Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.

Afsnit 47 af #Investeringspodcasten – nyt år og nye muligheder

I Afsnit 47 af #Investeringspodcasten ser Hansen & Larsen frem mod et nyt aktieår med outlook på 2021 – herunder svækkelse af dollaren, råvarer og olie, påvirkningen hos selskaber som Lundbeck, Coloplast, Demant og Novo Nordisk samt status på den grønne bølge og amerikanske IT-aktier. Herudover giver Hansen og Larsen deres besyv på nogle af de spørgsmål, som mange investorer stiller sig selv i øjeblikket, de store kursbevægelser hos mindre nynoterede selskaber og ikke mindst betydningen af valget i Georgia.

Indeksering:

02:34 – 07:28 Svækkelse af dollaren og flow of funds
07:28 – 10:16 Den grønne bølge
10:16 – 14:19 Påvirkningen af dollarsvækkelse hos danske selskaber
14:19 – 16:40 Bliver det et godt eller et skidt aktieår?
16:40 – 17:49 Aktier der nyder godt af coronakrisen
17:49 – 23:10 mindre nynoterede selskaber med aktiefeber
23:10 – 26:13 Betydningen af valget i Georgia

Er du stadig ikke Nordnet-kunde? Åbn depot, og opdag en lettere måde at investere på.

I kommentarfeltet nedenfor kan du som læser kommentere blogindlæggets indhold. Samtidig kan du tage del i andre læseres kommentarer. Kommentarindholdet repræsenterer derfor ikke Nordnets mening. Nordnet gennemgår ikke kommentarerne, før de offentliggøres, men vi fjerner upassende kommentarer, hvis de forekommer. Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.

Tilmeld
Informer mig om
guest
0 Kommentarer
Nyeste
Ældste Mest populære
Se alle kommentarer

Nyhedsbrev.

Vil du have inspiration til dine investeringer?

Ved at give samtykke til at modtage løbende kommunikation fra os får du mulighed for at få inspirerende tips om bl.a. relevante investeringsmuligheder, børsnoteringer, webinarer, markedstrends og pension.