Årets første kvartal slutter i dag d. 31/3. Det betyder, at salgstallene for Tesla er lige om hjørnet. Konsensus for antal leverede biler har bevæget sig ned over de seneste uger, men er forventningerne opdateret til virkeligheden, og hvordan vil investorerne opfatte udsigterne for resten af 2025?
Optimistisk start på 2025
Ved indgangen til 2025 var forventningerne til, at Tesla havde en mulighed for at levere op til to millioner biler intakte. Det var dengang, hvor forventningerne til første kvartal i 2025 var, at Tesla skulle levere omtrent 450.000 biler.
Valgresultat fordoblede aktien
Stemningen var drevet af efterdønningerne efter det amerikanske valg, da det blev en sejr til Donald Trump. Dengang blev Tesla-aktien næsten fordoblet på cirka to måneder, og der var udsigter til, at 2025 skulle blive et godt år. Siden er der sket noget.
Aktien er omtrent halveret. USA har lagt sig ud med det meste af verden, og estimaterne for, hvor mange Tesla-biler der skulle sælges i 2025 er gået noget ned.

Figur 1: Kursudvikling, Tesla, seks måneder. Kilde: Nordnet.
Modelskifte er en betydelig faktor i første kvartal
De faldende estimater er drevet af tre faktorer. For det første er der forbrugernes reaktion på modelskiftet, eftersom det naturligt flytter en del af salget fra årets første måneder til senere.
Konkurrenter rykker tættere på
Den anden faktor er konkurrenterne. Selvom konkurrenterne stadig i manges øjne er et godt stykke efter på en række faktorer, er det næppe en overfortolkning at sige, at de rykker tættere på.
Både når det drejer sig om Europa, men ikke mindst, når man ser på de fremskridt, som kineserne har gjort. Her tænker jeg ikke mindst på BYD og deres initiativer med hurtigere opladning og mulighederne for, at selv billigere bilmodeller vil blive udstyret med software, som kan gøre bilen i stand til at køre selv. På kort sigt bliver det formentlig først og fremmest i Kina, men senere vil myndighedsgodkendelser gøre det muligt, at softwaren kan udbredes til andre lande.
Den politiske forbruger
Den tredje faktor som er i spil, er den politiske forbruger. De tre største enkeltmarkeder for Tesla er formentlig Kina, Californien og Europa. I Kina har Tesla tabt terræn, og det vil være mærkeligt, hvis den politiske forbruger i Californien og Europa ikke lader sig påvirke af de signaler, som den amerikanske præsident og administration sender.
Forventningerne er faldet med 15-20 %
Som det fremgår af dette link har forventningerne til første kvartalssalget bevæget sig nedad de seneste uger. Året startede med 450.000 solgte biler. Aktuelt er forventningerne dog 377.000 officielt, men man bør ikke blive overrasket, hvis de reelle forventninger nok ender omkring 350.000.
Hvis forventninger reelt er nede på 350.000 og dermed under det officielle konsensus, er der en mulighed for, at selv et “under officielt konsensus” ikke vil blive opfattet som svagt. Det sker, hvis aktiekursen har indstillet sig på 350.000 eller lavere end 377.000.
Hvad siger kvartalet om resten af 2025?
På kort sigt handler det om, hvordan tallene kommer ud og bliver opfattet. Noget andet er, hvordan forventningerne til den resterende del af 2025 vil udvikle sig.
Vil investorerne se igennem et skuffende tal og tænke, at Tesla nok skal nå at indhente det, som de eventuelt ikke når i starten af året?
Det handler om især tre ting:
- Konkurrenterne
- Effekterne af et svagere bilsalg, forårsaget af svagere forbrugertillid ikke mindst i USA og Kina.
- Effekten af den politiske forbruger, som må tænkes i et vist omfang at have en slutseddelmening om til- eller fravalg af en Tesla.
Salgsdata på befrielsesdagen
Der er mange ting på og i spil den 2. april. Det er dagen, hvor Donald Trump, ifølge hans egen plan, vil annoncere den samlede toldplan. Det handler ikke kun, men i hvert fald lidt om Tesla og omverdens holdning.
Garanti for fortolkning og kursbevægelser
Det vil være mærkeligt, hvis tallene ikke bliver nærlæst og fortolket. Vil svage tal blive tilgivet, eller vil tallene overraske positivt? Endnu vigtigere er, hvordan investorerne vil se på resten af 2025 og ikke mindst på værdien af de øvrige aktiviteter i Tesla.
Ovenstående er ikke en anbefaling til at købe eller sælge værdipapirer.Dette blogindlæg er udarbejdet til informationsformål. Blogindlægget udgør således ikke investeringsmæssig eller anden rådgivning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Finansielle instrumenter kan både stige og falde i værdi. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.