2025 Q3-regnskab
97 dage siden49 min
23,00 SEK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast
Ordredybde
Nasdaq Stockholm
Antal
Køb
12.995
Sælg
Antal
14.007
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal | Købere | Sælgere |
|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - |
Højest
-VWAP
Lavest
-Omsætning ()
VWAP
Højest
-Lavest
-Omsætning ()
Mæglerstatistik
Største købere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 58.780 | 58.780 | 0 | 0 |
Største sælgere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 58.780 | 58.780 | 0 | 0 |
Corporate Actions
Data hentes fra Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
| 2025 Q4-regnskab | 3. feb. |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
| 2025 Q3-regnskab | 16. okt. 2025 | |
| 2025 Q2-regnskab | 8. jul. 2025 | |
| 2025 Q1-regnskab | 24. apr. 2025 | |
| 2024 Q4-regnskab | 4. feb. 2025 | |
| 2024 Q3-regnskab | 16. okt. 2024 |
Andre har kigget på
Shareville
Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
- ·3 min. sidenHvad ville Kinnevik være værdisat til, hvis de fyrede alle ansatte, likviderede alle investeringer og satte alt i indeksfonde?
- for 1 dag sidenfor 1 dag sidenOg hvordan ser det mon ud efter regnskabsaflæggelsen. Skal man prøve at gætte sig til, hvordan det ser ud efter regnskabet efter den telefonkonfernce, der blev holdt forleden, ser det formentlig ca. således ud i forhold til analysen nedenfor, som baserede sig på de aktuelle oplysninger i ibindex.se (3. kvartals-tal) Den reelle substansrabat i Kinnevik vil så være ca. 41 % i forhold til dagens kurs på 75,78 SEK - når Stegra samtidig er sat til en værdi af 0 kroner og værdien af de unoterede aktier er nedskrevet med 20 % og 1 mia. af kassebeholdningen er blevet investeret. Dagens nedsatte kursmål fra Carnegie ligger på 105 SEK, hvilket så ligger ca. 4 % under substansværdien af Kinnevik, når Stegra er værdisat til 0 SEK. Men med denne beretningsmetode skal man også lige huske, at man får en rabat på 4 % af den kæmpestore kassebeholdning. Den officielle substansrabat beregnet af ibindex.se er d.d.. 44 % - men den tager udgangspunkt i gamle tal fra 3. kvartal og kan derfor ikke bruges, hvis vi skal skønne substansrabatten efter 4. kvartal. Men bemærk, at jeg ikke beregner rabatten på samme måde som ibindex, da jeg i stedet bruger det, jeg betegner den reelle substansrabat. Den reelle substansrabat beregner jeg udelukkende i forhold til de unoterede aktier, idet jeg først fuldt ud modregner værdien af de børsnoterede aktier samt positiv kapital inkl. tilgodehavender (og modregner eventuel gæld.) Derefter er det selvfølgelig nødvendigt at se på, hvad der ligger af unoterede aktier i selskabets portefølje, og man må overveje, om værdien er korrekt fastsat. Det har jeg ikke forudsætninger for at vide, og må derfor vurdere, om jeg finder ledelsen troværdig og kompetent, herunder i hvilken grad ledelsen selv investerer, og om der er større investorer, der undertiden supplerer yderligere op. En anden generel forudsætning er selvfølgelig, at man er tryg ved, om dagskursen på de børsnoterede aktier holder fremover i samme udstrækning som øvrige aktier på markedet. Men da de børsnoterede aktier p.t. kun udgør ca. 2 % af værdien af Kinnevik, har det ikke den store betydning. De to største unoterede aktier udgør (efter nedskrivning på 20 % fordelt ligeligt på alle unoterede aktier) en værdi på ca. 7,8 mia. SEK – svarende til 33 % af den samlede værdi af de unoterede aktier. Hvis man i en grimt scenarie sætter disse 2 meget store aktier plus Stegra til at gå konkurs, vil den reelle substansrabat falde fra 41 % til 11,6 %. Så selv i den situation vil der forsat være substansrabat i aktien. Men lige nu er den reelle substansrabat efter 4. kvartal altså ca. 41 % efter total afskrivning af Stegra og afskrivning af 20 % af værdien på alle de øvrige unoterede aktier.
