Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.

poLight

Højest-
Lavest-
Omsætning-
2026 Q2-regnskab
24 dage siden

Ordredybde

Ingen data fundet

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Data hentes fra Quartr
Næste begivenhed
2026 Q3-regnskab
29. okt.
Tidligere begivenheder
2026 Q2-regnskab
6. aug.
2026 Q1-regnskab
29. apr.
2025 Q4-regnskab
24. feb.
2025 Q3-regnskab
30. okt. 2025
2025 Q2-regnskab
7. aug. 2025

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
  • 4 timer siden
    ·
    Jeg ser flere kommentere en meget nice H1-præsentation fra QTech, hvor det beskrives at poLight og TLens er meget eftertragtet blandt de store consumer-OEMs, og at et specifikt projekt ser ud til at gå i virkelig mass-production i 2027. (Regner med det er backing TopTier, altså denne gigant fra USA som har backet ). Dette er meget gode nyheder, og virkelig et frempek på timeline for når de større volumener kommer. Sjovt at læse sligt fra største ejer i poLight! Men, der er et andet selskab som også har fremlagt H1-rapport, Sunny Optical. De producerer TLens-kameraer og er også partner af poLight. De har vist frem TLens i halvårsrapporter tidligere, og beskrevet teknologien i store ord. De er egentlig størst på smartphone, men nu ser det ud som de indser at AR kommer som et lyn. De beskriver blandt andet at: "AR glasses are currently in a phase of accelerated product validation, and the market is expected to see explosive growth in 2027" Dette er en af de store leverandører ind til økosystemet, sammen med QTech, og disse ved hvad der kommer og hvad der snakkes om blandt Toptiers! Det kan se ud som poLight sidder perfekt placeret og positioneret for det som alle snakker om som kommer. Sjovt at læse sligt. Nu er dette ikke rygter og ønsker eller gravearbejde, dette er direkte kommunikeret ud fra de store cameramodulemakers som er ledende leverandører til produkterne. Kan btw anbefale en lille tur ind på Discordserveren for poLight-aktionærerne. Meget godt gravearbejde af brugeren "OddvarDraw" der i weekenden. Fin læsning for dem som ønsker at se lidt mere på det som rører sig lidt under overfladen :)
    3 timer siden · Redigeret
    ·
    Nej, nu er det ikke kun rygter og ønsker længere. Nu ser det ud til, at selskabet kan høste en fin gevinst på AR/XR-markedet inden længe, efter MANGE år med udvikling af teknologien. Hvilke spændende uger/måneder vi har i vente.
  • 6 timer siden
    ·
    Hvilke mål har folk sat sig med tanke på kursprisen, hvis der kommer så gode nyheder, som nogle venter på? Snakker vi op til 15-16kr? Eller er det 30-40kr folk har som mål?
    4 timer siden
    ·
    Jeg er ikke så god til kursdiskussion og den slags, men jeg kan jo se tilbage på, hvad der er sket, når der er kommet good news tidligere. Da f.eks. OnePlus i 2021 offentligt udtalte, at de så TLens i deres smartphones fremover, så steg aktien omkring 200% på nogle dage. Det blev desværre (heldigvis for dagens indgangspris...) ikke til noget med disse telefoner, da corona slog benene væk under smartphone og hele serierne med telefoner, som poLight var stillet i udsigt for. Da meldingen kom om, at QTech investerede et 9-cifret beløb i poLight, fordi en USA TopTier ønsker at bruge Talens i sine fremtidige brilleprodukter, så steg aktien omkring 70% på en dag. Og meget efterfølgende. Hvad der sker, når TWedge børsmeddeles som investeringscase for en TopTier eller flere, ved jeg ikke, men det er et "Major strategic point" for poLight. Det samme gælder for den første DesignWin i Consumer-AR, det er et enormt vigtigt projekt med en "Ledende Consumer OEM".. Og denne mener poLight skal opnås allerede i år. Jeg tør ikke spå kursudviklingen på disse projekter, det bør modtages med enorm glæde, men det er jo markedet, der bestemmer prisen. Ikke altid der er overensstemmelse mellem