Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.
Aktie
First North Denmark
ERRIA

Erria

Erria

4,28DKK
+2,39% (+0,10)
Højest4,28
Lavest4,18
Omsætning
0 MDKK
4,28DKK
+2,39% (+0,10)
Højest4,28
Lavest4,18
Omsætning
0 MDKK
Aktie
First North Denmark
ERRIA

Erria

Erria

4,28DKK
+2,39% (+0,10)
Højest4,28
Lavest4,18
Omsætning
0 MDKK
4,28DKK
+2,39% (+0,10)
Højest4,28
Lavest4,18
Omsætning
0 MDKK
Aktie
First North Denmark
ERRIA

Erria

Erria

4,28DKK
+2,39% (+0,10)
Højest4,28
Lavest4,18
Omsætning
0 MDKK
4,28DKK
+2,39% (+0,10)
Højest4,28
Lavest4,18
Omsætning
0 MDKK
Q4
Kun PDF-version
163 dage siden

Ordredybde

Antal
Køb
8.583
Sælg
Antal
2.511

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
1.000--
144--
48--
615--
2.392--
Højest
4,28
VWAP
4,2
Lavest
4,18
OmsætningAntal
0 4.271
VWAP
4,2
Højest
4,28
Lavest
4,18
OmsætningAntal
0 4.271

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym4.2714.27100

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym4.2714.27100

Corporate Actions

Næste begivenhed
2025 Q2
26. aug.
6 dage
Tidligere begivenheder
2024 Generalforsamling3. apr.
2024 Q410. mar.
2024 Q221. aug. 2024
2023 Generalforsamling3. apr. 2024
2023 Q412. mar. 2024
Data hentes fra Millistream, Quartr