- for 1 dag sidenfor 1 dag sidenOpdateret 19.01.2026 Den reelle substansrabat i Kinnevik er lige nu 53,7 % - når Stegra samtidig er sat til en værdi af 0 kroner. Rabatten har aldrig tidligere været så høj. Dagens nedsatte kursmål fra Carnegie ligger på 105 SEK, hvilket ligger ca. 18 % under substansværdien af Kinnevik, når Stegra er værdisat til 0 SEK. Det må vel siges, at være en meget pæn pris lige nu med en meget stor rabat, fordi man ved denne beretningsmetode også får en uhørt rabat på 18 % af den kæmpestore kassebeholdning. Den officielle substansrabat beregnet af ibindex.se er p.t. 44 %. Men sådan beregner jeg ikke rabatten, da jeg i stedet bruger det, jeg betegner den reelle substansrabat. Den reelle substansrabat beregner jeg udelukkende i forhold til de unoterede aktier, idet jeg først fuldt ud modregner værdien af de børsnoterede aktier samt positiv kapital inkl. tilgodehavender (og modregner eventuel gæld.) Derefter er det selvfølgelig nødvendigt at se på, hvad der ligger af unoterede aktier i selskabets portefølje, og man må overveje, om værdien er korrekt fastsat. Det har jeg ikke forudsætninger for at vide, og må derfor vurdere, om jeg finder ledelsen troværdig og kompetent, herunder i hvilken grad ledelsen selv investerer, og om der er større investorer, der undertiden supplerer yderligere op. En anden generel forudsætning er selvfølgelig, at man er tryg ved, om dagskursen på de børsnoterede aktier holder fremover i samme udstrækning som øvrige aktier på markedet. Men da de børsnoterede aktier p.t. kun udgør ca. 2 % af værdien af Kinnevik, har det ikke den store betydning. De to største unoterede aktier udgør en værdi på 9,7 mia. SEK – svarende til 35 % af den samlede værdi af de unoterede aktier. Hvis man i en grimt scenarie sætter disse 2 aktier plus Stegra til at gå konkurs, vil den reelle substansrabat falde fra 53,7 % til 28,8 %. Så selv i den situation vil substansrabatten være stor.
- ·for 1 dag sidenGod købsmulighed·for 1 dag sidenLidt trist bare at Kinnevik altid falder mere end de andre investeringsselskaber, men tager længere tid om at komme sig efter faldet.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
2025 Q3-regnskab
97 dage siden49 min
23,00 SEK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast
Nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
Shareville
Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
- ·3 min. sidenHvad ville Kinnevik være værdisat til, hvis de fyrede alle ansatte, likviderede alle investeringer og satte alt i indeksfonde?
- for 1 dag sidenfor 1 dag sidenOg hvordan ser det mon ud efter regnskabsaflæggelsen. Skal man prøve at gætte sig til, hvordan det ser ud efter regnskabet efter den telefonkonfernce, der blev holdt forleden, ser det formentlig ca. således ud i forhold til analysen nedenfor, som baserede sig på de aktuelle oplysninger i ibindex.se (3. kvartals-tal) Den reelle substansrabat i Kinnevik vil så være ca. 41 % i forhold til dagens kurs på 75,78 SEK - når Stegra samtidig er sat til en værdi af 0 kroner og værdien af de unoterede aktier er nedskrevet med 20 % og 1 mia. af kassebeholdningen er blevet investeret. Dagens nedsatte kursmål fra Carnegie ligger på 105 SEK, hvilket så ligger ca. 4 % under substansværdien af Kinnevik, når Stegra er værdisat til 0 SEK. Men med denne beretningsmetode skal man også lige huske, at man får en rabat på 4 % af den kæmpestore kassebeholdning. Den officielle substansrabat beregnet af ibindex.se er d.d.. 44 % - men den tager udgangspunkt i gamle tal fra 3. kvartal og kan derfor ikke bruges, hvis vi skal skønne substansrabatten efter 4. kvartal. Men bemærk, at jeg ikke beregner rabatten på samme måde som ibindex, da jeg i stedet bruger det, jeg betegner den reelle substansrabat. Den reelle substansrabat beregner jeg udelukkende i forhold til de unoterede aktier, idet jeg først fuldt ud modregner værdien af de børsnoterede aktier samt positiv kapital inkl. tilgodehavender (og modregner eventuel gæld.) Derefter er det selvfølgelig nødvendigt at se på, hvad der ligger af unoterede aktier i selskabets portefølje, og man må overveje, om værdien er korrekt fastsat. Det har jeg ikke forudsætninger for at vide, og må derfor vurdere, om jeg finder ledelsen troværdig og kompetent, herunder i hvilken grad ledelsen selv investerer, og om der er større investorer, der undertiden supplerer yderligere op. En anden generel forudsætning er selvfølgelig, at man er tryg ved, om dagskursen på de børsnoterede aktier holder fremover i samme udstrækning som øvrige aktier på markedet. Men da de børsnoterede aktier p.t. kun udgør ca. 2 % af værdien af Kinnevik, har det ikke den store betydning. De to største unoterede aktier udgør (efter nedskrivning på 20 % fordelt ligeligt på alle unoterede aktier) en værdi på ca. 7,8 mia. SEK – svarende til 33 % af den samlede værdi af de unoterede aktier. Hvis man i en grimt scenarie sætter disse 2 meget store aktier plus Stegra til at gå konkurs, vil den reelle substansrabat falde fra 41 % til 11,6 %. Så selv i den situation vil der forsat være substansrabat i aktien. Men lige nu er den reelle substansrabat efter 4. kvartal altså ca. 41 % efter total afskrivning af Stegra og afskrivning af 20 % af værdien på alle de øvrige unoterede aktier.
- for 1 dag sidenfor 1 dag sidenOpdateret 19.01.2026 Den reelle substansrabat i Kinnevik er lige nu 53,7 % - når Stegra samtidig er sat til en værdi af 0 kroner. Rabatten har aldrig tidligere været så høj. Dagens nedsatte kursmål fra Carnegie ligger på 105 SEK, hvilket ligger ca. 18 % under substansværdien af Kinnevik, når Stegra er værdisat til 0 SEK. Det må vel siges, at være en meget pæn pris lige nu med en meget stor rabat, fordi man ved denne beretningsmetode også får en uhørt rabat på 18 % af den kæmpestore kassebeholdning. Den officielle substansrabat beregnet af ibindex.se er p.t. 44 %. Men sådan beregner jeg ikke rabatten, da jeg i stedet bruger det, jeg betegner den reelle substansrabat. Den reelle substansrabat beregner jeg udelukkende i forhold til de unoterede aktier, idet jeg først fuldt ud modregner værdien af de børsnoterede aktier samt positiv kapital inkl. tilgodehavender (og modregner eventuel gæld.) Derefter er det selvfølgelig nødvendigt at se på, hvad der ligger af unoterede aktier i selskabets portefølje, og man må overveje, om værdien er korrekt fastsat. Det har jeg ikke forudsætninger for at vide, og må derfor vurdere, om jeg finder ledelsen troværdig og kompetent, herunder i hvilken grad ledelsen selv investerer, og om der er større investorer, der undertiden supplerer yderligere op. En anden generel forudsætning er selvfølgelig, at man er tryg ved, om dagskursen på de børsnoterede aktier holder fremover i samme udstrækning som øvrige aktier på markedet. Men da de børsnoterede aktier p.t. kun udgør ca. 2 % af værdien af Kinnevik, har det ikke den store betydning. De to største unoterede aktier udgør en værdi på 9,7 mia. SEK – svarende til 35 % af den samlede værdi af de unoterede aktier. Hvis man i en grimt scenarie sætter disse 2 aktier plus Stegra til at gå konkurs, vil den reelle substansrabat falde fra 53,7 % til 28,8 %. Så selv i den situation vil substansrabatten være stor.