selskab og aktie, men da opstår der gode muligheder! Men én ting jeg virkelig ser frem til, og det tænker jeg bliver en fantastisk trigger for aktien også, og det er nu folk forstår, hvilket selskab det er, som backer QTech+poLight, og at dette selskab har så store volumenforventninger til fremtidigt salg, at den linje QTech har sat op med millionvolumenkapacitet er mere at regne som en "testlinje" end forventet volumenkapacitet. Den ventes at mange- mangedobles i kapacitet for at levere det kunden ser for sig. Da skal vi definitivt på et niveau, når vi opdager hvor mange penge der er i "Champions League" i forhold til i "OBOS-ligaen"... Men indtil videre kender markedet ikke til dette i særlig grad endnu. Man skal allerede være interesseret i poLight for at finde denne info. Når navnene på f.eks. Google, Meta og Apple slås op i medierne som kunder af poLight, så tænker jeg, at interessen bliver en helt anden end i dag.
  • 6 timer siden
    ·
    Fik lidt hjælp fra AI til at kommunikere mit syn på de nye AirPods med kamera nedenfor. Er sandsynligvis lige rundt om hjørnet for lancering. Hvis I ser på billeder osv., er T-lens vel aktuel, for jer der har fulgt produktet i årevis? Nye AirPods med kamera – en potentiel drømmekandidat for poLights T-Lens Nye AirPods med kamera kan være en særdeles interessant kandidat til at benytte poLights T-Lens. Dersom kameraet primært skal optimeres til at læse og identificere tekst, passer dette meget godt med T-Lens' egenskaber. Design og strømforbrug Ser man på design, størrelse og strømforbrug, fremstår T-Lens som en teknologi, der passer godt ind i et sådant produkt. AirPods stiller meget strenge krav til både plads og energieffektivitet, hvilket gør en kompakt og hurtig autofokusløsning særligt relevant. Applikationen – tekst som første skridt i en evolution Når applikationen er at læse og identificere tekst, bliver autofokus med en feedback-loop specielt interessant. Kameraet skal kontinuerligt justere fokus for at sikre, at teksten er skarp og læsbar. Jeg mener, at tekstgenkendelse kan repræsentere et naturligt første skridt i udviklingen af denne type vision-applikationer. Næste skridt kan være at identificere objekter, situationer, billeder og video – applikationer, der stiller endnu større krav til hurtig og kontinuerlig autofokus. Det er derfor helt naturligt, at tekst kan være den første applikation i en sådan evolution. En potentiel design-win for Apple Dersom Apple lykkes med at integrere kamera og avanceret vision-teknologi i AirPods, kan dette være en meget stærk design-win for poLight. Endnu vigtigere kan det blive et naturligt udgangspunkt for en langt mere avanceret vision-platform i fremtidige generationer af produktet. En sådan udvikling vil kunne gøre AirPods til mere end et lydprodukt – og potentielt til en vigtig platform for Apples videre satsning på kompakt og avanceret vision-teknologi.
    5 timer siden
    ·
    Jeg tror helt seriøst, at Polights tech vil kunne finde anvendelse i de fleste produkter, der kombinerer AI og har behov for kompakte, strømbesparende, superhurtige autofokuskameraer. Man skal bare være tålmodig.
  • for 1 dag siden
    ·
    Hvad tænker I om Q Tech og deres satsning på AI og smartbriller som de nævnte 24.8.?
    for 1 dag siden
    ·
    Jeg tipper, vi kommer til at få flere DI på consumer før indgangen af 2027. Jeg tror, det bliver et spændende efterår.
  • for 2 dage siden
    ·
    Kom der egentlig noget interessant frem af denne Samsung præsentation, som var i går?
    for 2 dage siden · Redigeret
    ·
