Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
Højest-
Lavest-
Omsætning-
2025 Q4-regnskab
77 dage siden
1,00 NOK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast

Ordredybde

NorwayOslo Børs
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
588--
670--
3.000--
2.544--
92--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q1-regnskab
29. apr.
Tidligere begivenheder
2025 Q4-regnskab
3. feb.
2025 Q3-regnskab
4. nov. 2025
2025 Q2-regnskab
16. jul. 2025
Årlig generalforsamling 2025
13. maj 2025
2025 Q1-regnskab
29. apr. 2025

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • 16 timer siden · Redigeret
    ·
    16 timer siden · Redigeret
    ·
    Lidt om salget af Mistral i forhold til udbytteposition ..med AI: Det er netop det, der er "casen" her! Du har helt ret i, at dette salg er en vigtig brik i puslespillet for at få udbyttehanen åben igen. For at forstå hvorfor dette er positivt på mellemlang sigt, må vi se på den "væg" af udgifter OKEA har stået overfor. Her er de tre vigtigste grunde til, at Mistral-salget (og strategien i øvrigt) peger mod udbytte: ## **1. Broen over "CAPEX-kløften" (2025–2026)** OKEA er i en periode med usædvanligt høje investeringer (**CAPEX**). De udbygger **Bestla** (tidligere Brasse) og elektrificerer **Draugen**. * **2025/2026:** Investeringerne topper (omkring 3,5–4 milliarder NOK årligt). Dette er grunden til, at udbytterne blev sat på pause. * **Hvorfor Mistral-salget hjælper:** Ved at sælge Mistral til Japex for **30 millioner dollar**, får de ikke kun kontanter direkte i kassen nu, men de slipper også for at betale deres andel af udbygningsomkostningerne for dette felt de næste år. Det rydder plads i budgettet. ## **2. Det store vendepunkt i 2027** Hvis man ser på analyserne for det mellemlange billede, er 2027 det "gyldne år" for OKEA: * **Produktionshop:** Bestla skal efter planen starte produktion tidligt i 2027, hvilket forventes at øge OKEAs totale produktion med over **20 %**. * **Lavere omkostninger:** Samtidig som produktionen stiger, falder investeringsbehovet dramatisk (analytikere forventer et fald på omkring 30 % i CAPEX fra 2025 til 2027). ## **3. Udbytte-logikken** Bestyrelsen i OKEA har været meget tydelige: De *vil* betale udbytte, men de prioriterer finansiel soliditet, mens de udbygger nye felter. > **Strategien:** Sælge fra projekter, der ligger langt frem i tiden (som Mistral) for at finansiere projekter, der giver penge i morgen (Bestla). > ### **Opsummeret: Hvornår kommer pengene?** Mange analytikere peger på, at OKEA kan være tilbage i udbytteposition i løbet af **andet halvår 2026 eller starten af 2027**, afhængig af olieprisen. Ved at "cashe ind" på Mistral-fundet nu, har de sikret sig en vigtig buffer, som gør, at de sandsynligvis slipper for at optage mere dyr gæld for at fuldføre deres projekter. Det er musik i ørerne for alle, der venter på kvartalsvise udbetalinger på konto. Tror du OKEA-aktien vil blive set som en ren "udbytte-maskine" igen, når Bestla er i gang, eller er du bekymret for, at deres modne felter (som Statfjord) falder for hurtigt i produktion?