- ·for 1 dag sidenGod købsmulighed·for 1 dag sidenLidt trist bare at Kinnevik altid falder mere end de andre investeringsselskaber, men tager længere tid om at komme sig efter faldet.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Ordredybde
Nasdaq Stockholm
Antal
Køb
12.995
Sælg
Antal
14.007
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal | Købere | Sælgere |
|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - |
Højest
-VWAP
Lavest
-Omsætning ()
VWAP
Højest
-Lavest
-Omsætning ()
Mæglerstatistik
Største købere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 58.780 | 58.780 | 0 | 0 |
Største sælgere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 58.780 | 58.780 | 0 | 0 |
Andre har kigget på
Corporate Actions
Data hentes fra Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
| 2025 Q4-regnskab | 3. feb. |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
| 2025 Q3-regnskab | 16. okt. 2025 | |
| 2025 Q2-regnskab | 8. jul. 2025 | |
| 2025 Q1-regnskab | 24. apr. 2025 | |
| 2024 Q4-regnskab | 4. feb. 2025 | |
| 2024 Q3-regnskab | 16. okt. 2024 |
2025 Q3-regnskab
97 dage siden49 min
Nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.
Corporate Actions
Data hentes fra Quartr| Næste begivenhed | |
|---|---|
| 2025 Q4-regnskab | 3. feb. |
| Tidligere begivenheder | ||
|---|---|---|
| 2025 Q3-regnskab | 16. okt. 2025 | |
| 2025 Q2-regnskab | 8. jul. 2025 | |
| 2025 Q1-regnskab | 24. apr. 2025 | |
| 2024 Q4-regnskab | 4. feb. 2025 | |
| 2024 Q3-regnskab | 16. okt. 2024 |
23,00 SEK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast
Shareville
Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
- ·3 min. sidenHvad ville Kinnevik være værdisat til, hvis de fyrede alle ansatte, likviderede alle investeringer og satte alt i indeksfonde?
- for 1 dag sidenfor 1 dag sidenOg hvordan ser det mon ud efter regnskabsaflæggelsen. Skal man prøve at gætte sig til, hvordan det ser ud efter regnskabet efter den telefonkonfernce, der blev holdt forleden, ser det formentlig ca. således ud i forhold til analysen nedenfor, som baserede sig på de aktuelle oplysninger i ibindex.se (3. kvartals-tal) Den reelle substansrabat i Kinnevik vil så være ca. 41 % i forhold til dagens kurs på 75,78 SEK - når Stegra samtidig er sat til en værdi af 0 kroner og værdien af de unoterede aktier er nedskrevet med 20 % og 1 mia. af kassebeholdningen er blevet investeret. Dagens nedsatte kursmål fra Carnegie ligger på 105 SEK, hvilket så ligger ca. 4 % under substansværdien af Kinnevik, når Stegra er værdisat til 0 SEK. Men med denne beretningsmetode skal man også lige huske, at man får en rabat på 4 % af den kæmpestore kassebeholdning. Den officielle substansrabat beregnet af ibindex.se er d.d.. 44 % - men den tager udgangspunkt i gamle tal fra 3. kvartal og kan derfor ikke bruges, hvis vi skal skønne substansrabatten efter 4. kvartal. Men bemærk, at jeg ikke beregner rabatten på samme måde som ibindex, da jeg i stedet bruger det, jeg betegner den reelle substansrabat. Den reelle substansrabat beregner jeg udelukkende i forhold til de unoterede aktier, idet jeg først fuldt ud modregner værdien af de børsnoterede aktier samt positiv kapital inkl. tilgodehavender (og modregner eventuel gæld.) Derefter er det selvfølgelig nødvendigt at se på, hvad der ligger af unoterede aktier i selskabets portefølje, og man må overveje, om værdien er korrekt fastsat. Det har jeg ikke forudsætninger for at vide, og må derfor vurdere, om jeg finder ledelsen troværdig og kompetent, herunder i hvilken grad ledelsen selv investerer, og om der er større investorer, der undertiden supplerer yderligere op. En anden generel forudsætning er selvfølgelig, at man er tryg ved, om dagskursen på de børsnoterede aktier holder fremover i samme udstrækning som øvrige aktier på markedet. Men da de børsnoterede aktier p.t. kun udgør ca. 2 % af værdien af Kinnevik, har det ikke den store betydning. De to største unoterede aktier udgør (efter nedskrivning på 20 % fordelt ligeligt på alle unoterede aktier) en værdi på ca. 7,8 mia. SEK – svarende til 33 % af den samlede værdi af de unoterede aktier. Hvis man i en grimt scenarie sætter disse 2 meget store aktier plus Stegra til at gå konkurs, vil den reelle substansrabat falde fra 41 % til 11,6 %. Så selv i den situation vil der forsat være substansrabat i aktien. Men lige nu er den reelle substansrabat efter 4. kvartal altså ca. 41 % efter total afskrivning af Stegra og afskrivning af 20 % af værdien på alle de øvrige unoterede aktier.