    Samsung-præsentation? Jeg tror, der må være en misforståelse, hvis der tales om noget sådant? I går skulle Samsung have et lanceringsevent for en ny smartphone, som fans venter på. Jeg har ikke hørt noget som helst om specificeret tid fra Samsung om, hvornår Samsung-eventet for briller skal komme. Jeg ser Tony Leone påstår, at Samsungs briller skal lanceres 1.oktober, men det har jeg ikke fundet valide kilder på. Der er sikkert et event hver dag, hvis man ønsker at følge med i, hvad tech-giganterne foretager sig, men skal du følge med i noget, der er poLight-relevant, skal du have noget at gå efter. Jeg kan sætte en liste op over aktuelle ting, der kommer fremover, hvor det kan være spændende at følge med. Det betyder IKKE, at der definitivt kommer poLight-news på ethvert event, men der stilles en del sager op, som jeg i hvert fald vil følge med i. Noget KAN have relevans direkte til poLight, og noget kan have direkte relevans til udviklingen af markedsområdet poLight arbejder indenfor. Altså udviklingen af AR-vertikalen. 31.aug. (Sikker kilde) Semicon Taiwan, det er årets begivenhed inden for MEMS (altså teknologien som TLens er bygget på mht. muskelstyringen af polymeren) 2.sept Lancering af Pico Space Pro (Rygtedato) Lanceringsevent i Kina for en revitaliseret VR-teknologi, altså en konkurrent til AVP, et produkt man håber giver et andet syn på VR. 9.sept Apple lancerer foldbar telefon (sikker kilde) Apple holder et event, hvor info Apple sender til medier, har overskriften "Surprise and shine". Mystisk info der, aner ikke hvad dette betyder. Mest sandsynligt nul værdi for AR/MR, men man kan putte det i kategorien "Ny CEO's første launch-event, med første foldbare smartphone". Det er interessant uanset, bare for at se om de har lavet noget nyt i high end, og om de siger noget om andet, de arbejder med. 16.sept Snap Specs launch (sikker kilde) Snap lancerer sine Specs-briller. De er allerede vist frem, men uden specifikationer på tecg. 16.-17.sept AR-event Tech Blick (sikker kilde) Her deltager Google, Meta, poLight og en masse andre. Garanteret poLight-show, men ved ikke om der kommer news. Hovedfokus er på light engines for AR, så dette er definitivt i kategorien "interessant at se teknologien poLight arbejder med" op mod display. Både twedge og TLens er interessant her. 23.-24.sept Meta Connect (sikker kilde) Dette er efterårets Meta-event med lanceringer af nye produkter fra dem. Ved ikke hvilke briller de lancerer der, men det er meget interessant mht. teknologisk udvikling. De er den førende OEM i vertikalen, så det er ledestjernen på markedet. Alt sådanne aktører foretager sig er interessant for os, men man ved jo ikke om det er poLight-relevant endnu. 1.okt Samsung launch? (Usikker kilde, Leone) Rygte om lancering af Samsungs briller denne dato, men ingen har bekræftet det. Ingen ved sikkert, om dette er aktuelt for poLight endnu, så det er i kategorien "interessant at følge med i, hvad de kommer med" for min del. Dette er kun en lille del af det, der er på vej fremover, men jeg vil advare mod at forvente for meget af alle sådanne events. MEN, NB!! På et eller andet event i efteråret vil vi efter planen få afsløret en high end Consumer-brille fra en "Big Guy", en stor aktør, der omtales som "Leading OEM". Dette er typisk selskaber, der har så stor størrelse og markedsinteresse, at der vil blive meget medieomtale om produktet. Ingen ved hvilket event, hvilket selskab eller hvilken dato, men det er planlagt til 2026. At følge med i sådanne events er derfor superinteressant, men hvis man hele tiden forventer launch på hvert event, så vil man blive meget skuffet. Helt indtil det event kommer, som man faktisk venter på, og det event tror jeg er værd at vente på. Uden at jeg skal anbefale andre om noget, men til og med poLight har fremhævet denne milepæl højt. Og det plejer de ikke at gøre, så de skal have en god grund til det. Det event, vi venter på, kan være i listen, jeg har nævnt ovenfor, men det kan lige så godt være et event uden for listen. 😊
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder

Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

2026 Q2-regnskab
24 dage siden

Nyheder

Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
  • 4 timer siden
    ·
    Jeg ser flere kommentere en meget nice H1-præsentation fra QTech, hvor det beskrives at poLight og TLens er meget eftertragtet blandt de store consumer-OEMs, og at et specifikt projekt ser ud til at gå i virkelig mass-production i 2027. (Regner med det er backing TopTier, altså denne gigant fra USA som har backet ). Dette er meget gode nyheder, og virkelig et frempek på timeline for når de større volumener kommer. Sjovt at læse sligt fra største ejer i poLight! Men, der er et andet selskab som også har fremlagt H1-rapport, Sunny Optical. De producerer TLens-kameraer og er også partner af poLight. De har vist frem TLens i halvårsrapporter tidligere, og beskrevet teknologien i store ord. De er egentlig størst på smartphone, men nu ser det ud som de indser at AR kommer som et lyn. De beskriver blandt andet at: "AR glasses are currently in a phase of accelerated product validation, and the market is expected to see explosive growth in 2027" Dette er en af de store leverandører ind til økosystemet, sammen med QTech, og disse ved hvad der kommer og hvad der snakkes om blandt Toptiers! Det kan se ud som poLight sidder perfekt placeret og positioneret for det som alle snakker om som kommer. Sjovt at læse sligt. Nu er dette ikke rygter og ønsker eller gravearbejde, dette er direkte kommunikeret ud fra de store cameramodulemakers som er ledende leverandører til produkterne. Kan btw anbefale en lille tur ind på Discordserveren for poLight-aktionærerne. Meget godt gravearbejde af brugeren "OddvarDraw" der i weekenden. Fin læsning for dem som ønsker at se lidt mere på det som rører sig lidt under overfladen :)
    3 timer siden · Redigeret
    ·
    Nej, nu er det ikke kun rygter og ønsker længere. Nu ser det ud til, at selskabet kan høste en fin gevinst på AR/XR-markedet inden længe, efter MANGE år med udvikling af teknologien. Hvilke spændende uger/måneder vi har i vente.
  • 6 timer siden
    ·
    Hvilke mål har folk sat sig med tanke på kursprisen, hvis der kommer så gode nyheder, som nogle venter på? Snakker vi op til 15-16kr? Eller er det 30-40kr folk har som mål?
    4 timer siden
    ·
    Jeg er ikke så god til kursdiskussion og den slags, men jeg kan jo se tilbage på, hvad der er sket, når der er kommet good news tidligere. Da f.eks. OnePlus i 2021 offentligt udtalte, at de så TLens i deres smartphones fremover, så steg aktien omkring 200% på nogle dage. Det blev desværre (heldigvis for dagens indgangspris...) ikke til noget med disse telefoner, da corona slog benene væk under smartphone og hele serierne med telefoner, som poLight var stillet i udsigt for. Da meldingen kom om, at QTech investerede et 9-cifret beløb i poLight, fordi en USA TopTier ønsker at bruge Talens i sine fremtidige brilleprodukter, så steg aktien omkring 70% på en dag. Og meget efterfølgende. Hvad der sker, når TWedge børsmeddeles som investeringscase for en TopTier eller flere, ved jeg ikke, men det er et "Major strategic point" for poLight. Det samme gælder for den første DesignWin i Consumer-AR, det er et enormt vigtigt projekt med en "Ledende Consumer OEM".. Og denne mener poLight skal opnås allerede i år. Jeg tør ikke spå kursudviklingen på disse projekter, det bør modtages med enorm glæde, men det er jo markedet, der bestemmer prisen. Ikke altid der er overensstemmelse mellem selskab og aktie, men da opstår der gode muligheder! Men én ting jeg virkelig ser frem til, og det tænker jeg bliver en fantastisk trigger for aktien også, og det er nu folk forstår, hvilket selskab det er, som backer QTech+poLight, og at dette selskab har så store volumenforventninger til fremtidigt salg, at den linje QTech har sat op med millionvolumenkapacitet er mere at regne som en "testlinje" end forventet volumenkapacitet. Den ventes at mange- mangedobles i kapacitet for at levere det kunden ser for sig. Da skal vi definitivt på et niveau, når vi opdager hvor mange penge der er i "Champions League" i forhold til i "OBOS-ligaen"... Men indtil videre kender markedet ikke til dette i særlig grad endnu. Man skal allerede være interesseret i poLight for at finde denne info. Når navnene på f.eks. Google, Meta og Apple slås op i medierne som kunder af poLight, så tænker jeg, at interessen bliver en helt anden end i dag.
  • 6 timer siden
    ·
    Fik lidt hjælp fra AI til at kommunikere mit syn på de nye AirPods med kamera nedenfor. Er sandsynligvis lige rundt om hjørnet for lancering. Hvis I ser på billeder osv., er T-lens vel aktuel, for jer der har fulgt produktet i årevis? Nye AirPods med kamera – en potentiel drømmekandidat for poLights T-Lens Nye AirPods med kamera kan være en særdeles interessant kandidat til at benytte poLights T-Lens. Dersom kameraet primært skal optimeres til at læse og identificere tekst, passer dette meget godt med T-Lens' egenskaber. Design og strømforbrug Ser man på design, størrelse og strømforbrug, fremstår T-Lens som en teknologi, der passer godt ind i et sådant produkt. AirPods stiller meget strenge krav til både plads og energieffektivitet, hvilket gør en kompakt og hurtig autofokusløsning særligt relevant. Applikationen – tekst som første skridt i en evolution Når applikationen er at læse og identificere tekst, bliver autofokus med en feedback-loop specielt interessant. Kameraet skal kontinuerligt justere fokus for at sikre, at teksten er skarp og læsbar. Jeg mener, at tekstgenkendelse kan repræsentere et naturligt første skridt i udviklingen af denne type vision-applikationer. Næste skridt kan være at identificere objekter, situationer, billeder og video – applikationer, der stiller endnu større krav til hurtig og kontinuerlig autofokus. Det er derfor helt naturligt, at tekst kan være den første applikation i en sådan evolution. En potentiel design-win for Apple Dersom Apple lykkes med at integrere kamera og avanceret vision-teknologi i AirPods, kan dette være en meget stærk design-win for poLight. Endnu vigtigere kan det blive et naturligt udgangspunkt for en langt mere avanceret vision-platform i fremtidige generationer af produktet. En sådan udvikling vil kunne gøre AirPods til mere end et lydprodukt – og potentielt til en vigtig platform for Apples videre satsning på kompakt og avanceret vision-teknologi.
