Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.

First Majestic Silver

Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-

First Majestic Silver

Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-

First Majestic Silver

Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
2026 Q1-regnskab
25 dage siden
0,0171 USD/aktie
Seneste udbytte
0,21%Direkte afkast

Ordredybde

Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q2-regnskab
13. aug.
Tidligere begivenheder
2026 Q1-regnskab
12. maj
2025 Q4-regnskab
19. feb.
2025 Q3-regnskab
5. nov. 2025
2025 Q2-regnskab
14. aug. 2025
2025 Q1-regnskab
7. maj 2025

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
  • 9 timer siden
    ·
    9 timer siden
    ·
    Kursmål 32-44 CAD når man tjekker den store analyse før taget
  • 9 timer siden
    ·
    9 timer siden
    ·
    1. Hvad er AISC for 2026? Selskabet gav en 2026-outlook, hvor den konsoliderede AISC (All-In Sustaining Cost) forventes at ligge omkring 22–24 USD per sølvækvivalent ounce (AgEq). I Q1 2026 lå den faktiske konsoliderede AISC på 29,76 USD/AgEq oz, men selskabet forventer, at omkostningerne vil falde, når udvidelsesprojekterne får effekt. Med sølvpriser langt over 30 USD/oz betyder det stadig meget stærke marginer. 2. Hvornår starter guldminen Jerritt Canyon? Jerritt Canyon i Nevada er ikke i produktion i dag. First Majestic meddelte i april 2026, at de har påbegyndt en genstartsplan og sigter mod produktion i andet halvår 2027 (H2 2027). Selskabet har i de seneste to år boret større ressourcer frem og anser nu projektet for at være lønsomt takket være: højere guldpris, større mineralressourcer, positive boreresultater. Har vi nogen anelse om AISC for Jerritt Canyon? Nej, ikke noget officielt tal endnu. Selskabet har endnu ikke offentliggjort en detaljeret produktionsplan eller AISC-vejledning for den genstartede mine. Det er derfor svært at foretage en præcis vurdering. Min vurdering er, at markedet vil se meget nøje på: produktionsvolumen, genstartsomkostninger, AISC i de første kvartaler efter opstart. Hvis guldprisen holder sig på dagens meget høje niveauer, kan selv en relativt høj AISC være acceptabel, men for værdiansættelsen af First Majestic er sølvminerne stadig den klart vigtigste drivkraft i 2026–2027. For øvrigt: hvis sølvprisen forbliver omkring dagens niveauer, og First Majestic lykkes med at få AISC ned mod 22–24 USD/AgEq, kan pengestrømmen blive betydeligt stærkere end i 2024–2025. Dette er en af grundene til, at mange investorer følger selskabet ekstra nøje lige nu.2. Q2 er næsten klar (Rapporten i august)Juni er meget rigtigt den sidste måned i andet kvartal. Selve Q2-rapporten forventes offentliggjort i midten af august 2026. Det, der sker nu, er en tovtrækning mellem to faktorer:Det positive scenarie: First Majestic leverede en meget stærk Q1-rapport i maj med en omsætningsstigning på 95 % takket være en meget stærk sølvpris. Hvis sølvprisen stabiliseres og holder sig i juni, vil Q2-indtjeningen