- for 1 dag sidenfor 1 dag sidenOpdateret 19.01.2026 Den reelle substansrabat i Kinnevik er lige nu 53,7 % - når Stegra samtidig er sat til en værdi af 0 kroner. Rabatten har aldrig tidligere været så høj. Dagens nedsatte kursmål fra Carnegie ligger på 105 SEK, hvilket ligger ca. 18 % under substansværdien af Kinnevik, når Stegra er værdisat til 0 SEK. Det må vel siges, at være en meget pæn pris lige nu med en meget stor rabat, fordi man ved denne beretningsmetode også får en uhørt rabat på 18 % af den kæmpestore kassebeholdning. Den officielle substansrabat beregnet af ibindex.se er p.t. 44 %. Men sådan beregner jeg ikke rabatten, da jeg i stedet bruger det, jeg betegner den reelle substansrabat. Den reelle substansrabat beregner jeg udelukkende i forhold til de unoterede aktier, idet jeg først fuldt ud modregner værdien af de børsnoterede aktier samt positiv kapital inkl. tilgodehavender (og modregner eventuel gæld.) Derefter er det selvfølgelig nødvendigt at se på, hvad der ligger af unoterede aktier i selskabets portefølje, og man må overveje, om værdien er korrekt fastsat. Det har jeg ikke forudsætninger for at vide, og må derfor vurdere, om jeg finder ledelsen troværdig og kompetent, herunder i hvilken grad ledelsen selv investerer, og om der er større investorer, der undertiden supplerer yderligere op. En anden generel forudsætning er selvfølgelig, at man er tryg ved, om dagskursen på de børsnoterede aktier holder fremover i samme udstrækning som øvrige aktier på markedet. Men da de børsnoterede aktier p.t. kun udgør ca. 2 % af værdien af Kinnevik, har det ikke den store betydning. De to største unoterede aktier udgør en værdi på 9,7 mia. SEK – svarende til 35 % af den samlede værdi af de unoterede aktier. Hvis man i en grimt scenarie sætter disse 2 aktier plus Stegra til at gå konkurs, vil den reelle substansrabat falde fra 53,7 % til 28,8 %. Så selv i den situation vil substansrabatten være stor.
- ·for 1 dag sidenGod købsmulighed·for 1 dag sidenLidt trist bare at Kinnevik altid falder mere end de andre investeringsselskaber, men tager længere tid om at komme sig efter faldet.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.
Ordredybde
Nasdaq Stockholm
Antal
Køb
12.995
Sælg
Antal
14.007
Seneste handel
| Tid | Pris | Antal | Købere | Sælgere |
|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - |
Højest
-VWAP
Lavest
-Omsætning ()
VWAP
Højest
-Lavest
-Omsætning ()
Mæglerstatistik
Største købere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 58.780 | 58.780 | 0 | 0 |
Største sælgere
| Mægler | Købt | Solgt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 58.780 | 58.780 | 0 | 0 |