    5 timer siden
    ·
    Jeg tror helt seriøst, at Polights tech vil kunne finde anvendelse i de fleste produkter, der kombinerer AI og har behov for kompakte, strømbesparende, superhurtige autofokuskameraer. Man skal bare være tålmodig.
  • for 1 dag siden
    ·
    Hvad tænker I om Q Tech og deres satsning på AI og smartbriller som de nævnte 24.8.?
    for 1 dag siden
    ·
    Jeg tipper, vi kommer til at få flere DI på consumer før indgangen af 2027. Jeg tror, det bliver et spændende efterår.
  • for 2 dage siden
    ·
    Kom der egentlig noget interessant frem af denne Samsung præsentation, som var i går?
    for 2 dage siden · Redigeret
    ·
    Samsung-præsentation? Jeg tror, der må være en misforståelse, hvis der tales om noget sådant? I går skulle Samsung have et lanceringsevent for en ny smartphone, som fans venter på. Jeg har ikke hørt noget som helst om specificeret tid fra Samsung om, hvornår Samsung-eventet for briller skal komme. Jeg ser Tony Leone påstår, at Samsungs briller skal lanceres 1.oktober, men det har jeg ikke fundet valide kilder på. Der er sikkert et event hver dag, hvis man ønsker at følge med i, hvad tech-giganterne foretager sig, men skal du følge med i noget, der er poLight-relevant, skal du have noget at gå efter. Jeg kan sætte en liste op over aktuelle ting, der kommer fremover, hvor det kan være spændende at følge med. Det betyder IKKE, at der definitivt kommer poLight-news på ethvert event, men der stilles en del sager op, som jeg i hvert fald vil følge med i. Noget KAN have relevans direkte til poLight, og noget kan have direkte relevans til udviklingen af markedsområdet poLight arbejder indenfor. Altså udviklingen af AR-vertikalen. 31.aug. (Sikker kilde) Semicon Taiwan, det er årets begivenhed inden for MEMS (altså teknologien som TLens er bygget på mht. muskelstyringen af polymeren) 2.sept Lancering af Pico Space Pro (Rygtedato) Lanceringsevent i Kina for en revitaliseret VR-teknologi, altså en konkurrent til AVP, et produkt man håber giver et andet syn på VR. 9.sept Apple lancerer foldbar telefon (sikker kilde) Apple holder et event, hvor info Apple sender til medier, har overskriften "Surprise and shine". Mystisk info der, aner ikke hvad dette betyder. Mest sandsynligt nul værdi for AR/MR, men man kan putte det i kategorien "Ny CEO's første launch-event, med første foldbare smartphone". Det er interessant uanset, bare for at se om de har lavet noget nyt i high end, og om de siger noget om andet, de arbejder med. 16.sept Snap Specs launch (sikker kilde) Snap lancerer sine Specs-briller. De er allerede vist frem, men uden specifikationer på tecg. 16.-17.sept AR-event Tech Blick (sikker kilde) Her deltager Google, Meta, poLight og en masse andre. Garanteret poLight-show, men ved ikke om der kommer news. Hovedfokus er på light engines for AR, så dette er definitivt i kategorien "interessant at se teknologien poLight arbejder med" op mod display. Både twedge og TLens er interessant her. 23.-24.sept Meta Connect (sikker kilde) Dette er efterårets Meta-event med lanceringer af nye produkter fra dem. Ved ikke hvilke briller de lancerer der, men det er meget interessant mht. teknologisk udvikling. De er den førende OEM i vertikalen, så det er ledestjernen på markedet. Alt sådanne aktører foretager sig er interessant for os, men man ved jo ikke om det er poLight-relevant endnu. 1.okt Samsung launch? (Usikker kilde, Leone) Rygte om lancering af Samsungs briller denne dato, men ingen har bekræftet det. Ingen ved sikkert, om dette er aktuelt for poLight endnu, så det er i kategorien "interessant at følge med i, hvad de kommer med" for min del. Dette er kun en lille del af det, der er på vej fremover, men jeg vil advare mod at forvente for meget af alle sådanne events. MEN, NB!! På et eller andet event i efteråret vil vi efter planen få afsløret en high end Consumer-brille fra en "Big Guy", en stor aktør, der omtales som "Leading OEM". Dette er typisk selskaber, der har så stor størrelse og markedsinteresse, at der vil blive meget medieomtale om produktet. Ingen ved hvilket event, hvilket selskab eller hvilken dato, men det er planlagt til 2026. At følge med i sådanne events er derfor superinteressant, men hvis man hele tiden forventer launch på hvert event, så vil man blive meget skuffet. Helt indtil det event kommer, som man faktisk venter på, og det event tror jeg er værd at vente på. Uden at jeg skal anbefale andre om noget, men til og med poLight har fremhævet denne milepæl højt. Og det plejer de ikke at gøre, så de skal have en god grund til det. Det event, vi venter på, kan være i listen, jeg har nævnt ovenfor, men det kan lige så godt være et event uden for listen. 😊
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Ingen data fundet

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Data hentes fra Quartr
Næste begivenhed
2026 Q3-regnskab
29. okt.
Tidligere begivenheder
2026 Q2-regnskab
6. aug.
2026 Q1-regnskab
29. apr.
2025 Q4-regnskab
24. feb.
2025 Q3-regnskab
30. okt. 2025
2025 Q2-regnskab
7. aug. 2025

Relaterede Produkter

2026 Q2-regnskab
24 dage siden

Nyheder

Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Data hentes fra Quartr
Næste begivenhed
2026 Q3-regnskab
29. okt.
Tidligere begivenheder
2026 Q2-regnskab
6. aug.
2026 Q1-regnskab
29. apr.
2025 Q4-regnskab
24. feb.
2025 Q3-regnskab
30. okt. 2025
2025 Q2-regnskab
7. aug. 2025

Relaterede Produkter

Debat

Deltag i samtalen med Nordnet Social
Log ind
  • 4 timer siden
    ·
    Jeg ser flere kommentere en meget nice H1-præsentation fra QTech, hvor det beskrives at poLight og TLens er meget eftertragtet blandt de store consumer-OEMs, og at et specifikt projekt ser ud til at gå i virkelig mass-production i 2027. (Regner med det er backing TopTier, altså denne gigant fra USA som har backet ). Dette er meget gode nyheder, og virkelig et frempek på timeline for når de større volumener kommer. Sjovt at læse sligt fra største ejer i poLight! Men, der er et andet selskab som også har fremlagt H1-rapport, Sunny Optical. De producerer TLens-kameraer og er også partner af poLight. De har vist frem TLens i halvårsrapporter tidligere, og beskrevet teknologien i store ord. De er egentlig størst på smartphone, men nu ser det ud som de indser at AR kommer som et lyn. De beskriver blandt andet at: "AR glasses are currently in a phase of accelerated product validation, and the market is expected to see explosive growth in 2027" Dette er en af de store leverandører ind til økosystemet, sammen med QTech, og disse ved hvad der kommer og hvad der snakkes om blandt Toptiers! Det kan se ud som poLight sidder perfekt placeret og positioneret for det som alle snakker om som kommer. Sjovt at læse sligt. Nu er dette ikke rygter og ønsker eller gravearbejde, dette er direkte kommunikeret ud fra de store cameramodulemakers som er ledende leverandører til produkterne. Kan btw anbefale en lille tur ind på Discordserveren for poLight-aktionærerne. Meget godt gravearbejde af brugeren "OddvarDraw" der i weekenden. Fin læsning for dem som ønsker at se lidt mere på det som rører sig lidt under overfladen :)
    3 timer siden · Redigeret
    ·
    Nej, nu er det ikke kun rygter og ønsker længere. Nu ser det ud til, at selskabet kan høste en fin gevinst på AR/XR-markedet inden længe, efter MANGE år med udvikling af teknologien. Hvilke spændende uger/måneder vi har i vente.
  • 6 timer siden
    ·
    Hvilke mål har folk sat sig med tanke på kursprisen, hvis der kommer så gode nyheder, som nogle venter på? Snakker vi op til 15-16kr? Eller er det 30-40kr folk har som mål?
    4 timer siden
    ·
    Jeg er ikke så god til kursdiskussion og den slags, men jeg kan jo se tilbage på, hvad der er sket, når der er kommet good news tidligere. Da f.eks. OnePlus i 2021 offentligt udtalte, at de så TLens i deres smartphones fremover, så steg aktien omkring 200% på nogle dage. Det blev desværre (heldigvis for dagens indgangspris...) ikke til noget med disse telefoner, da corona slog benene væk under smartphone og hele serierne med telefoner, som poLight var stillet i udsigt for. Da meldingen kom om, at QTech investerede et 9-cifret beløb i poLight, fordi en USA TopTier ønsker at bruge Talens i sine fremtidige brilleprodukter, så steg aktien omkring 70% på en dag. Og meget efterfølgende. Hvad der sker, når TWedge børsmeddeles som investeringscase for en TopTier eller flere, ved jeg ikke, men det er et "Major strategic point" for poLight. Det samme gælder for den første DesignWin i Consumer-AR, det er et enormt vigtigt projekt med en "Ledende Consumer OEM".. Og denne mener poLight skal opnås allerede i år. Jeg tør ikke spå kursudviklingen på disse projekter, det bør modtages med enorm glæde, men det er jo markedet, der bestemmer prisen. Ikke altid der er overensstemmelse mellem selskab og aktie, men da opstår der gode muligheder! Men én ting jeg virkelig ser frem til, og det tænker jeg bliver en fantastisk trigger for aktien også, og det er nu folk forstår, hvilket selskab det er, som backer QTech+poLight, og at dette selskab har så store volumenforventninger til fremtidigt salg, at den linje QTech har sat op med millionvolumenkapacitet er mere at regne som en "testlinje" end forventet volumenkapacitet. Den ventes at mange- mangedobles i kapacitet for at levere det kunden ser for sig. Da skal vi definitivt på et niveau, når vi opdager hvor mange penge der er i "Champions League" i forhold til i "OBOS-ligaen"... Men indtil videre kender markedet ikke til dette i særlig grad endnu. Man skal allerede være interesseret i poLight for at finde denne info. Når navnene på f.eks. Google, Meta og Apple slås op i medierne som kunder af poLight, så tænker jeg, at interessen bliver en helt anden end i dag.
  • 6 timer siden
    ·
    Fik lidt hjælp fra AI til at kommunikere mit syn på de nye AirPods med kamera nedenfor. Er sandsynligvis lige rundt om hjørnet for lancering. Hvis I ser på billeder osv., er T-lens vel aktuel, for jer der har fulgt produktet i årevis? Nye AirPods med kamera – en potentiel drømmekandidat for poLights T-Lens Nye AirPods med kamera kan være en særdeles interessant kandidat til at benytte poLights T-Lens. Dersom kameraet primært skal optimeres til at læse og identificere tekst, passer dette meget godt med T-Lens' egenskaber. Design og strømforbrug Ser man på design, størrelse og strømforbrug, fremstår T-Lens som en teknologi, der passer godt ind i et sådant produkt. AirPods stiller meget strenge krav til både plads og energieffektivitet, hvilket gør en kompakt og hurtig autofokusløsning særligt relevant. Applikationen – tekst som første skridt i en evolution Når applikationen er at læse og identificere tekst, bliver autofokus med en feedback-loop specielt interessant. Kameraet skal kontinuerligt justere fokus for at sikre, at teksten er skarp og læsbar. Jeg mener, at tekstgenkendelse kan repræsentere et naturligt første skridt i udviklingen af denne type vision-applikationer. Næste skridt kan være at identificere objekter, situationer, billeder og video – applikationer, der stiller endnu større krav til hurtig og kontinuerlig autofokus. Det er derfor helt naturligt, at tekst kan være den første applikation i en sådan evolution. En potentiel design-win for Apple Dersom Apple lykkes med at integrere kamera og avanceret vision-teknologi i AirPods, kan dette være en meget stærk design-win for poLight. Endnu vigtigere kan det blive et naturligt udgangspunkt for en langt mere avanceret vision-platform i fremtidige generationer af produktet. En sådan udvikling vil kunne gøre AirPods til mere end et lydprodukt – og potentielt til en vigtig platform for Apples videre satsning på kompakt og avanceret vision-teknologi.
    5 timer siden
    ·
    Jeg tror helt seriøst, at Polights tech vil kunne finde anvendelse i de fleste produkter, der kombinerer AI og har behov for kompakte, strømbesparende, superhurtige autofokuskameraer. Man skal bare være tålmodig.
  • for 1 dag siden
    ·
    Hvad tænker I om Q Tech og deres satsning på AI og smartbriller som de nævnte 24.8.?
    for 1 dag siden
    ·
    Jeg tipper, vi kommer til at få flere DI på consumer før indgangen af 2027. Jeg tror, det bliver et spændende efterår.
  • for 2 dage siden
    ·
    Kom der egentlig noget interessant frem af denne Samsung præsentation, som var i går?
    for 2 dage siden · Redigeret
    ·
    Samsung-præsentation? Jeg tror, der må være en misforståelse, hvis der tales om noget sådant? I går skulle Samsung have et lanceringsevent for en ny smartphone, som fans venter på. Jeg har ikke hørt noget som helst om specificeret tid fra Samsung om, hvornår Samsung-eventet for briller skal komme. Jeg ser Tony Leone påstår, at Samsungs briller skal lanceres 1.oktober, men det har jeg ikke fundet valide kilder på. Der er sikkert et event hver dag, hvis man ønsker at følge med i, hvad tech-giganterne foretager sig, men skal du følge med i noget, der er poLight-relevant, skal du have noget at gå efter. Jeg kan sætte en liste op over aktuelle ting, der kommer fremover, hvor det kan være spændende at følge med. Det betyder IKKE, at der definitivt kommer poLight-news på ethvert event, men der stilles en del sager op, som jeg i hvert fald vil følge med i. Noget KAN have relevans direkte til poLight, og noget kan have direkte relevans til udviklingen af markedsområdet poLight arbejder indenfor. Altså udviklingen af AR-vertikalen. 31.aug. (Sikker kilde) Semicon Taiwan, det er årets begivenhed inden for MEMS (altså teknologien som TLens er bygget på mht. muskelstyringen af polymeren) 2.sept Lancering af Pico Space Pro (Rygtedato) Lanceringsevent i Kina for en revitaliseret VR-teknologi, altså en konkurrent til AVP, et produkt man håber giver et andet syn på VR. 9.sept Apple lancerer foldbar telefon (sikker kilde) Apple holder et event, hvor info Apple sender til medier, har overskriften "Surprise and shine". Mystisk info der, aner ikke hvad dette betyder. Mest sandsynligt nul værdi for AR/MR, men man kan putte det i kategorien "Ny CEO's første launch-event, med første foldbare smartphone". Det er interessant uanset, bare for at se om de har lavet noget nyt i high end, og om de siger noget om andet, de arbejder med. 16.sept Snap Specs launch (sikker kilde) Snap lancerer sine Specs-briller. De er allerede vist frem, men uden specifikationer på tecg. 16.-17.sept AR-event Tech Blick (sikker kilde) Her deltager Google, Meta, poLight og en masse andre. Garanteret poLight-show, men ved ikke om der kommer news. Hovedfokus er på light engines for AR, så dette er definitivt i kategorien "interessant at se teknologien poLight arbejder med" op mod display. Både twedge og TLens er interessant her. 23.-24.sept Meta Connect (sikker kilde) Dette er efterårets Meta-event med lanceringer af nye produkter fra dem. Ved ikke hvilke briller de lancerer der, men det er meget interessant mht. teknologisk udvikling. De er den førende OEM i vertikalen, så det er ledestjernen på markedet. Alt sådanne aktører foretager sig er interessant for os, men man ved jo ikke om det er poLight-relevant endnu. 1.okt Samsung launch? (Usikker kilde, Leone) Rygte om lancering af Samsungs briller denne dato, men ingen har bekræftet det. Ingen ved sikkert, om dette er aktuelt for poLight endnu, så det er i kategorien "interessant at følge med i, hvad de kommer med" for min del. Dette er kun en lille del af det, der er på vej fremover, men jeg vil advare mod at forvente for meget af alle sådanne events. MEN, NB!! På et eller andet event i efteråret vil vi efter planen få afsløret en high end Consumer-brille fra en "Big Guy", en stor aktør, der omtales som "Leading OEM". Dette er typisk selskaber, der har så stor størrelse og markedsinteresse, at der vil blive meget medieomtale om produktet. Ingen ved hvilket event, hvilket selskab eller hvilken dato, men det er planlagt til 2026. At følge med i sådanne events er derfor superinteressant, men hvis man hele tiden forventer launch på hvert event, så vil man blive meget skuffet. Helt indtil det event kommer, som man faktisk venter på, og det event tror jeg er værd at vente på. Uden at jeg skal anbefale andre om noget, men til og med poLight har fremhævet denne milepæl højt. Og det plejer de ikke at gøre, så de skal have en god grund til det. Det event, vi venter på, kan være i listen, jeg har nævnt ovenfor, men det kan lige så godt være et event uden for listen. 😊
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Nordnet Social og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Ingen data fundet

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet