Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.

3 år med AI: Sådan er det gået porteføljerne

Har de AI-baserede porteføljer performet bedre end deres aktieunivers? Vi evaluerer på porteføljerne i vores abonnement – US 15, Nordic 15 og DK 10 – over de tre år, som abonnementet nu har været tilgængeligt.

Har de AI-baserede porteføljer performet bedre end deres aktieunivers? Vi evaluerer på porteføljerne i vores abonnement – US 15, Nordic 15 og DK 10 – over de tre år, som abonnementet nu har været tilgængeligt, og deler, hvad vores forventninger til porteføljerne er fremadrettet.

AI Alpha Labs månedlige abonnement har nu været tilgængeligt hos Nordnet i tre år. Vi vil derfor gerne kigge tilbage og evaluere på, hvordan porteføljerne har klaret det, samt se på forventningerne til de fremtidige afkast.

Da vi åbnede op for abonnementet, var målsætningen to ting: Dels ville vi gerne gøre den nyeste teknologi inden for aktieudvælgelse tilgængelig for helt almindelige danskere til en lav pris, og samtidig ville vi konstruere porteføljerne, så de var både interessante, praktisk anvendelige og havde den største sandsynlighed for at skabe merafkast til abonnenterne.

Det betød, at vi måtte træffe nogle valg. Fx omkring hvilke aktier, der skulle indgå i AI-modellens træning (dvs. investeringsuniverser), og hvor mange aktier, der skulle være i porteføljerne. Sådanne valg betyder meget, for hvordan en portefølje klarer sig over kortere perioder (1-3 år). Derfor vil vi både kigge på, hvordan porteføljerne faktisk har klaret sig og på, om de faktiske afkast er et resultat af AI-modellen eller nogle af de valg, vi har foretaget i opbygningen af porteføljerne. Det er nemlig afgørende for, hvilken tro vi kan have på porteføljernes fremtidige merafkast.

Se aktierne: Få indblik i porteføljerapport

Vil du se porteføljerne med de aktier, vores AI-model har udvalgt, kan du downloade rapporten for januar her: Månedsrapport for januar 2026

Abonnenter får snart adgang til februar-rapporten. Tilmelder du dig investeringsanalyse-abonnementet nu, kan du skrive til os på contact@aialphalab.com med dokumentation for tilmeldingen – så sender vi rapporten til dig, så du ikke skal vente helt til marts.

Du kan investere med AI Alpha Lab på to måder
Ønsker du ikke selv at investere i enkeltaktier, lancerede vi i slutningen af 2023 en global investeringsforening, hvor aktierne vælges af vores sandsynlighedsbaserede AI-model. Den er selvfølgelig tilgængelig for handel på Nordnet – også via aktiesparekontoen.

Stor variation i porteføljernes merafkast

US 15 Portfolio

Performance for porteføljen US 15. Afkastgrafen starter i 2020, hvor AI-modellen blev lanceret. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Klik på graf for større version.

I vores US 15-portefølje trænes AI-modellen på de 200 største aktier i USA. Porteføljen har gjort det ekstremt godt og har outperformet den gruppe af aktier, som modellen er trænet på og kan vælge imellem, med mere end 25%-point.

Merafkastet har fordelt sig over alle tre år og har primært været drevet af en overvægt til teknologi, men i 2025 også en eksponering til guld i form af en høj vægt til selskabet Newmont.

Meget få aktive US-kapitalforvaltere har været i stand til at slå markedet over denne periode, så vi er meget tilfredse med afkastet. Men hvor robuste er resultaterne?

Der er mange måder at teste robusthed på, eksempelvis rebalanceringsperiode (som er månedligt for porteføljerne) og vægtningsalgoritme. Men en helt simpel robusthedstest er at variere antallet af aktier i porteføljen. Altså hvordan var det gået, hvis porteføljen havde haft et andet antal aktier?

Nedenfor ses udviklingen, såfremt porteføljen havde indeholdt dobbelt så mange aktier, altså 30 aktier. Det havde givet en mere diversificeret portefølje med lavere vægt til top-aktierne. Som det ses, ville en 30 aktiers portefølje også have klaret sig rigtig godt, og sammen med vores øvrige robusthedstests viser det en strategi med et godt fremtidigt afkastpotentiale.

Performance for porteføljen US 15 med 30 aktier. Afkastgrafen starter i 2020, hvor AI-modellen blev lanceret. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.Klik på graf for større version.

Nordic 15 Portfolio

Performance for porteføljen Nordic 15. Afkastgrafen starter i 2020, hvor AI-modellen blev lanceret. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.Klik på graf for større version.

Afkastet på den nordiske portefølje har ikke været imponerende. Porteføljen er over de tre år bagefter det aktieunivers, som modellen kan vælge fra, med 17%-point. Forklaringen på det er ganske enkelt, at AI-modellen har taget fejl i sine største aktievalg, dvs. sandsynlighederne har ikke udspillet sig, som AI-modellen forventede.

Det ses, hvis vi tester, hvordan en portefølje med 30 aktier havde klaret sig. Interessant er det, at den faktisk har slået aktieuniverset, som modellen kan vælge fra, over de tre år med mere end 10%-point.

Performance for porteføljen Nordic 15 med 30 aktier. Afkastgrafen starter i 2020, hvor AI-modellen blev lanceret. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.Klik på graf for større version.

Kombineret med vores øvrige robusthedstests viser det, at modellen har fungeret over perioden, men at performance på dette aktieunivers er mindre robust end på US 15-aktieuniverset. Forklaringen herpå ligger i diversiteten i det aktieunivers, vi træner AI-modellen på. Det nordiske univers består af ca. halvt så mange aktier som US 15, og diversifikationen i universet er mindre.

Begge disse faktorer gør det sværere at levere konsistente merafkast. Vi tror således på, at der fremadrettet vil være et signifikant potentiale i Nordic 15-porteføljen, men der vil være længere perioder, hvor modellen har svært ved at finde aktier, som kan gøre en forskel. Så tålmodighed er et nøgleord.

DK 10 Portfolio

Performance for porteføljen DK 10. Afkastgrafen starter i 2020, hvor AI-modellen blev lanceret. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.Klik på graf for større version.

Den danske portefølje blev lanceret i starten af februar 2024 og har således kun to års afkast siden opstart i abonnementet. Over perioden har porteføljen givet stort set det samme afkast som det aktieunivers, AI-modellen kan vælge fra, nemlig 1%-point lavere. Afkastet har ikke været imponerende, og forklaringen ligner i høj grad forklaringen fra den nordiske portefølje: Aktieuniverset består af 40 aktier og er forholdsvis koncentreret i nogle enkelte sektorer.

Som nævnt ovenfor er en AI-model som vores altid bedre og mere konsistent desto flere ukorrelerede aktier, den kan vælge imellem. Som med den nordiske portefølje betyder det, at vi tror fuldt ud på det langsigtede afkastpotentiale, men med mere variation undervejs sammenlignet med eksempelvis US 15-porteføljen.

Hvis vi laver 30-aktiers porteføljetesten, ser vi, at det ikke ændrer nævneværdigt ved afkastet (porteføljen leverer et merafkast på 2%-point). Det viser, at det ikke er det valg, som er afgørende for, hvordan AI-modellen gør det, og at afkastet over perioden alene er et resultat af, at AI-modellen har haft svært ved at finde information i data og derved ikke har ramt rigtigt over perioden.

Performance for porteføljen DK 10 med 30 aktier. Afkastgrafen starter i 2020, hvor AI-modellen blev lanceret. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.Klik på graf for større version.

AI-model virker: Fuld tiltro til fremadrettet afkast

Selvom der har været ganske betydelig forskel på porteføljernes merafkast, så er en ting fælles: Den underliggende AI-model fungerer, som vi forventer. Det betyder, at vi har fuld tiltro til det fremadrettede, langsigtede afkast på alle porteføljer.

Som vist ovenfor kan der være stor variation i porteføljernes performance. Mindre markeder, med deraf færre aktier at vælge imellem, betyder, at vores AI-model kan have længere perioder, hvor den ikke kan finde signifikant information i data. Her er det værd at nævne, at vi langt fra kan medtage alle aktier på et marked i aktieuniverset. For det første skal aktierne være likvide, og selskaberne have en vis størrelse for overhovedet at være relevante for vores porteføljer. For det andet er vi nødt til at have adgang til gode historiske data om aktierne, ellers kan vi ikke træne AI-modellen på dem.

For at sætte porteføljernes afkastvariation i perspektiv, har vi bevidst valgt at starte alle afkastgraferne ovenfor i 2020, altså der hvor vi startede AI-modellen op. Det er for at vise, at AI-modellen har gjort det godt på både amerikanske, nordiske og danske aktier på den længere bane. Faktisk var AI-modellen bedre på nordiske og danske aktier i perioden 2020-2021 end på amerikanske aktier.

Det viser to ting: For det første er to eller tre år meget kort tid at vurdere afkast på. For det andet og endnu vigtigere understreger det værdien i at diversificere sig på tværs af porteføljerne/markederne og – selv om det kan være svært i turbulente tider – at man som investor skal forsøge at holde de lange briller på og leve med de bump, der kommer på vejen. Vi ser i hvert fald allerede nu frem til at kunne opdatere bloggen om to år, når abonnementet fejrer 5-års fødselsdag.


Denne blog er udarbejdet af AI Alpha Lab ApS (AI Alpha Lab) og indeholder alene information og inspiration til læseren. Bloggen skal ikke betragtes som investeringsrådgivning og kan ikke påberåbes som grundlag for en beslutning om køb eller salg (eller undladelse heraf) af værdipapirer. AI Alpha Lab påtager sig ikke noget ansvar for beslutninger eller dispositioner, der træffes eller foretages på baggrund af oplysninger i bloggen.

Bloggen udgør ikke og skal ikke betragtes som et tilbud eller en opfordring til at gøre tilbud eller til at deltage i eller udføre bestemte investeringer. Omtales investeringsstrategier eller porteføljer af værdipapirer skal læseren være opmærksom på, at disse ikke nødvendigvis er fordelagtige for alle investorer, samt at AI Alpha Lab ikke kender den enkelte læsers individuelle økonomiske forhold, risikopræferencer, investeringserfaring m.m.

AI Alpha Lab har taget alle rimelige forholdsregler for at sikre rigtigheden og nøjagtigheden af oplysningerne i bloggen, ligesom bloggen er baseret på oplysninger indhentet fra kilder, der menes at være pålidelige. Rigtigheden og nøjagtigheden er dog ikke garanteret, og AI Alpha Lab påtager sig intet ansvar for eventuelle fejl eller udeladelser.

Oplysningerne i bloggen afgives på dagen for offentliggørelsen af bloggen og opdateres eller ændres ikke efterfølgende, medmindre andet tydeligt fremgår. Læseren opfordres til at søge individuel rådgivning om egne investeringsforhold.

Der gøres særligt opmærksom på følgende:

  • Historiske afkast er ikke en garanti for fremtidige afkast, ligesom afkastet kan variere som følge af valutaudsving.

———————-

Dette materiale er udarbejdet af AI Alpha Lab og indeholder information, der kan anses for at være en investeringsanbefaling i henhold til Markedsmisbrugsforordningen (Europa-Parlamentets og Rådets forordning 596/2014), dvs. information som anbefaler eller foreslår en investeringsstrategi vedrørende ét eller flere finansielle instrumenter. Nordnet Bank, filial af Nordnet Bank AB, Sverige (Nordnet), har ikke deltaget i udarbejdelsen, gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. AI Alpha Lab har ansvaret for materialets indhold, og at det lever op til gældende lovgivning og regler.

AI Alpha Lab og deres ansatte ejer selv andele i AI Alpha Labs investeringsforening.

Dette materiale blev offentliggjort første gang 29. januar 2026 kl. 07:30.

Indholdet i dette materiale udgør ikke personlig investeringsrådgivning. Det er vigtigt, at du som investor træffer dine investeringsbeslutninger ud fra din egen vurdering af information fra forskellige kilder. Nordnet påtager sig intet ansvar for direkte eller indirekte tab som følge af brug af information fra dette materiale. Materialet må ikke gengives uden Nordnets udtrykkelige samtykke.

Det kan forekomme, at Nordnet har positioner i værdipapirer, der omtales i materialet. En sådan beholdning er da alene af administrative hensyn og uden fortjeneste for Nordnet.

Nordnet er under tilsyn af Finansinspektionen i Sverige og det danske Finanstilsyn.

Der er altid en risiko forbundet med at investere. Historiske afkast er ikke en garanti for fremtidige afkast. Finansielle instrumenter kan både stige og falde i værdi. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.



Er du stadig ikke Nordnet-kunde? Åbn depot, og opdag en lettere måde at investere på.

I kommentarfeltet nedenfor kan du som læser kommentere blogindlæggets indhold. Samtidig kan du tage del i andre læseres kommentarer. Kommentarindholdet repræsenterer derfor ikke Nordnets mening. Nordnet gennemgår ikke kommentarerne, før de offentliggøres, men vi fjerner upassende kommentarer, hvis de forekommer. Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.

Tilmeld
Informer mig om
guest
0 Kommentarer
Nyeste
Ældste Mest populære
Se alle kommentarer

Nyhedsbrev.

Vil du have inspiration til dine investeringer?

Når du tilmelder dig, bekræfter du, at du gerne vil modtage tips, guides, nyheder og anden markedsføring om produkter og services fra Nordnet. Herunder nyhedsbreve, information om webinarer samt målrettet information om investering, pension, kreditmuligheder og nye produkter.

Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage ved at trykke på afmeld i bunden af mailen.