Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.

Toplister: Investorerne sælger ud af tech-aktier efter store kursstigninger                                             

intel

Intel, Royal Unibrew og Microsoft. Se, hvad kunder i Nordnet har handlet mest i april. En måned hvor en lang række tech-aktier oplevede store kursstigninger, og en del regnskaber blev lagt på bordet.

Mens de første regnskaber for 2026 er landet, har investorerne valgt at købe op i udfordrede danske aktier og sælge ud af de amerikanske tech-aktier, hvis kurser ellers har nydt godt af de stigende energipriser i april.

Novo Nordisk er igen den foretrukne aktie blandt investorerne, mens Royal Unibrew kravler op på listen som den næstmest købte aktie i april. Aktiekursen for Royal Unibrew led et stort knæk i løbet af måneden, da det kom frem, at Pepsi havde opsagt deres produktionsaftale med selskabet. Det tyder på, at mange private investorer har set den store nedtur for Royal Unibrew som en købsmulighed.

Den mest købte udenlandske aktie er Microsoft, der i løbet af april steg med næsten 19%. Aktien blev i løbet af februar og marts sendt gevaldigt ned sammen med en lang række softwareaktier, men har efter et lavt udgangspunkt nydt godt af en måned, hvor flere af de amerikanske tech-aktier har været på himmelflugt.

Den næstmest købte udenlandske aktie er ny på listen i form af norske Circio Holding ASA. Selskabet er en sundhedsaktie, der arbejder med cirkulær RNA, og i løbet af april har der været store kursbevægelser, der har tiltrukket mange private investorer.

Tech-aktier i store kursstigninger

Den mest solgte aktie i april er Vestas Wind Systems. De grønne energiaktier klarede sig godt i april, hvilket kan forklare, hvorfor både Vestas og Equinor er med på listen over de mest solgte.

Advanced Micro Devices, NVIDIA og Intel er også på listen over de mest solgte i april. De tre aktier har oplevet store kursstigninger, og de mange salgsordrer tyder på at investorerne tager profit hjem. Tech-industrien anses af mange investorer for at være den med størst vækstpotentiale, og især chipaktierne har nydt godt af de stigende oliepriser, som har fået investorerne til at søge mod aktier, der er mindre eksponeret mod olie. Det er værd at bemærke, at et selskab som Intel er steget med hele 119% i måneden, og de store stigninger i aktiekurserne kan meget vel være grunden til, at flere investorer har valgt at sælge ud.

Mest købte aktier i aprilKursudvikling 1 mnd.
Novo Nordisk B A/S13.48%
Royal Unibrew A/S-21.48%
Microsoft18.97%
Circio Holding ASA17.34%
Ambu A/S-8.13%
DSV A/S5.41%
Rockwool A/S ser. B5.12%
Scandinavian Tobacco A/S0,76%
Carlsberg B A/S5.90%
Coloplast B A/S-8.56%

Mest solgte aktier i aprilKursudvikling 1 mnd.
Vestas Wind Systems A/S8.27%
Advanced Micro Devices66,89%
EQUINOR-6.80%
D/S Norden8.20%
SAAB AB ser. B.-4.85%
NVIDIA24.91%
BW LPG13.82%
Intel119,68%
Exxon Mobil-9.54%
Demant A/S6.13%

Listen omfatter perioden fra 1. april til 30. april 2026 kl 11.00. Kilde Nordnet. Historiske afkast er ikke garanti for fremtidige afkast.

Ovenstående er ikke en anbefaling til at købe eller sælge værdipapirer.Dette blogindlæg er udarbejdet til informationsformål. Blogindlægget udgør således ikke investeringsmæssig eller anden rådgivning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Finansielle instrumenter kan både stige og falde i værdi. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Er du stadig ikke Nordnet-kunde? Opret en konto, og gør investering i aktier og fonde sjovere.

Skriv en kommentar til blogindlægget i kommentarfeltet nedenfor. Vi gennemgår ikke kommentarer, før de offentliggøres, men vi fjerner upassende kommentarer, hvis de forekommer. Indholdet i kommentarfeltet er ikke udtryk for Nordnets holdning. Vil du vide, hvordan vi håndterer dine personoplysninger, klik her.

Tilmeld
Informer mig om
guest
3 Kommentarer
Nyeste
Ældste Mest populære
Se alle kommentarer
Bjarne Møldrup
Bjarne Møldrup
2026-05-04 20:41

Hvordan defineres forskellen mellem købte og solgte?
For at købe en aktie skal der vel også være en sælger? Så den mest købte er den så ikke også den mest solgte?

Erik
Erik
Svar til  Bjarne Møldrup
2026-05-04 22:46

Her er det kun tale om mest købte eller solgte -hos Nordnet-. Den mest købte hos Nordnet er ikke nødvendigvis den mest solgte hos Nordnet. 🙂

Teit
Teit
Svar til  Bjarne Møldrup
2026-05-05 01:22
  • Godt spørgsmål!

Nyhedsbrev.

Vil du have inspiration til dine investeringer?

Når du tilmelder dig, bekræfter du, at du gerne vil modtage tips, guides, nyheder og anden markedsføring om produkter og services fra Nordnet. Herunder nyhedsbreve, information om webinarer samt målrettet information om investering, pension, kreditmuligheder og nye produkter.

Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage ved at trykke på afmeld i bunden af mailen.