blive meget høj. Dette betyder, at den fremadrettede indtjening (E) faktisk kan justeres op af analytikerne, hvilket sænker Forward P/E-tallet endnu mere, uden at aktien behøver at falde i pris.Risikoen at holde øje med: Årsagen til faldet i fredags var, at spotprisen på sølv trak sig tilbage fra sine ekstreme toppe. Mineselskaber er ekstremt følsomme over for råvarepriser. Skulle sølvprisen fortsætte med at falde i juni, er der en risiko for, at analytikerne tvinges til at nedjustere deres indtjeningsprognoser for resten af året, hvilket i så fald ville presse Forward P/E-tallet opad igen.
  • 23 timer siden
    ·
    23 timer siden
    ·
    TA har faktisk vendt i dag. Det sker. Hvis vi næste uge ikke har bevis for, at dette er et falsk breakdown, er en bjørnemarked måske begyndt. Først er det kun én dag, men det er fuldt muligt, at bjørnemarkedet er begyndt i sp500, og nasdaq har signaleret det, og hvis ja, forvent at guld sølv ikke bare følger med, men leder, og 20-30 percent ned er på bordet indtil Juli. Historisk kalder vi dette sommerdvalen, og det sker endda hvert år, men i et bjørnemarked vil det blive værre. Spørgsmål du bør stille dig selv, hvorfor har du ikke solgt ud endnu. Fordi, du forventer højere priser - SÅ VELKOMMEN TIL UDSALGET. Hvis vi skal ordentligt ned - so what - VI SÆLGER IKKE HER. Så se på showet. Vent til faldet stopper og køb lidt på udsalg. Hvis de falder endnu mere, vent til stop og køb lidt mere osv. Så vil du have endnu flere aktier at sælge om 2-3 år eller kortsigtet gevinst for at reducere GAV. GULD kan gå til 3500-3600 men 3800-3900 er stærk og SØLV kan gå til 61-64 og i værste fald 48-51 men 54-56 er stærk tror jeg. Jeg venter og køber i disse to områder sikkert, og hvis de ikke kommer, så er det bare en dyb korrektion - ikke mere end det. Jeg minder dig om, at guld- og sølvaktier var priset ind til at kunne 3300 og 51 sølv. Markedet er ikke vågnet op endnu, det sker næste år. Så hver 1 percent ned i dag bliver 2-3 percent i morgen som nov 08-2012. Så vær tålmodig, forstå hvad der sker, og gå ikke glip af denne mulighed, hvis den indtræffer. Derfor har du eller jeg ikke solgt endnu, og jeg krydser fingre for, at mine aktier falder 30-60 percent. FØRST FORDI JEG HAR 200K+ KLAR TIL AT KØBE, OG JEG VED NÆSTE ÅR, AT DE AKTIER VIL BLIVE MERE VÆRD. ikke bekymret overhovedet. En dag ad gangen. GL
    23 timer siden · Redigeret
    ·
    23 timer siden · Redigeret
    ·
    Jeg anbefaler, at alle ser på guld, HUI, og sp500-diagrammet juli 08 til 2012. Måske det gentager sig. Gå ikke glip af muligheden og definitivt NEJ jeg tror ikke, at tyremarkedet i metaller er færdigt, langt fra. Måske 2028 men fuldt muligt, at det bliver til 2032-35. Jeg står ved det og ændrer ikke min mening, før guld er under 3000 og sølv 35. GL
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Helt klar! købte lidt nu!
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Shoppingdag!🥳😋
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

2026 Q1-regnskab
25 dage siden
0,0171 USD/aktie
Seneste udbytte
0,21%Direkte afkast

Nyheder

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
  • 9 timer siden
    ·
    9 timer siden
    ·
    Kursmål 32-44 CAD når man tjekker den store analyse før taget
  • 9 timer siden
    ·
    9 timer siden
    ·
    1. Hvad er AISC for 2026? Selskabet gav en 2026-outlook, hvor den konsoliderede AISC (All-In Sustaining Cost) forventes at ligge omkring 22–24 USD per sølvækvivalent ounce (AgEq). I Q1 2026 lå den faktiske konsoliderede AISC på 29,76 USD/AgEq oz, men selskabet forventer, at omkostningerne vil falde, når udvidelsesprojekterne får effekt. Med sølvpriser langt over 30 USD/oz betyder det stadig meget stærke marginer. 2. Hvornår starter guldminen Jerritt Canyon? Jerritt Canyon i Nevada er ikke i produktion i dag. First Majestic meddelte i april 2026, at de har påbegyndt en genstartsplan og sigter mod produktion i andet halvår 2027 (H2 2027). Selskabet har i de seneste to år boret større ressourcer frem og anser nu projektet for at være lønsomt takket være: højere guldpris, større mineralressourcer, positive boreresultater. Har vi nogen anelse om AISC for Jerritt Canyon? Nej, ikke noget officielt tal endnu. Selskabet har endnu ikke offentliggjort en detaljeret produktionsplan eller AISC-vejledning for den genstartede mine. Det er derfor svært at foretage en præcis vurdering. Min vurdering er, at markedet vil se meget nøje på: produktionsvolumen, genstartsomkostninger, AISC i de første kvartaler efter opstart. Hvis guldprisen holder sig på dagens meget høje niveauer, kan selv en relativt høj AISC være acceptabel, men for værdiansættelsen af First Majestic er sølvminerne stadig den klart vigtigste drivkraft i 2026–2027. For øvrigt: hvis sølvprisen forbliver omkring dagens niveauer, og First Majestic lykkes med at få AISC ned mod 22–24 USD/AgEq, kan pengestrømmen blive betydeligt stærkere end i 2024–2025. Dette er en af grundene til, at mange investorer følger selskabet ekstra nøje lige nu.2. Q2 er næsten klar (Rapporten i august)Juni er meget rigtigt den sidste måned i andet kvartal. Selve Q2-rapporten forventes offentliggjort i midten af august 2026. Det, der sker nu, er en tovtrækning mellem to faktorer:Det positive scenarie: First Majestic leverede en meget stærk Q1-rapport i maj med en omsætningsstigning på 95 % takket være en meget stærk sølvpris. Hvis sølvprisen stabiliseres og holder sig i juni, vil Q2-indtjeningen blive meget høj. Dette betyder, at den fremadrettede indtjening (E) faktisk kan justeres op af analytikerne, hvilket sænker Forward P/E-tallet endnu mere, uden at aktien behøver at falde i pris.Risikoen at holde øje med: Årsagen til faldet i fredags var, at spotprisen på sølv trak sig tilbage fra sine ekstreme toppe. Mineselskaber er ekstremt følsomme over for råvarepriser. Skulle sølvprisen fortsætte med at falde i juni, er der en risiko for, at analytikerne tvinges til at nedjustere deres indtjeningsprognoser for resten af året, hvilket i så fald ville presse Forward P/E-tallet opad igen.
  • 23 timer siden
    ·
    23 timer siden
    ·
    TA har faktisk vendt i dag. Det sker. Hvis vi næste uge ikke har bevis for, at dette er et falsk breakdown, er en bjørnemarked måske begyndt. Først er det kun én dag, men det er fuldt muligt, at bjørnemarkedet er begyndt i sp500, og nasdaq har signaleret det, og hvis ja, forvent at guld sølv ikke bare følger med, men leder, og 20-30 percent ned er på bordet indtil Juli. Historisk kalder vi dette sommerdvalen, og det sker endda hvert år, men i et bjørnemarked vil det blive værre. Spørgsmål du bør stille dig selv, hvorfor har du ikke solgt ud endnu. Fordi, du forventer højere priser - SÅ VELKOMMEN TIL UDSALGET. Hvis vi skal ordentligt ned - so what - VI SÆLGER IKKE HER. Så se på showet. Vent til faldet stopper og køb lidt på udsalg. Hvis de falder endnu mere, vent til stop og køb lidt mere osv. Så vil du have endnu flere aktier at sælge om 2-3 år eller kortsigtet gevinst for at reducere GAV. GULD kan gå til 3500-3600 men 3800-3900 er stærk og SØLV kan gå til 61-64 og i værste fald 48-51 men 54-56 er stærk tror jeg. Jeg venter og køber i disse to områder sikkert, og hvis de ikke kommer, så er det bare en dyb korrektion - ikke mere end det. Jeg minder dig om, at guld- og sølvaktier var priset ind til at kunne 3300 og 51 sølv. Markedet er ikke vågnet op endnu, det sker næste år. Så hver 1 percent ned i dag bliver 2-3 percent i morgen som nov 08-2012. Så vær tålmodig, forstå hvad der sker, og gå ikke glip af denne mulighed, hvis den indtræffer. Derfor har du eller jeg ikke solgt endnu, og jeg krydser fingre for, at mine aktier falder 30-60 percent. FØRST FORDI JEG HAR 200K+ KLAR TIL AT KØBE, OG JEG VED NÆSTE ÅR, AT DE AKTIER VIL BLIVE MERE VÆRD. ikke bekymret overhovedet. En dag ad gangen. GL
    23 timer siden · Redigeret
    ·
    23 timer siden · Redigeret
    ·
    Jeg anbefaler, at alle ser på guld, HUI, og sp500-diagrammet juli 08 til 2012. Måske det gentager sig. Gå ikke glip af muligheden og definitivt NEJ jeg tror ikke, at tyremarkedet i metaller er færdigt, langt fra. Måske 2028 men fuldt muligt, at det bliver til 2032-35. Jeg står ved det og ændrer ikke min mening, før guld er under 3000 og sølv 35. GL
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Helt klar! købte lidt nu!
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Shoppingdag!🥳😋
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q2-regnskab
13. aug.
Tidligere begivenheder
2026 Q1-regnskab
12. maj
2025 Q4-regnskab
19. feb.
2025 Q3-regnskab
5. nov. 2025
2025 Q2-regnskab
14. aug. 2025
2025 Q1-regnskab
7. maj 2025

Relaterede Produkter

2026 Q1-regnskab
25 dage siden

Nyheder

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q2-regnskab
13. aug.
Tidligere begivenheder
2026 Q1-regnskab
12. maj
2025 Q4-regnskab
19. feb.
2025 Q3-regnskab
5. nov. 2025
2025 Q2-regnskab
14. aug. 2025
2025 Q1-regnskab
7. maj 2025

Relaterede Produkter

0,0171 USD/aktie
Seneste udbytte
0,21%Direkte afkast

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
  • 9 timer siden
    ·
    9 timer siden
    ·
    Kursmål 32-44 CAD når man tjekker den store analyse før taget
  • 9 timer siden
    ·
    9 timer siden
    ·
    1. Hvad er AISC for 2026? Selskabet gav en 2026-outlook, hvor den konsoliderede AISC (All-In Sustaining Cost) forventes at ligge omkring 22–24 USD per sølvækvivalent ounce (AgEq). I Q1 2026 lå den faktiske konsoliderede AISC på 29,76 USD/AgEq oz, men selskabet forventer, at omkostningerne vil falde, når udvidelsesprojekterne får effekt. Med sølvpriser langt over 30 USD/oz betyder det stadig meget stærke marginer. 2. Hvornår starter guldminen Jerritt Canyon? Jerritt Canyon i Nevada er ikke i produktion i dag. First Majestic meddelte i april 2026, at de har påbegyndt en genstartsplan og sigter mod produktion i andet halvår 2027 (H2 2027). Selskabet har i de seneste to år boret større ressourcer frem og anser nu projektet for at være lønsomt takket være: højere guldpris, større mineralressourcer, positive boreresultater. Har vi nogen anelse om AISC for Jerritt Canyon? Nej, ikke noget officielt tal endnu. Selskabet har endnu ikke offentliggjort en detaljeret produktionsplan eller AISC-vejledning for den genstartede mine. Det er derfor svært at foretage en præcis vurdering. Min vurdering er, at markedet vil se meget nøje på: produktionsvolumen, genstartsomkostninger, AISC i de første kvartaler efter opstart. Hvis guldprisen holder sig på dagens meget høje niveauer, kan selv en relativt høj AISC være acceptabel, men for værdiansættelsen af First Majestic er sølvminerne stadig den klart vigtigste drivkraft i 2026–2027. For øvrigt: hvis sølvprisen forbliver omkring dagens niveauer, og First Majestic lykkes med at få AISC ned mod 22–24 USD/AgEq, kan pengestrømmen blive betydeligt stærkere end i 2024–2025. Dette er en af grundene til, at mange investorer følger selskabet ekstra nøje lige nu.2. Q2 er næsten klar (Rapporten i august)Juni er meget rigtigt den sidste måned i andet kvartal. Selve Q2-rapporten forventes offentliggjort i midten af august 2026. Det, der sker nu, er en tovtrækning mellem to faktorer:Det positive scenarie: First Majestic leverede en meget stærk Q1-rapport i maj med en omsætningsstigning på 95 % takket være en meget stærk sølvpris. Hvis sølvprisen stabiliseres og holder sig i juni, vil Q2-indtjeningen blive meget høj. Dette betyder, at den fremadrettede indtjening (E) faktisk kan justeres op af analytikerne, hvilket sænker Forward P/E-tallet endnu mere, uden at aktien behøver at falde i pris.Risikoen at holde øje med: Årsagen til faldet i fredags var, at spotprisen på sølv trak sig tilbage fra sine ekstreme toppe. Mineselskaber er ekstremt følsomme over for råvarepriser. Skulle sølvprisen fortsætte med at falde i juni, er der en risiko for, at analytikerne tvinges til at nedjustere deres indtjeningsprognoser for resten af året, hvilket i så fald ville presse Forward P/E-tallet opad igen.
  • 23 timer siden
    ·
    23 timer siden
    ·
    TA har faktisk vendt i dag. Det sker. Hvis vi næste uge ikke har bevis for, at dette er et falsk breakdown, er en bjørnemarked måske begyndt. Først er det kun én dag, men det er fuldt muligt, at bjørnemarkedet er begyndt i sp500, og nasdaq har signaleret det, og hvis ja, forvent at guld sølv ikke bare følger med, men leder, og 20-30 percent ned er på bordet indtil Juli. Historisk kalder vi dette sommerdvalen, og det sker endda hvert år, men i et bjørnemarked vil det blive værre. Spørgsmål du bør stille dig selv, hvorfor har du ikke solgt ud endnu. Fordi, du forventer højere priser - SÅ VELKOMMEN TIL UDSALGET. Hvis vi skal ordentligt ned - so what - VI SÆLGER IKKE HER. Så se på showet. Vent til faldet stopper og køb lidt på udsalg. Hvis de falder endnu mere, vent til stop og køb lidt mere osv. Så vil du have endnu flere aktier at sælge om 2-3 år eller kortsigtet gevinst for at reducere GAV. GULD kan gå til 3500-3600 men 3800-3900 er stærk og SØLV kan gå til 61-64 og i værste fald 48-51 men 54-56 er stærk tror jeg. Jeg venter og køber i disse to områder sikkert, og hvis de ikke kommer, så er det bare en dyb korrektion - ikke mere end det. Jeg minder dig om, at guld- og sølvaktier var priset ind til at kunne 3300 og 51 sølv. Markedet er ikke vågnet op endnu, det sker næste år. Så hver 1 percent ned i dag bliver 2-3 percent i morgen som nov 08-2012. Så vær tålmodig, forstå hvad der sker, og gå ikke glip af denne mulighed, hvis den indtræffer. Derfor har du eller jeg ikke solgt endnu, og jeg krydser fingre for, at mine aktier falder 30-60 percent. FØRST FORDI JEG HAR 200K+ KLAR TIL AT KØBE, OG JEG VED NÆSTE ÅR, AT DE AKTIER VIL BLIVE MERE VÆRD. ikke bekymret overhovedet. En dag ad gangen. GL
    23 timer siden · Redigeret
    ·
    23 timer siden · Redigeret
    ·
    Jeg anbefaler, at alle ser på guld, HUI, og sp500-diagrammet juli 08 til 2012. Måske det gentager sig. Gå ikke glip af muligheden og definitivt NEJ jeg tror ikke, at tyremarkedet i metaller er færdigt, langt fra. Måske 2028 men fuldt muligt, at det bliver til 2032-35. Jeg står ved det og ændrer ikke min mening, før guld er under 3000 og sølv 35. GL
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Helt klar! købte lidt nu!
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Shoppingdag!🥳😋
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet