeste
Ældste Mest populære
Se alle kommentarer
Jan
Jan
2025-07-30 18:59

Hej Per, vil man høre om de forhandler, eller ikke?

Nyhedsbrev.

Vil du have inspiration til dine investeringer?

Når du tilmelder dig, bekræfter du, at du gerne vil modtage tips, guides, nyheder og anden markedsføring om produkter og services fra Nordnet. Herunder nyhedsbreve, information om webinarer samt målrettet information om investering, pension, kreditmuligheder og nye produkter.

Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage ved at trykke på afmeld i bunden af mailen.