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Husk at afkast til aktionærerne og ved shipping firmaer STORE afkast er et børsnoteret selskabs adelsmærke! - det hjælper hele vejen igennem også når man skal lave M &A s dels får man de bedste til ud, men det bliver også lettere at skabe finansiering! - det er et af ERRIAs helt store problemer at man ikke har præmieret sine aktionærer NOGENSINDE! - det er jo ikke et godt signal  at sende hvis man vil være en VÆKST VIRKSOMHED noteret på en VÆKST BØRS! - Det er vigtigt at notere sig at at på en fondsbørs så er aktionæren den absolut vigtigste stakeholder! - det er hele grundlaget for en fondsbørs at man kan finde investorer( aktionærer) der med deres penge vil støtte en virksomhed - derfor kommer AFKAST altid først hvis man vil være noteret på en fondsbørs og have den helt enestående mulighed det giver for at finansiere sin virksomhed og de ideer man måtte have!  - vil man ikke det og det er helt fint  med mig - men  så skal man ikke være noteret på en fondsbørs, herunder specielt en vækstbørs, så må man finde en anden måde at fremskaffe kapital på og det er der jo mange der gør med stor succes! 
    21 timer siden
    21 timer siden
    Det var dog en ufattelig mængde gylle du konstant kan hælde ud over Erria. Er det en personlig vendetta du har gang i - eller er du bare en gammel sur mand der mangler indhold i livet?
  • 7. aug.
    7. aug.
    Havde man nu ikke lavet den investering i VIETNAM  12 millioner havde der selvfølgeligt været behov for et kapital indskud! - jeg skulle også  tro man kunne have fået et lån i stedet  indskuddet havde man ønsket det ! - - men det havde jo været til fordel for aktionærerne! - jeg forstår ikke hvad planerne er - en udvidelse af konglomerat strategien, hvor man bruger indtægterne fra de indtægts givende elementer til at dække omkostningerne i de knapt så positive segmenter! - skal der gå yderligere mange år før aktionærerne får et GODT afkast på deres investering!  ? 
    8. aug. · Redigeret
    8. aug. · Redigeret
    Jamen det  er da godt at du synes det er et godt afkast! - jeg håber da du har solgt dine  aktier så du kan nyde de 25% ! De mennesker der gik ind på IPO tidspunktet og ikke i mange år har modtaget udbytte og ikke solgte deres aktier, og har måttet konstatere  en historisk dalende kurs ser måske lidt anderledes på det! - de har måske lidt vanskeligt ved at forstå, at de skal nu acceptere en yderligere udvanding af kursen  for at fortsætte  en strategi der så åbenlyst  har været fejlagtig - Tidligere og langsigtede investorer efterlyser selvfølgeligt et afkast på deres investering fra IPO tidspunktet! - dvs at kursen burde vel være tredoblet i forhold til i dag plus der skal betragtelige udbytter til de næste mange år før de helt forståeligt er tilfredse - det er jo i øvrigt den slags investorer,der er rygraden i de fleste virksomheder og måske derfor bør behandles særligt godt! - Vi taler i øvrigt om en aktie på vækstbørsen ! - den skal jo vækste ikke blot fortsætte efter den gamle model = det mener jeg ikke der er nogen virksomhed det skal ! - NORDIC MARINE og personalet derfra er sikkert fint = ved at lade firmaet mere eller mindre fortsætte i stedet for straks at integrere virksomheden i moderselskabet signallerer man jo ikke blot at man vil fortsætte konglomerat modellen som ALTSÅ BEVISLIGT ikke har skabt EJER værdi siden IPO - muligvis personale mæssige og ledelses mæssige  værdier, men ikke EJER værdier til aktionærerne ! - det er for at få disse værdier jeg og mange andre investerer i selskaber og det er for at få del i vore investeringer at selskaber registreres  på fondsbørsen - så må man også finde sig i at der stilles den slags krav til virksomhederne og deres ledelser, så  enkelt er det! EJERNE er stadig den vigtigste STAKE HOLDER på børsen! - M.a.o. Jeg mener der skal en ny strategi til og en udskiftning og ikke mindst udvidelse til  i bestyrelsen og at betalingen for NORDIC MARINE som skal straks integreres skal ske via låne kapital med garanti i VIETNAM investeringen!
    9. aug.
    9. aug.
    Tja sådan ser du på det! - det gør jeg ikke - ligesom i hvert nogle andre - jeg vil måske endda tillade mig at sige mange andre ! men heldigvis er der mange forskellige investorer!  - ellers ville det se sort ud for danske børs noterede virksomheder og arbejdspladser i Danmark! - jeg tror på ejerskabs rollen og dermed pligten til vækst, udvikling og forandring,  som motoren i indtjening, specielt i en disruptiv fremtid! - det er derfor jeg syntes det var en fin bemærkning den nye NOVO direktør kom med om din forgænger, da han sagde FRUERGAARD var den bedste da han tiltrådte som adm direktør for NOVO  - det er han ikke længere - nu var det ham( den nye direktør) der var den bedste!  - M.a.o der er selvfølgeligt ikke noget galt med FRUERGAARD og de ideer  han har eller havde den gang! - men tingene ændrer sig og en virksomhed,  der vil overleve i en disruptiv verden må hele tiden ændre sig,  og derfor skal man hele tiden sikre sig, man har den bedste direktør, bestyrelse og organisation - det er ejernes d,v.s. I børsnoterede selskaber aktionærernes opgave at sikre dette, og den måde man hele tiden kan følge om der er behov for skift  i børsnoterede selskaber er at følge kurs og afkast! - det er også efter min opfattelse ( jeg har konstateret det i andre selskaber, så det er ikke nyt for mig!) det man skal i ERRIA, og jeg kunne nævne andre selskaber ! - AKTIONÆRER skal i min optik være benhårde i deres krav om afkast - bestyrelser og direktioner skal levere, - eller acceptere at kan de ikke levere, så skal der ændringer til - jeg støtter helt klart forretnings filosofien, at det der var godt i går er måske ikke godt i dag! - det betyder selvfølgeligt ikke at de direktioner/bedtyrelser ,  som sidder for øjeblikket , pludseligt er uduelige - de kan være helt fine blot et  andet sted eller på en anden post! - men de kunne bare ikke producere mere der hvor de er! - så synes jeg også blot at det er tåbeligt at man ikke udnytter muligheden for en større bestyrelse når vedtægterne tillader det og mulighederne er der, -  det er den billigste viden kapital en virksomhed kan få! - FIRST  NORTH er en vækstbørs! - , ERRIA skjuler ikke selv de er en vækst virksomhed, så jeg mener det er helt fejl at hævde at ERRIA ikke er en vækst virksomhed. ! = det er så en virksomhed som ikke leverer på sine løfter - det er ikke godt!
  • 7. aug.
    7. aug.
    Spændende med et mindre opkøb. Det er lidt småt med informationer om Nordic Marine Partner ApS, men kan oplyse at i 2024 havde selskabet en bruttoavance på DKK 4,6 mio. med et resultat før skat på DKK 1.7 mio. Resultatet voksede godt 20% i fht. 2023. Det er også småt med oplysninger om, hvor stor en udvanding eksisterende aktionærer må acceptere. Det fremgår at opkøbet ikke påvirker guidance for 2025. Hvis selskabet forventer samme resultat før skat som sidste år (DKK 1,7mio.), så burde de 4 måneder løfte resultatet for ERRIA koncernen med små DKK 600t. Der er så to muligheder: (1) Dette beløb kan indeholdes i nuværende guidance interval for EBIT på DKK 4-7 mio, eller (2) ERRIA er bagud ifht guidance og de tilkøbte 600t i EBIT bringer dem tilbage på sporet. Til sidst savner jeg en forventning om hvad opkøbet vil bidrage med normaliseret (altså på helårs basis).
    7. aug.
    7. aug.
    Er det kommet frem, hvor mange kontanter de har betalt? At betale med aktier synes ikke fordelagtigt til nuværende kurs, men om det var fornuftigt afhænger af det øvrige beløb.
    7. aug.
    Nej, kun at betaling sker over en to årig periode og en del betales med nye aktier. Prisen er ikke oplyst og den kommer ikke rigtig frem i det næste regnskab fordi betalingen er fordelt over en længere periode. Jeg tror årsagen til aktiebetaling skyldes at driften i NMP fortsætter uændret og ejerne der fortsat beholder deres hænder på kogepladen. Så på den måde synes jeg det giver god mening at en del er i aktier.
  • 26. jul.
    26. jul.
    Skulle det ikke være en vækst aktie?! - åbenbart ikke om sommeren! 
    7. aug.
    7. aug.
    Der er ikke meget vækst set med aktionær øjne! 
  • 3. jul.
    3. jul.
    Vietnam har indgået en toldaftalemed USA! - 20% told på vietnamesiske varer og 0 told amerikanske - vældig positiv aftale for Vietnam, som havde frygtet helt op til 45% !! - dygtige forhandlere siges der - historikken betyder nok også noget! - Burde være vældigt positivt for ERRIA! 
    7. jul.
    7. jul.
    Det er klart at ALT næsten var bedre før, men den nye toldaftale som jo gælder i dag og så længe TRUMP synes det er godt er lavere end den de omkringliggende lande bliver straffet med det er jo positivt! - alle kommercielle elementer berøres af den geopolitiske situation og ikke mindst af told = det er jo en forretnings betingelse og den er ikke anderledes for ERRIA end for andre virksomheder - så må man blot tjene noget mere eller finde på noget nyt, sådan er business specielt service business - hvad der var godt i går er med stor sandsynlighed noget skidt i dag! - som vor statsminister så smukt udtrykker det “  lev med det” ! 
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates
Q4
Kun PDF-version
163 dage siden

Nyheder og Analyser

Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Husk at afkast til aktionærerne og ved shipping firmaer STORE afkast er et børsnoteret selskabs adelsmærke! - det hjælper hele vejen igennem også når man skal lave M &A s dels får man de bedste til ud, men det bliver også lettere at skabe finansiering! - det er et af ERRIAs helt store problemer at man ikke har præmieret sine aktionærer NOGENSINDE! - det er jo ikke et godt signal  at sende hvis man vil være en VÆKST VIRKSOMHED noteret på en VÆKST BØRS! - Det er vigtigt at notere sig at at på en fondsbørs så er aktionæren den absolut vigtigste stakeholder! - det er hele grundlaget for en fondsbørs at man kan finde investorer( aktionærer) der med deres penge vil støtte en virksomhed - derfor kommer AFKAST altid først hvis man vil være noteret på en fondsbørs og have den helt enestående mulighed det giver for at finansiere sin virksomhed og de ideer man måtte have!  - vil man ikke det og det er helt fint  med mig - men  så skal man ikke være noteret på en fondsbørs, herunder specielt en vækstbørs, så må man finde en anden måde at fremskaffe kapital på og det er der jo mange der gør med stor succes! 
    21 timer siden
    21 timer siden
    Det var dog en ufattelig mængde gylle du konstant kan hælde ud over Erria. Er det en personlig vendetta du har gang i - eller er du bare en gammel sur mand der mangler indhold i livet?
  • 7. aug.
    7. aug.
    Havde man nu ikke lavet den investering i VIETNAM  12 millioner havde der selvfølgeligt været behov for et kapital indskud! - jeg skulle også  tro man kunne have fået et lån i stedet  indskuddet havde man ønsket det ! - - men det havde jo været til fordel for aktionærerne! - jeg forstår ikke hvad planerne er - en udvidelse af konglomerat strategien, hvor man bruger indtægterne fra de indtægts givende elementer til at dække omkostningerne i de knapt så positive segmenter! - skal der gå yderligere mange år før aktionærerne får et GODT afkast på deres investering!  ? 
    8. aug. · Redigeret
    8. aug. · Redigeret
    Jamen det  er da godt at du synes det er et godt afkast! - jeg håber da du har solgt dine  aktier så du kan nyde de 25% ! De mennesker der gik ind på IPO tidspunktet og ikke i mange år har modtaget udbytte og ikke solgte deres aktier, og har måttet konstatere  en historisk dalende kurs ser måske lidt anderledes på det! - de har måske lidt vanskeligt ved at forstå, at de skal nu acceptere en yderligere udvanding af kursen  for at fortsætte  en strategi der så åbenlyst  har været fejlagtig - Tidligere og langsigtede investorer efterlyser selvfølgeligt et afkast på deres investering fra IPO tidspunktet! - dvs at kursen burde vel være tredoblet i forhold til i dag plus der skal betragtelige udbytter til de næste mange år før de helt forståeligt er tilfredse - det er jo i øvrigt den slags investorer,der er rygraden i de fleste virksomheder og måske derfor bør behandles særligt godt! - Vi taler i øvrigt om en aktie på vækstbørsen ! - den skal jo vækste ikke blot fortsætte efter den gamle model = det mener jeg ikke der er nogen virksomhed det skal ! - NORDIC MARINE og personalet derfra er sikkert fint = ved at lade firmaet mere eller mindre fortsætte i stedet for straks at integrere virksomheden i moderselskabet signallerer man jo ikke blot at man vil fortsætte konglomerat modellen som ALTSÅ BEVISLIGT ikke har skabt EJER værdi siden IPO - muligvis personale mæssige og ledelses mæssige  værdier, men ikke EJER værdier til aktionærerne ! - det er for at få disse værdier jeg og mange andre investerer i selskaber og det er for at få del i vore investeringer at selskaber registreres  på fondsbørsen - så må man også finde sig i at der stilles den slags krav til virksomhederne og deres ledelser, så  enkelt er det! EJERNE er stadig den vigtigste STAKE HOLDER på børsen! - M.a.o. Jeg mener der skal en ny strategi til og en udskiftning og ikke mindst udvidelse til  i bestyrelsen og at betalingen for NORDIC MARINE som skal straks integreres skal ske via låne kapital med garanti i VIETNAM investeringen!
    9. aug.
    9. aug.
    Tja sådan ser du på det! - det gør jeg ikke - ligesom i hvert nogle andre - jeg vil måske endda tillade mig at sige mange andre ! men heldigvis er der mange forskellige investorer!  - ellers ville det se sort ud for danske børs noterede virksomheder og arbejdspladser i Danmark! - jeg tror på ejerskabs rollen og dermed pligten til vækst, udvikling og forandring,  som motoren i indtjening, specielt i en disruptiv fremtid! - det er derfor jeg syntes det var en fin bemærkning den nye NOVO direktør kom med om din forgænger, da han sagde FRUERGAARD var den bedste da han tiltrådte som adm direktør for NOVO  - det er han ikke længere - nu var det ham( den nye direktør) der var den bedste!  - M.a.o der er selvfølgeligt ikke noget galt med FRUERGAARD og de ideer  han har eller havde den gang! - men tingene ændrer sig og en virksomhed,  der vil overleve i en disruptiv verden må hele tiden ændre sig,  og derfor skal man hele tiden sikre sig, man har den bedste direktør, bestyrelse og organisation - det er ejernes d,v.s. I børsnoterede selskaber aktionærernes opgave at sikre dette, og den måde man hele tiden kan følge om der er behov for skift  i børsnoterede selskaber er at følge kurs og afkast! - det er også efter min opfattelse ( jeg har konstateret det i andre selskaber, så det er ikke nyt for mig!) det man skal i ERRIA, og jeg kunne nævne andre selskaber ! - AKTIONÆRER skal i min optik være benhårde i deres krav om afkast - bestyrelser og direktioner skal levere, - eller acceptere at kan de ikke levere, så skal der ændringer til - jeg støtter helt klart forretnings filosofien, at det der var godt i går er måske ikke godt i dag! - det betyder selvfølgeligt ikke at de direktioner/bedtyrelser ,  som sidder for øjeblikket , pludseligt er uduelige - de kan være helt fine blot et  andet sted eller på en anden post! - men de kunne bare ikke producere mere der hvor de er! - så synes jeg også blot at det er tåbeligt at man ikke udnytter muligheden for en større bestyrelse når vedtægterne tillader det og mulighederne er der, -  det er den billigste viden kapital en virksomhed kan få! - FIRST  NORTH er en vækstbørs! - , ERRIA skjuler ikke selv de er en vækst virksomhed, så jeg mener det er helt fejl at hævde at ERRIA ikke er en vækst virksomhed. ! = det er så en virksomhed som ikke leverer på sine løfter - det er ikke godt!
  • 7. aug.
    7. aug.
    Spændende med et mindre opkøb. Det er lidt småt med informationer om Nordic Marine Partner ApS, men kan oplyse at i 2024 havde selskabet en bruttoavance på DKK 4,6 mio. med et resultat før skat på DKK 1.7 mio. Resultatet voksede godt 20% i fht. 2023. Det er også småt med oplysninger om, hvor stor en udvanding eksisterende aktionærer må acceptere. Det fremgår at opkøbet ikke påvirker guidance for 2025. Hvis selskabet forventer samme resultat før skat som sidste år (DKK 1,7mio.), så burde de 4 måneder løfte resultatet for ERRIA koncernen med små DKK 600t. Der er så to muligheder: (1) Dette beløb kan indeholdes i nuværende guidance interval for EBIT på DKK 4-7 mio, eller (2) ERRIA er bagud ifht guidance og de tilkøbte 600t i EBIT bringer dem tilbage på sporet. Til sidst savner jeg en forventning om hvad opkøbet vil bidrage med normaliseret (altså på helårs basis).
    7. aug.
    7. aug.
    Er det kommet frem, hvor mange kontanter de har betalt? At betale med aktier synes ikke fordelagtigt til nuværende kurs, men om det var fornuftigt afhænger af det øvrige beløb.
    7. aug.
    Nej, kun at betaling sker over en to årig periode og en del betales med nye aktier. Prisen er ikke oplyst og den kommer ikke rigtig frem i det næste regnskab fordi betalingen er fordelt over en længere periode. Jeg tror årsagen til aktiebetaling skyldes at driften i NMP fortsætter uændret og ejerne der fortsat beholder deres hænder på kogepladen. Så på den måde synes jeg det giver god mening at en del er i aktier.
  • 26. jul.
    26. jul.
    Skulle det ikke være en vækst aktie?! - åbenbart ikke om sommeren! 
    7. aug.
    7. aug.
    Der er ikke meget vækst set med aktionær øjne! 
  • 3. jul.
    3. jul.
    Vietnam har indgået en toldaftalemed USA! - 20% told på vietnamesiske varer og 0 told amerikanske - vældig positiv aftale for Vietnam, som havde frygtet helt op til 45% !! - dygtige forhandlere siges der - historikken betyder nok også noget! - Burde være vældigt positivt for ERRIA! 
    7. jul.
    7. jul.
    Det er klart at ALT næsten var bedre før, men den nye toldaftale som jo gælder i dag og så længe TRUMP synes det er godt er lavere end den de omkringliggende lande bliver straffet med det er jo positivt! - alle kommercielle elementer berøres af den geopolitiske situation og ikke mindst af told = det er jo en forretnings betingelse og den er ikke anderledes for ERRIA end for andre virksomheder - så må man blot tjene noget mere eller finde på noget nyt, sådan er business specielt service business - hvad der var godt i går er med stor sandsynlighed noget skidt i dag! - som vor statsminister så smukt udtrykker det “  lev med det” ! 
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Antal
Køb
8.583
Sælg
Antal
2.511

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
1.000--
144--
48--
615--
2.392--
Højest
4,28
VWAP
4,2
Lavest
4,18
OmsætningAntal
0 4.271
VWAP
4,2
Højest
4,28
Lavest
4,18
OmsætningAntal
0 4.271

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym4.2714.27100

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym4.2714.27100

Corporate Actions

Næste begivenhed
2025 Q2
26. aug.
6 dage
Tidligere begivenheder
2024 Generalforsamling3. apr.
2024 Q410. mar.
2024 Q221. aug. 2024
2023 Generalforsamling3. apr. 2024
2023 Q412. mar. 2024
Data hentes fra Millistream, Quartr

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates
Q4
Kun PDF-version
163 dage siden

Nyheder og Analyser

Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Næste begivenhed
2025 Q2
26. aug.
6 dage
Tidligere begivenheder
2024 Generalforsamling3. apr.
2024 Q410. mar.
2024 Q221. aug. 2024
2023 Generalforsamling3. apr. 2024
2023 Q412. mar. 2024
Data hentes fra Millistream, Quartr

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • for 1 dag siden
    for 1 dag siden
    Husk at afkast til aktionærerne og ved shipping firmaer STORE afkast er et børsnoteret selskabs adelsmærke! - det hjælper hele vejen igennem også når man skal lave M &A s dels får man de bedste til ud, men det bliver også lettere at skabe finansiering! - det er et af ERRIAs helt store problemer at man ikke har præmieret sine aktionærer NOGENSINDE! - det er jo ikke et godt signal  at sende hvis man vil være en VÆKST VIRKSOMHED noteret på en VÆKST BØRS! - Det er vigtigt at notere sig at at på en fondsbørs så er aktionæren den absolut vigtigste stakeholder! - det er hele grundlaget for en fondsbørs at man kan finde investorer( aktionærer) der med deres penge vil støtte en virksomhed - derfor kommer AFKAST altid først hvis man vil være noteret på en fondsbørs og have den helt enestående mulighed det giver for at finansiere sin virksomhed og de ideer man måtte have!  - vil man ikke det og det er helt fint  med mig - men  så skal man ikke være noteret på en fondsbørs, herunder specielt en vækstbørs, så må man finde en anden måde at fremskaffe kapital på og det er der jo mange der gør med stor succes! 
    21 timer siden
    21 timer siden
    Det var dog en ufattelig mængde gylle du konstant kan hælde ud over Erria. Er det en personlig vendetta du har gang i - eller er du bare en gammel sur mand der mangler indhold i livet?
  • 7. aug.
    7. aug.
    Havde man nu ikke lavet den investering i VIETNAM  12 millioner havde der selvfølgeligt været behov for et kapital indskud! - jeg skulle også  tro man kunne have fået et lån i stedet  indskuddet havde man ønsket det ! - - men det havde jo været til fordel for aktionærerne! - jeg forstår ikke hvad planerne er - en udvidelse af konglomerat strategien, hvor man bruger indtægterne fra de indtægts givende elementer til at dække omkostningerne i de knapt så positive segmenter! - skal der gå yderligere mange år før aktionærerne får et GODT afkast på deres investering!  ? 
    8. aug. · Redigeret
    8. aug. · Redigeret
    Jamen det  er da godt at du synes det er et godt afkast! - jeg håber da du har solgt dine  aktier så du kan nyde de 25% ! De mennesker der gik ind på IPO tidspunktet og ikke i mange år har modtaget udbytte og ikke solgte deres aktier, og har måttet konstatere  en historisk dalende kurs ser måske lidt anderledes på det! - de har måske lidt vanskeligt ved at forstå, at de skal nu acceptere en yderligere udvanding af kursen  for at fortsætte  en strategi der så åbenlyst  har været fejlagtig - Tidligere og langsigtede investorer efterlyser selvfølgeligt et afkast på deres investering fra IPO tidspunktet! - dvs at kursen burde vel være tredoblet i forhold til i dag plus der skal betragtelige udbytter til de næste mange år før de helt forståeligt er tilfredse - det er jo i øvrigt den slags investorer,der er rygraden i de fleste virksomheder og måske derfor bør behandles særligt godt! - Vi taler i øvrigt om en aktie på vækstbørsen ! - den skal jo vækste ikke blot fortsætte efter den gamle model = det mener jeg ikke der er nogen virksomhed det skal ! - NORDIC MARINE og personalet derfra er sikkert fint = ved at lade firmaet mere eller mindre fortsætte i stedet for straks at integrere virksomheden i moderselskabet signallerer man jo ikke blot at man vil fortsætte konglomerat modellen som ALTSÅ BEVISLIGT ikke har skabt EJER værdi siden IPO - muligvis personale mæssige og ledelses mæssige  værdier, men ikke EJER værdier til aktionærerne ! - det er for at få disse værdier jeg og mange andre investerer i selskaber og det er for at få del i vore investeringer at selskaber registreres  på fondsbørsen - så må man også finde sig i at der stilles den slags krav til virksomhederne og deres ledelser, så  enkelt er det! EJERNE er stadig den vigtigste STAKE HOLDER på børsen! - M.a.o. Jeg mener der skal en ny strategi til og en udskiftning og ikke mindst udvidelse til  i bestyrelsen og at betalingen for NORDIC MARINE som skal straks integreres skal ske via låne kapital med garanti i VIETNAM investeringen!
    9. aug.
    9. aug.
    Tja sådan ser du på det! - det gør jeg ikke - ligesom i hvert nogle andre - jeg vil måske endda tillade mig at sige mange andre ! men heldigvis er der mange forskellige investorer!  - ellers ville det se sort ud for danske børs noterede virksomheder og arbejdspladser i Danmark! - jeg tror på ejerskabs rollen og dermed pligten til vækst, udvikling og forandring,  som motoren i indtjening, specielt i en disruptiv fremtid! - det er derfor jeg syntes det var en fin bemærkning den nye NOVO direktør kom med om din forgænger, da han sagde FRUERGAARD var den bedste da han tiltrådte som adm direktør for NOVO  - det er han ikke længere - nu var det ham( den nye direktør) der var den bedste!  - M.a.o der er selvfølgeligt ikke noget galt med FRUERGAARD og de ideer  han har eller havde den gang! - men tingene ændrer sig og en virksomhed,  der vil overleve i en disruptiv verden må hele tiden ændre sig,  og derfor skal man hele tiden sikre sig, man har den bedste direktør, bestyrelse og organisation - det er ejernes d,v.s. I børsnoterede selskaber aktionærernes opgave at sikre dette, og den måde man hele tiden kan følge om der er behov for skift  i børsnoterede selskaber er at følge kurs og afkast! - det er også efter min opfattelse ( jeg har konstateret det i andre selskaber, så det er ikke nyt for mig!) det man skal i ERRIA, og jeg kunne nævne andre selskaber ! - AKTIONÆRER skal i min optik være benhårde i deres krav om afkast - bestyrelser og direktioner skal levere, - eller acceptere at kan de ikke levere, så skal der ændringer til - jeg støtter helt klart forretnings filosofien, at det der var godt i går er måske ikke godt i dag! - det betyder selvfølgeligt ikke at de direktioner/bedtyrelser ,  som sidder for øjeblikket , pludseligt er uduelige - de kan være helt fine blot et  andet sted eller på en anden post! - men de kunne bare ikke producere mere der hvor de er! - så synes jeg også blot at det er tåbeligt at man ikke udnytter muligheden for en større bestyrelse når vedtægterne tillader det og mulighederne er der, -  det er den billigste viden kapital en virksomhed kan få! - FIRST  NORTH er en vækstbørs! - , ERRIA skjuler ikke selv de er en vækst virksomhed, så jeg mener det er helt fejl at hævde at ERRIA ikke er en vækst virksomhed. ! = det er så en virksomhed som ikke leverer på sine løfter - det er ikke godt!
  • 7. aug.
    7. aug.
    Spændende med et mindre opkøb. Det er lidt småt med informationer om Nordic Marine Partner ApS, men kan oplyse at i 2024 havde selskabet en bruttoavance på DKK 4,6 mio. med et resultat før skat på DKK 1.7 mio. Resultatet voksede godt 20% i fht. 2023. Det er også småt med oplysninger om, hvor stor en udvanding eksisterende aktionærer må acceptere. Det fremgår at opkøbet ikke påvirker guidance for 2025. Hvis selskabet forventer samme resultat før skat som sidste år (DKK 1,7mio.), så burde de 4 måneder løfte resultatet for ERRIA koncernen med små DKK 600t. Der er så to muligheder: (1) Dette beløb kan indeholdes i nuværende guidance interval for EBIT på DKK 4-7 mio, eller (2) ERRIA er bagud ifht guidance og de tilkøbte 600t i EBIT bringer dem tilbage på sporet. Til sidst savner jeg en forventning om hvad opkøbet vil bidrage med normaliseret (altså på helårs basis).
    7. aug.
    7. aug.
    Er det kommet frem, hvor mange kontanter de har betalt? At betale med aktier synes ikke fordelagtigt til nuværende kurs, men om det var fornuftigt afhænger af det øvrige beløb.
    7. aug.
    Nej, kun at betaling sker over en to årig periode og en del betales med nye aktier. Prisen er ikke oplyst og den kommer ikke rigtig frem i det næste regnskab fordi betalingen er fordelt over en længere periode. Jeg tror årsagen til aktiebetaling skyldes at driften i NMP fortsætter uændret og ejerne der fortsat beholder deres hænder på kogepladen. Så på den måde synes jeg det giver god mening at en del er i aktier.
  • 26. jul.
    26. jul.
    Skulle det ikke være en vækst aktie?! - åbenbart ikke om sommeren! 
    7. aug.
    7. aug.
    Der er ikke meget vækst set med aktionær øjne! 
  • 3. jul.
    3. jul.
    Vietnam har indgået en toldaftalemed USA! - 20% told på vietnamesiske varer og 0 told amerikanske - vældig positiv aftale for Vietnam, som havde frygtet helt op til 45% !! - dygtige forhandlere siges der - historikken betyder nok også noget! - Burde være vældigt positivt for ERRIA! 
    7. jul.
    7. jul.
    Det er klart at ALT næsten var bedre før, men den nye toldaftale som jo gælder i dag og så længe TRUMP synes det er godt er lavere end den de omkringliggende lande bliver straffet med det er jo positivt! - alle kommercielle elementer berøres af den geopolitiske situation og ikke mindst af told = det er jo en forretnings betingelse og den er ikke anderledes for ERRIA end for andre virksomheder - så må man blot tjene noget mere eller finde på noget nyt, sådan er business specielt service business - hvad der var godt i går er med stor sandsynlighed noget skidt i dag! - som vor statsminister så smukt udtrykker det “  lev med det” ! 
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Antal
Køb
8.583
Sælg
Antal
2.511

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
1.000--
144--
48--
615--
2.392--
Højest
4,28
VWAP
4,2
Lavest
4,18
OmsætningAntal
0 4.271
VWAP
4,2
Højest
4,28
Lavest
4,18
OmsætningAntal
0 4.271

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Største købere

Største købere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym4.2714.27100

Største sælgere

Største sælgere
MæglerKøbtSolgtNettoInternt
Anonym4.2714.27100