    15 timer siden
    ·
    15 timer siden
    ·
    Eller denne fra en mere "nøgtern" model, som måske er den, der er mest "objektiv": OKEA: Porteføljetilpasning styrker vejen tilbage til udbytte Det nylige salg af Mistral-andelen fremstår som en del af en bredere strategi for at håndtere en periode med høj investeringsbelastning og samtidig lægge grundlaget for genoptagelse af udbytter på mellemlang sigt. 1. Håndtering af høj CAPEX (2025–2026) OKEA er inde i en fase med relativt høje investeringer, særligt knyttet til udbygningen af Bestla (tidligere Brasse) og tiltag på Draugen-feltet. Investeringsniveauet i perioden 2025–2026 forventes at ligge på et højt niveau sammenlignet med historiske tal, hvilket har været en central årsag til, at udbyttebetalingerne er sat på pause. Salget af Mistral til Japex for omkring 30 millioner USD giver et begrænset direkte kontantbidrag, men vigtigere er, at det reducerer fremtidige investeringsforpligtelser og dermed forbedrer selskabets finansielle fleksibilitet i en kapitalintensiv fase. 2. Potentielt vendepunkt fra 2027 Flere analyser peger på 2027 som et muligt vendepunkt, drevet af en kombination af øget produktion og lavere investeringsniveau: Bestla er planlagt sat i produktion omkring 2027 og kan bidrage til en meningsfuld stigning i den samlede produktion (ofte estimeret i størrelsesordenen ~20 %, men med usikkerhed knyttet til fremdrift og reservoirudvikling). Samtidig forventes investeringsniveauet at aftage efter topårene, hvilket kan give en betydelig forbedring i fri kontantstrøm. 3. Kapitalallokering og udbyttekapacitet OKEA har kommunikeret en tydelig prioritering af finansiel robusthed i perioder med høj CAPEX. Strategien synes at være at optimere porteføljen ved at realisere værdier i projekter med længere tidshorisont, samtidig med at kapital allokeres til felter med kortere vej til kontantstrøm. Dette styrker forudsætningerne for at genoptage udbytter, men timing vil i høj grad afhænge af: olie- og gaspriser projektgennemførelse (særligt Bestla) udvikling i produktion fra modne felter Opsummeret Mistral-salget isoleret set er ikke transformativt, men indgår i en rationel tilpasning til en krævende investeringsperiode. Hvis selskabet lykkes med projektgennemførelsen, og råvarepriserne forbliver støttende, kan OKEA gradvist nærme sig udbyttekapacitet fra slutningen af 2026 og ind i 2027.
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Hej folkens - jeg er bestemt ikke en professionel, så dette er intet andet end min mening, men jeg vil have jeres input til, om jeg har forstået det rigtigt. Da jeg tjekkede Q4 lidt mere intesively, tror jeg faktisk, at de måske kan udbetale et udbytte allerede dette kvartal - Bemærk hvordan i AGM-invitationen, godkendelse til bestyrelsen om at udbetale udbytter er på dagsordenen igen! Kunne ikke finde informationen i det faktiske obligationsudbudsdokument, men Claude AI (som ellers viste sig at være ret ubrugelig) sagde, at den nuværende udbytterestriktion er som følger "Udbyttebetingelse (OKEA05 gælder indtil maj 2028): uddelinger tilladt op til 50% af rullende 4-kvartals NPAT (nettogældsposition) eller 100% af NPAT (nettokasseposition). NPAT inkluderer tekniske goodwillnedskrivninger i henhold til OKEA05-vilkårene." Betingelse identificeret som: "Total Bonds [debt?] − Liquid + Tax Payable) / 12-mth rolling EBITDA" -> hvilket jeg gætter på kan være årsagen OKEA "Total comprehensive income / loss (-)[after taxes]" som nederste linje for deres samlede resultatopgørelse, og kun angiver EBITDA(X) som "alternativt mål" på de sidste sider af deres rapporter. Sagen er: Dette er stærkt påvirket af nedskrivninger. Og de nedskrivninger finder du i Note 12 i rapporten - den resterende værdi af deres reserver er baseret på boe-priser for 26 og 27 under 60USD/boe! Nu anbefaler jeg alle at lytte til denne podcast vedrørende forvirringen med Spot-, Forward- og Futurespriser - https://open.spotify.com/episode/7moJS1OXjpFu0axRiXIQoZ?si=8df010f53fb14b5b Gæt selv hvad dette betyder for futureskurven op til 2030, selv når vi får det massive fald fra en fredserklæring (hvilket jeg desværre ikke tror på). Og tag så et kig på sensitivites box for nedskrivninger. for HVER 10% i USD/boe-værdiansættelse for 26 vil forårsage en tilbageførsel af nedskrivning med omkring 92mio USD, 38mio USD for forward brent-priser (og på den negative side, en svagere USD/NOK 80,5 per 1.0 NOK). Så som jeg ser det, vil vi se en stupidly large positiv ændring i egenkapitalen, der udrydder divident covenant af OKEA05. Selskabet havde 250mio USD i kontanter før kvartalet. Desuden bliver OKEA05 indkaldelig til en fastsat 104,xx% fra maj, hvilket sparer yderligere 5mio USD/kvartal i finansieringsomkostninger. Nu lavede de et "tab" (baseret på nedskrivning) sidste år, hvilket ifølge loven forbyder udbyttebetalinger, men det kan rettes med en foreløbig balanceopgørelse. Jeg bemærkede også (da jeg kiggede på DNO omkring en gang i kvartalet), at aktiekurs og analytikermål ofte synes at være baseret på egenkapitalestimater. Så det kan forklare, hvorfor OKEA har fået flest købsanbefalinger for nylig, og de kan stige endnu mere. Hvad synes I? Jeg gætter også på, at vi vil se en gennemsnitspris på omkring 70-75 boe for Q1 på grund af råoliehedging og lave priser for jan/feb, hvis nogen har et andet resultat, er I velkomne til at kommentere.
    for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Mener du, de skal opskrive værdierne for at få positiv 12-måneders EBITDA? Statfjord har været den store driver for nedskrivningerne. Ser ikke helt, at det sker. De store ejere er langsigtede og jeg ser ikke helt, hvorfor de skulle presse udbytte. Q3/Q4 er realistisk i mine øjne, på det tidspunkt bør de have kontrol/oversigt over capex resten af året. Teoretisk muligt med udbytte, men hvorfor skal de presse det i dagens turbulente marked? Udbytterne kommer, og de kan inden '27 blive meget pæne.
    17 timer siden
    ·
    17 timer siden
    ·
    Ja, de kommer Q3, 26. Som sagt er min intuition, at det er en naturlig opstart for udbytter. Generelt har Okea været meget restriktive og konservative mht. udbytte. Ikke mange olieselskaber med netto-cash, så at de ikke har betalt udbytte er ikke ensbetydende med, at de ikke har kunnet.
  • for 2 dage siden
    ·
    for 2 dage siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Hvad er dit bud på i morgen? Op eller ned?
    for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Lørdag: Bekræftede angreb + beskydning af tankskibe Markedsindvirkning kommer fra: frygt + forsikring + stoppede strømme, ikke kun faktiske træffere?
  • for 3 dage siden
    ·
    for 3 dage siden
    ·
    Trump: USAs blokade af Iran fortsætter PUBLICERET KLOKKEN 15:37 I KRIGEN I MELLEMØSTEN USA vil fortsætte sin blokade af iranske havne, selvom Hormuzstrædet genåbnes. Det siger USAs præsident Donald Trump. – Hormuzstrædet er fuldstændig åbent og klar til erhvervsaktivitet og fuld passage, men havneblokaden vil fortsætte med fuld styrke, da den kun gælder Iran, siger Trump i et indlæg på Truth Social. Han skriver, at blokaden vil fortsætte, indtil en aftale med Iran er 100 procent klar. (NTB)
    for 3 dage siden
    ·
    for 3 dage siden
    ·
    Havnemester Trump har nu monopol på strædet og skal nægte Iran passage. Kina må bede pænt og betale afgift til usa.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

2025 Q4-regnskab
77 dage siden
1,00 NOK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • 16 timer siden · Redigeret
    ·
    16 timer siden · Redigeret
    ·
    Lidt om salget af Mistral i forhold til udbytteposition ..med AI: Det er netop det, der er "casen" her! Du har helt ret i, at dette salg er en vigtig brik i puslespillet for at få udbyttehanen åben igen. For at forstå hvorfor dette er positivt på mellemlang sigt, må vi se på den "væg" af udgifter OKEA har stået overfor. Her er de tre vigtigste grunde til, at Mistral-salget (og strategien i øvrigt) peger mod udbytte: ## **1. Broen over "CAPEX-kløften" (2025–2026)** OKEA er i en periode med usædvanligt høje investeringer (**CAPEX**). De udbygger **Bestla** (tidligere Brasse) og elektrificerer **Draugen**. * **2025/2026:** Investeringerne topper (omkring 3,5–4 milliarder NOK årligt). Dette er grunden til, at udbytterne blev sat på pause. * **Hvorfor Mistral-salget hjælper:** Ved at sælge Mistral til Japex for **30 millioner dollar**, får de ikke kun kontanter direkte i kassen nu, men de slipper også for at betale deres andel af udbygningsomkostningerne for dette felt de næste år. Det rydder plads i budgettet. ## **2. Det store vendepunkt i 2027** Hvis man ser på analyserne for det mellemlange billede, er 2027 det "gyldne år" for OKEA: * **Produktionshop:** Bestla skal efter planen starte produktion tidligt i 2027, hvilket forventes at øge OKEAs totale produktion med over **20 %**. * **Lavere omkostninger:** Samtidig som produktionen stiger, falder investeringsbehovet dramatisk (analytikere forventer et fald på omkring 30 % i CAPEX fra 2025 til 2027). ## **3. Udbytte-logikken** Bestyrelsen i OKEA har været meget tydelige: De *vil* betale udbytte, men de prioriterer finansiel soliditet, mens de udbygger nye felter. > **Strategien:** Sælge fra projekter, der ligger langt frem i tiden (som Mistral) for at finansiere projekter, der giver penge i morgen (Bestla). > ### **Opsummeret: Hvornår kommer pengene?** Mange analytikere peger på, at OKEA kan være tilbage i udbytteposition i løbet af **andet halvår 2026 eller starten af 2027**, afhængig af olieprisen. Ved at "cashe ind" på Mistral-fundet nu, har de sikret sig en vigtig buffer, som gør, at de sandsynligvis slipper for at optage mere dyr gæld for at fuldføre deres projekter. Det er musik i ørerne for alle, der venter på kvartalsvise udbetalinger på konto. Tror du OKEA-aktien vil blive set som en ren "udbytte-maskine" igen, når Bestla er i gang, eller er du bekymret for, at deres modne felter (som Statfjord) falder for hurtigt i produktion?
    15 timer siden
    ·
    15 timer siden
    ·
    Eller denne fra en mere "nøgtern" model, som måske er den, der er mest "objektiv": OKEA: Porteføljetilpasning styrker vejen tilbage til udbytte Det nylige salg af Mistral-andelen fremstår som en del af en bredere strategi for at håndtere en periode med høj investeringsbelastning og samtidig lægge grundlaget for genoptagelse af udbytter på mellemlang sigt. 1. Håndtering af høj CAPEX (2025–2026) OKEA er inde i en fase med relativt høje investeringer, særligt knyttet til udbygningen af Bestla (tidligere Brasse) og tiltag på Draugen-feltet. Investeringsniveauet i perioden 2025–2026 forventes at ligge på et højt niveau sammenlignet med historiske tal, hvilket har været en central årsag til, at udbyttebetalingerne er sat på pause. Salget af Mistral til Japex for omkring 30 millioner USD giver et begrænset direkte kontantbidrag, men vigtigere er, at det reducerer fremtidige investeringsforpligtelser og dermed forbedrer selskabets finansielle fleksibilitet i en kapitalintensiv fase. 2. Potentielt vendepunkt fra 2027 Flere analyser peger på 2027 som et muligt vendepunkt, drevet af en kombination af øget produktion og lavere investeringsniveau: Bestla er planlagt sat i produktion omkring 2027 og kan bidrage til en meningsfuld stigning i den samlede produktion (ofte estimeret i størrelsesordenen ~20 %, men med usikkerhed knyttet til fremdrift og reservoirudvikling). Samtidig forventes investeringsniveauet at aftage efter topårene, hvilket kan give en betydelig forbedring i fri kontantstrøm. 3. Kapitalallokering og udbyttekapacitet OKEA har kommunikeret en tydelig prioritering af finansiel robusthed i perioder med høj CAPEX. Strategien synes at være at optimere porteføljen ved at realisere værdier i projekter med længere tidshorisont, samtidig med at kapital allokeres til felter med kortere vej til kontantstrøm. Dette styrker forudsætningerne for at genoptage udbytter, men timing vil i høj grad afhænge af: olie- og gaspriser projektgennemførelse (særligt Bestla) udvikling i produktion fra modne felter Opsummeret Mistral-salget isoleret set er ikke transformativt, men indgår i en rationel tilpasning til en krævende investeringsperiode. Hvis selskabet lykkes med projektgennemførelsen, og råvarepriserne forbliver støttende, kan OKEA gradvist nærme sig udbyttekapacitet fra slutningen af 2026 og ind i 2027.
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Hej folkens - jeg er bestemt ikke en professionel, så dette er intet andet end min mening, men jeg vil have jeres input til, om jeg har forstået det rigtigt. Da jeg tjekkede Q4 lidt mere intesively, tror jeg faktisk, at de måske kan udbetale et udbytte allerede dette kvartal - Bemærk hvordan i AGM-invitationen, godkendelse til bestyrelsen om at udbetale udbytter er på dagsordenen igen! Kunne ikke finde informationen i det faktiske obligationsudbudsdokument, men Claude AI (som ellers viste sig at være ret ubrugelig) sagde, at den nuværende udbytterestriktion er som følger "Udbyttebetingelse (OKEA05 gælder indtil maj 2028): uddelinger tilladt op til 50% af rullende 4-kvartals NPAT (nettogældsposition) eller 100% af NPAT (nettokasseposition). NPAT inkluderer tekniske goodwillnedskrivninger i henhold til OKEA05-vilkårene." Betingelse identificeret som: "Total Bonds [debt?] − Liquid + Tax Payable) / 12-mth rolling EBITDA" -> hvilket jeg gætter på kan være årsagen OKEA "Total comprehensive income / loss (-)[after taxes]" som nederste linje for deres samlede resultatopgørelse, og kun angiver EBITDA(X) som "alternativt mål" på de sidste sider af deres rapporter. Sagen er: Dette er stærkt påvirket af nedskrivninger. Og de nedskrivninger finder du i Note 12 i rapporten - den resterende værdi af deres reserver er baseret på boe-priser for 26 og 27 under 60USD/boe! Nu anbefaler jeg alle at lytte til denne podcast vedrørende forvirringen med Spot-, Forward- og Futurespriser - https://open.spotify.com/episode/7moJS1OXjpFu0axRiXIQoZ?si=8df010f53fb14b5b Gæt selv hvad dette betyder for futureskurven op til 2030, selv når vi får det massive fald fra en fredserklæring (hvilket jeg desværre ikke tror på). Og tag så et kig på sensitivites box for nedskrivninger. for HVER 10% i USD/boe-værdiansættelse for 26 vil forårsage en tilbageførsel af nedskrivning med omkring 92mio USD, 38mio USD for forward brent-priser (og på den negative side, en svagere USD/NOK 80,5 per 1.0 NOK). Så som jeg ser det, vil vi se en stupidly large positiv ændring i egenkapitalen, der udrydder divident covenant af OKEA05. Selskabet havde 250mio USD i kontanter før kvartalet. Desuden bliver OKEA05 indkaldelig til en fastsat 104,xx% fra maj, hvilket sparer yderligere 5mio USD/kvartal i finansieringsomkostninger. Nu lavede de et "tab" (baseret på nedskrivning) sidste år, hvilket ifølge loven forbyder udbyttebetalinger, men det kan rettes med en foreløbig balanceopgørelse. Jeg bemærkede også (da jeg kiggede på DNO omkring en gang i kvartalet), at aktiekurs og analytikermål ofte synes at være baseret på egenkapitalestimater. Så det kan forklare, hvorfor OKEA har fået flest købsanbefalinger for nylig, og de kan stige endnu mere. Hvad synes I? Jeg gætter også på, at vi vil se en gennemsnitspris på omkring 70-75 boe for Q1 på grund af råoliehedging og lave priser for jan/feb, hvis nogen har et andet resultat, er I velkomne til at kommentere.
    for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Mener du, de skal opskrive værdierne for at få positiv 12-måneders EBITDA? Statfjord har været den store driver for nedskrivningerne. Ser ikke helt, at det sker. De store ejere er langsigtede og jeg ser ikke helt, hvorfor de skulle presse udbytte. Q3/Q4 er realistisk i mine øjne, på det tidspunkt bør de have kontrol/oversigt over capex resten af året. Teoretisk muligt med udbytte, men hvorfor skal de presse det i dagens turbulente marked? Udbytterne kommer, og de kan inden '27 blive meget pæne.
    17 timer siden
    ·
    17 timer siden
    ·
    Ja, de kommer Q3, 26. Som sagt er min intuition, at det er en naturlig opstart for udbytter. Generelt har Okea været meget restriktive og konservative mht. udbytte. Ikke mange olieselskaber med netto-cash, så at de ikke har betalt udbytte er ikke ensbetydende med, at de ikke har kunnet.
  • for 2 dage siden
    ·
    for 2 dage siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Hvad er dit bud på i morgen? Op eller ned?
    for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Lørdag: Bekræftede angreb + beskydning af tankskibe Markedsindvirkning kommer fra: frygt + forsikring + stoppede strømme, ikke kun faktiske træffere?
  • for 3 dage siden
    ·
    for 3 dage siden
    ·
    Trump: USAs blokade af Iran fortsætter PUBLICERET KLOKKEN 15:37 I KRIGEN I MELLEMØSTEN USA vil fortsætte sin blokade af iranske havne, selvom Hormuzstrædet genåbnes. Det siger USAs præsident Donald Trump. – Hormuzstrædet er fuldstændig åbent og klar til erhvervsaktivitet og fuld passage, men havneblokaden vil fortsætte med fuld styrke, da den kun gælder Iran, siger Trump i et indlæg på Truth Social. Han skriver, at blokaden vil fortsætte, indtil en aftale med Iran er 100 procent klar. (NTB)
    for 3 dage siden
    ·
    for 3 dage siden
    ·
    Havnemester Trump har nu monopol på strædet og skal nægte Iran passage. Kina må bede pænt og betale afgift til usa.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

NorwayOslo Børs
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
588--
670--
3.000--
2.544--
92--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q1-regnskab
29. apr.
Tidligere begivenheder
2025 Q4-regnskab
3. feb.
2025 Q3-regnskab
4. nov. 2025
2025 Q2-regnskab
16. jul. 2025
Årlig generalforsamling 2025
13. maj 2025
2025 Q1-regnskab
29. apr. 2025

Relaterede Produkter

2025 Q4-regnskab
77 dage siden

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2026 Q1-regnskab
29. apr.
Tidligere begivenheder
2025 Q4-regnskab
3. feb.
2025 Q3-regnskab
4. nov. 2025
2025 Q2-regnskab
16. jul. 2025
Årlig generalforsamling 2025
13. maj 2025
2025 Q1-regnskab
29. apr. 2025

Relaterede Produkter

1,00 NOK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • 16 timer siden · Redigeret
    ·
    16 timer siden · Redigeret
    ·
    Lidt om salget af Mistral i forhold til udbytteposition ..med AI: Det er netop det, der er "casen" her! Du har helt ret i, at dette salg er en vigtig brik i puslespillet for at få udbyttehanen åben igen. For at forstå hvorfor dette er positivt på mellemlang sigt, må vi se på den "væg" af udgifter OKEA har stået overfor. Her er de tre vigtigste grunde til, at Mistral-salget (og strategien i øvrigt) peger mod udbytte: ## **1. Broen over "CAPEX-kløften" (2025–2026)** OKEA er i en periode med usædvanligt høje investeringer (**CAPEX**). De udbygger **Bestla** (tidligere Brasse) og elektrificerer **Draugen**. * **2025/2026:** Investeringerne topper (omkring 3,5–4 milliarder NOK årligt). Dette er grunden til, at udbytterne blev sat på pause. * **Hvorfor Mistral-salget hjælper:** Ved at sælge Mistral til Japex for **30 millioner dollar**, får de ikke kun kontanter direkte i kassen nu, men de slipper også for at betale deres andel af udbygningsomkostningerne for dette felt de næste år. Det rydder plads i budgettet. ## **2. Det store vendepunkt i 2027** Hvis man ser på analyserne for det mellemlange billede, er 2027 det "gyldne år" for OKEA: * **Produktionshop:** Bestla skal efter planen starte produktion tidligt i 2027, hvilket forventes at øge OKEAs totale produktion med over **20 %**. * **Lavere omkostninger:** Samtidig som produktionen stiger, falder investeringsbehovet dramatisk (analytikere forventer et fald på omkring 30 % i CAPEX fra 2025 til 2027). ## **3. Udbytte-logikken** Bestyrelsen i OKEA har været meget tydelige: De *vil* betale udbytte, men de prioriterer finansiel soliditet, mens de udbygger nye felter. > **Strategien:** Sælge fra projekter, der ligger langt frem i tiden (som Mistral) for at finansiere projekter, der giver penge i morgen (Bestla). > ### **Opsummeret: Hvornår kommer pengene?** Mange analytikere peger på, at OKEA kan være tilbage i udbytteposition i løbet af **andet halvår 2026 eller starten af 2027**, afhængig af olieprisen. Ved at "cashe ind" på Mistral-fundet nu, har de sikret sig en vigtig buffer, som gør, at de sandsynligvis slipper for at optage mere dyr gæld for at fuldføre deres projekter. Det er musik i ørerne for alle, der venter på kvartalsvise udbetalinger på konto. Tror du OKEA-aktien vil blive set som en ren "udbytte-maskine" igen, når Bestla er i gang, eller er du bekymret for, at deres modne felter (som Statfjord) falder for hurtigt i produktion?
    15 timer siden
    ·
    15 timer siden
    ·
    Eller denne fra en mere "nøgtern" model, som måske er den, der er mest "objektiv": OKEA: Porteføljetilpasning styrker vejen tilbage til udbytte Det nylige salg af Mistral-andelen fremstår som en del af en bredere strategi for at håndtere en periode med høj investeringsbelastning og samtidig lægge grundlaget for genoptagelse af udbytter på mellemlang sigt. 1. Håndtering af høj CAPEX (2025–2026) OKEA er inde i en fase med relativt høje investeringer, særligt knyttet til udbygningen af Bestla (tidligere Brasse) og tiltag på Draugen-feltet. Investeringsniveauet i perioden 2025–2026 forventes at ligge på et højt niveau sammenlignet med historiske tal, hvilket har været en central årsag til, at udbyttebetalingerne er sat på pause. Salget af Mistral til Japex for omkring 30 millioner USD giver et begrænset direkte kontantbidrag, men vigtigere er, at det reducerer fremtidige investeringsforpligtelser og dermed forbedrer selskabets finansielle fleksibilitet i en kapitalintensiv fase. 2. Potentielt vendepunkt fra 2027 Flere analyser peger på 2027 som et muligt vendepunkt, drevet af en kombination af øget produktion og lavere investeringsniveau: Bestla er planlagt sat i produktion omkring 2027 og kan bidrage til en meningsfuld stigning i den samlede produktion (ofte estimeret i størrelsesordenen ~20 %, men med usikkerhed knyttet til fremdrift og reservoirudvikling). Samtidig forventes investeringsniveauet at aftage efter topårene, hvilket kan give en betydelig forbedring i fri kontantstrøm. 3. Kapitalallokering og udbyttekapacitet OKEA har kommunikeret en tydelig prioritering af finansiel robusthed i perioder med høj CAPEX. Strategien synes at være at optimere porteføljen ved at realisere værdier i projekter med længere tidshorisont, samtidig med at kapital allokeres til felter med kortere vej til kontantstrøm. Dette styrker forudsætningerne for at genoptage udbytter, men timing vil i høj grad afhænge af: olie- og gaspriser projektgennemførelse (særligt Bestla) udvikling i produktion fra modne felter Opsummeret Mistral-salget isoleret set er ikke transformativt, men indgår i en rationel tilpasning til en krævende investeringsperiode. Hvis selskabet lykkes med projektgennemførelsen, og råvarepriserne forbliver støttende, kan OKEA gradvist nærme sig udbyttekapacitet fra slutningen af 2026 og ind i 2027.
  • for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Hej folkens - jeg er bestemt ikke en professionel, så dette er intet andet end min mening, men jeg vil have jeres input til, om jeg har forstået det rigtigt. Da jeg tjekkede Q4 lidt mere intesively, tror jeg faktisk, at de måske kan udbetale et udbytte allerede dette kvartal - Bemærk hvordan i AGM-invitationen, godkendelse til bestyrelsen om at udbetale udbytter er på dagsordenen igen! Kunne ikke finde informationen i det faktiske obligationsudbudsdokument, men Claude AI (som ellers viste sig at være ret ubrugelig) sagde, at den nuværende udbytterestriktion er som følger "Udbyttebetingelse (OKEA05 gælder indtil maj 2028): uddelinger tilladt op til 50% af rullende 4-kvartals NPAT (nettogældsposition) eller 100% af NPAT (nettokasseposition). NPAT inkluderer tekniske goodwillnedskrivninger i henhold til OKEA05-vilkårene." Betingelse identificeret som: "Total Bonds [debt?] − Liquid + Tax Payable) / 12-mth rolling EBITDA" -> hvilket jeg gætter på kan være årsagen OKEA "Total comprehensive income / loss (-)[after taxes]" som nederste linje for deres samlede resultatopgørelse, og kun angiver EBITDA(X) som "alternativt mål" på de sidste sider af deres rapporter. Sagen er: Dette er stærkt påvirket af nedskrivninger. Og de nedskrivninger finder du i Note 12 i rapporten - den resterende værdi af deres reserver er baseret på boe-priser for 26 og 27 under 60USD/boe! Nu anbefaler jeg alle at lytte til denne podcast vedrørende forvirringen med Spot-, Forward- og Futurespriser - https://open.spotify.com/episode/7moJS1OXjpFu0axRiXIQoZ?si=8df010f53fb14b5b Gæt selv hvad dette betyder for futureskurven op til 2030, selv når vi får det massive fald fra en fredserklæring (hvilket jeg desværre ikke tror på). Og tag så et kig på sensitivites box for nedskrivninger. for HVER 10% i USD/boe-værdiansættelse for 26 vil forårsage en tilbageførsel af nedskrivning med omkring 92mio USD, 38mio USD for forward brent-priser (og på den negative side, en svagere USD/NOK 80,5 per 1.0 NOK). Så som jeg ser det, vil vi se en stupidly large positiv ændring i egenkapitalen, der udrydder divident covenant af OKEA05. Selskabet havde 250mio USD i kontanter før kvartalet. Desuden bliver OKEA05 indkaldelig til en fastsat 104,xx% fra maj, hvilket sparer yderligere 5mio USD/kvartal i finansieringsomkostninger. Nu lavede de et "tab" (baseret på nedskrivning) sidste år, hvilket ifølge loven forbyder udbyttebetalinger, men det kan rettes med en foreløbig balanceopgørelse. Jeg bemærkede også (da jeg kiggede på DNO omkring en gang i kvartalet), at aktiekurs og analytikermål ofte synes at være baseret på egenkapitalestimater. Så det kan forklare, hvorfor OKEA har fået flest købsanbefalinger for nylig, og de kan stige endnu mere. Hvad synes I? Jeg gætter også på, at vi vil se en gennemsnitspris på omkring 70-75 boe for Q1 på grund af råoliehedging og lave priser for jan/feb, hvis nogen har et andet resultat, er I velkomne til at kommentere.
    for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Mener du, de skal opskrive værdierne for at få positiv 12-måneders EBITDA? Statfjord har været den store driver for nedskrivningerne. Ser ikke helt, at det sker. De store ejere er langsigtede og jeg ser ikke helt, hvorfor de skulle presse udbytte. Q3/Q4 er realistisk i mine øjne, på det tidspunkt bør de have kontrol/oversigt over capex resten af året. Teoretisk muligt med udbytte, men hvorfor skal de presse det i dagens turbulente marked? Udbytterne kommer, og de kan inden '27 blive meget pæne.
    17 timer siden
    ·
    17 timer siden
    ·
    Ja, de kommer Q3, 26. Som sagt er min intuition, at det er en naturlig opstart for udbytter. Generelt har Okea været meget restriktive og konservative mht. udbytte. Ikke mange olieselskaber med netto-cash, så at de ikke har betalt udbytte er ikke ensbetydende med, at de ikke har kunnet.
  • for 2 dage siden
    ·
    for 2 dage siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Hvad er dit bud på i morgen? Op eller ned?
    for 1 dag siden
    ·
    for 1 dag siden
    ·
    Lørdag: Bekræftede angreb + beskydning af tankskibe Markedsindvirkning kommer fra: frygt + forsikring + stoppede strømme, ikke kun faktiske træffere?
  • for 3 dage siden
    ·
    for 3 dage siden
    ·
    Trump: USAs blokade af Iran fortsætter PUBLICERET KLOKKEN 15:37 I KRIGEN I MELLEMØSTEN USA vil fortsætte sin blokade af iranske havne, selvom Hormuzstrædet genåbnes. Det siger USAs præsident Donald Trump. – Hormuzstrædet er fuldstændig åbent og klar til erhvervsaktivitet og fuld passage, men havneblokaden vil fortsætte med fuld styrke, da den kun gælder Iran, siger Trump i et indlæg på Truth Social. Han skriver, at blokaden vil fortsætte, indtil en aftale med Iran er 100 procent klar. (NTB)
    for 3 dage siden
    ·
    for 3 dage siden
    ·
    Havnemester Trump har nu monopol på strædet og skal nægte Iran passage. Kina må bede pænt og betale afgift til usa.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

NorwayOslo Børs
Antal
Køb
-
Sælg
Antal
-

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
588--
670--
3.000--
2.544--
92--

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet