Tirsdag kunne vi fortælle, at Nordnet har rundet 600.000 aktive kunder i Danmark. Det fejrer vi i dag, torsdag den 25. september, med kurtagefri handel i 85 af de mest populære aktier på platformen.
Opdateret torsdag d. 25. september 2025.
Kort om tilbuddet
- For at fejre milepælen, tilbyder vi torsdag den 25. september kurtagefri handel i 85 af de mest populære aktier.
- Der er tale om de fem mest ejede aktier på 17 af de tilgængelige børser på Nordnets platform.
- Der betales altså hverken kurtage ved køb eller salg af de 85 aktier torsdag d. 25. september.
- Der vil dog stadig skulle betales vekselgebyr og eventuelle stempelafgifter, såfremt man handler uden for de nordiske børser.
Investeringslysten har aldrig været større
Aktiemarkederne har i år været præget af markante op- og nedture, men investeringslysten blandt danskerne har aldrig været større end netop nu. Alene i år er 85.000 danskere blevet kunder hos Nordnet. Det betyder, at 10 procent af danskerne nu investerer deres egne penge hos os.
”Der er over de seneste år sket en helt vild udvikling i den danske investeringskultur. Danskerne er ikke kun begyndt at investere – eller begyndt at investere mere. De har fået øjnene op for, at det godt kan lade sig gøre at investere sine penge selv, og at det betyder, at de får mest muligt ud af deres egne penge. Udviklingen sker på tværs af en hel branche, der gør investering mere tilgængeligt for danskerne, og det bør vi som samfund hylde,” siger Tine Vestergren Uldal, landechef i Nordnet Danmark.
Et vigtigt skridt på vejen til at demokratisere investering
Hos Nordnet arbejder vi hver dag på at demokratisere investering. Det betyder, at investering skal gøres lettilgængeligt og interessant for mange flere danskere. Mange danskere vil gerne investere deres opsparing, men har svært ved at finde ud af, hvor de skal starte.
”Da vi sidste år foretog en undersøgelse blandt vores kunder, viste den tydeligt, at det er for svært at være investor i Danmark. Skattereglerne er alt for komplicerede – og det er med til at holde folk tilbage. Skattetrykket var faktisk kun en sekundær faktor. Så hvis vi som samfund vil have flere danskere i gang med at investere, og dermed gøre vores samfund rigere, bliver vi nødt til at gøre skat mere simpelt,” siger Tine Vestergren Uldal.
”Det til trods oplever vi stadig en stærk kundevækst på det danske marked. Alene det seneste år har kundetilvæksten været over 20 procent, så vi altså nu har nået 600.000 kunder. Hver tiende dansker investerer nu i aktier og fonde på Nordnets platform, og jeg er meget taknemmelig for den tillid, investorerne viser os hver dag,” slutter Tine Vestergren Uldal.
85 aktier med kurtagefri handel
For at fejre milepælen, tilbyder vi torsdag den 25. september kurtagefri handel i 85 af de mest populære aktier. Der er tale om de fem mest ejede aktier på 17 af de tilgængelige børser på Nordnets platform. Der betales altså hverken kurtage ved køb eller salg af de 85 aktier torsdag d. 25. september. Der vil dog stadig skulle betales vekselgebyr og eventuelle stempelafgifter, såfremt man handler uden for de nordiske børser.
De 80 aktier med kurtagefri handel d. 25. september er følgende:

















Ovenstående er ikke en anbefaling til at købe eller sælge værdipapirer.Dette blogindlæg er udarbejdet til informationsformål. Blogindlægget udgør således ikke investeringsmæssig eller anden rådgivning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Finansielle instrumenter kan både stige og falde i værdi. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.
Aktiesparekonti til børn.
Det er noget irriterende, at I ikke har aktiesparekonti til børn. Hvad er baggrunden for det.
Det tvinger folk til at have to banker, så må håbe, at I har en meget god grund til ikke at tilbyde den til mindreårige.
Ved du hvad der hindrer det?
Hilsen Anders
Du kan jo lave en børneopsparing, hvor du køber ETFer, der ikke er på skats liste og udnytte dit barns frikort, Nordnet kan jo ikke bare lave en aktiesparekonto for børn, den er jo lavet af regeringen
Aktiesparekontoen kan også bruges af børn i andre banker herunder Saxo bank.
Af nysgerrighed, hvorfor vil du gerne betale 17% i skat på en aktiesparekonto fremfor 0% ved at bruge børnenes frikort på et alm. depot for mindreårige? Er det fordi at børnene er gamle nok til at få avisjob/andet og derfor insisterer på at have frikortet ledigt til det? Eller er der en anden årsag?
Når frikort er ved at være brugt op, så det ødelægger børnenes frikort. Og fordi den kan bruges direkte af forældre til at flytte penge til børn. Og endeligt så kan man også købe enkeltaktier, og det giver noget for modningen af børn, at de også køber enkelt aktier
Hvorfor ikke give os X antal kurtagefri handler, hvor vi selv vælger vores aktier? Jeg kommer ikke til at benytte mig af jeres ligegyldige “tilbud”..
Sikke et fantastisk tilbud, Nordnet I overgår jo jer selv med det her.
Haha er det sarkastisk
Ja fantastisk – or not. Der findes nu mindst 2 andre danske platforme, der tilbyder 0 kurtage på en lang række aktier, mens jeg hos Nordnet skal betale 25 kroner for hver handel – altså lige bortset fra en enkelt dag på enkelte aktier. Kom nu ind i kampen!
Hvilket platforme er dine foretrukne?
Henrik, kan du løfte sløret for andre platforme? Søger lidt inspiration til andre steder nemlig.
Pluto og Endavu har gratis kurtage. Saxo har billig kurtage
Hvorfor handler du så ikke på dem i stedet for at brokke dig her? Der er ikke noget her i verden der er gratis, ej heller aktiehandel.
han kan jo være bundet til sin ASK i Nordnet