Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.
7,80NOK
+0,26% (+0,02)
I dag
Højest7,81
Lavest7,70
Omsætning
3,8 MNOK
7,80NOK
+0,26% (+0,02)
I dag
Højest7,81
Lavest7,70
Omsætning
3,8 MNOK
7,80NOK
+0,26% (+0,02)
I dag
Højest7,81
Lavest7,70
Omsætning
3,8 MNOK
7,80NOK
+0,26% (+0,02)
I dag
Højest7,81
Lavest7,70
Omsætning
3,8 MNOK
7,80NOK
+0,26% (+0,02)
I dag
Højest7,81
Lavest7,70
Omsætning
3,8 MNOK
7,80NOK
+0,26% (+0,02)
I dag
Højest7,81
Lavest7,70
Omsætning
3,8 MNOK
2025 Q3-regnskab
85 dage siden43 min
6,7542 NOK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast

Ordredybde

NorwayOslo Børs
Antal
Køb
3.809
Sælg
Antal
19.918

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
152--
644--
706--
3.294--
123--
Højest
7,81
VWAP
-
Lavest
7,7
OmsætningAntal
3,8 490.962
VWAP
-
Højest
7,81
Lavest
7,7
OmsætningAntal
3,8 490.962

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2025 Q4-regnskab
12. feb.
Tidligere begivenheder
2025 Q3-regnskab6. nov. 2025
2025 Q2-regnskab14. aug. 2025
2025 Q1-regnskab15. maj 2025
2024 Q4-regnskab13. feb. 2025
2024 Q3-regnskab7. nov. 2024

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • 1 time siden
    ·
    1 time siden
    ·
    46 min. siden
    46 min. siden
    "En stigning på to procent i antallet af CNG-stationer, der kommer online år over år.!" Hurra for en vækst !! Alt alt for langsom udrulning af infrastrukuren. Det bliver jo ikke til noget !!! det har Hexagon hverken tid eller penge til at vente på.
    4 min. siden
    4 min. siden
    Hvem kom først.. hønen eller ægget.. Tankstationer eller CNG lastbiler... I det her tilfælde tror jeg de store virksomheder/transportører er tilbageholdende med investering før infrastrukturen er mere finmasket. Som der også står i rapporten er kun 46% med Class 8 adgang... Synes faktisk rapporten er stærkt bekymrende i relation til Hexagon, og den giver bestemt ikke anledning til optimisme her forud for regnskabet.
  • 2 timer siden · Redigeret
    ·
    2 timer siden · Redigeret
    ·
    Hexagon har i praksis to covenants (krav fra kreditorer relateret til lån): 1) Minimum likviditet Selskabet skal til enhver tid have omkring 200 mio. kroner i tilgængelig likviditet. Per Q3 var Hexagon godt over dette niveau. 2) Leverage-covenant (gæld / EBITDA) Denne er suspenderet frem til og med Q2 2026, og træder først i kraft igen i Q3 2026. Kravet da er: Netto rentebærende gæld / EBITDA (sidste 12 mdr.) < 4,2x Med netto gæld omkring ~1 mia., betyder dette, at der skal bruges cirka 240–250 mio. kroner i EBITDA (de sidste 12 måneder) for at være inden for – uden emission. Ser vi på historiske EBITDA-tal: 2022: ca. 348 mio. 2023: ca. 480 mio. 2024: ca. 637 mio. 2025 hidtil: Q1: +44 mio. Q2: +12 mio. Q3: –54 mio. 2025 har åbenbart været svagt hidtil, men historikken viser, at de EBITDA-niveauer, der kræves for covenant, er blevet opnået tidligere med god margin selv i normalår. Når det gælder indtjeningskvalitet, opfatter jeg også, at Fuel Systems ifølge selskabet selv har haft historisk bedre marginer end Mobile Pipeline, og at Fuel Systems har vist sig mere robust med hensyn til ebitda i perioder med lavere aktivitet. Derudover er det værd at bemærke: - omkostningsbasen er reduceret (organisationstiltag og lavere finansieringsomkostninger) - emissionsmidler er brugt til at nedbetale gæld, hvilket giver direkte resultat- og EBITDA-effekt - Cummins X15N ser ud til at åbne et bredere Class 8-marked for gas - Hexagon Agility leverer brændstofsystemer til X15N og har et tydeligt samarbejde med Cummins omkring markedsudrulning Alt dette tyder på, at både: gasandelen på markedet kan stige ind i 2026 og at Hexagon Agility kan tage en større del af denne kage end tidligere Så ja, Hexagon er afhængig af, at tingene vender H1 2026. Men som jeg ser det, behøver Q4 ikke nødvendigvis at være stærkt i absolutte tal. Hvis omkostningsbesparelserne materialiserer sig i et reduceret tab i Q4, kombineret med signaler fra selskabet om markedsforbedring i H1 2026 og antydning om bedre volumen/momentum i Fuel Systems. Så kan det efter min mening være nok til at punktere meget af short-caset, som i høj grad bygger på vedvarende svage tal og antagelsen om, at emission er uundgåelig.
    1 time siden
    ·
    1 time siden
    ·
    Må jo bare sælge dem, der føler trang til det, sikkert shorterne glade for. Det trænger aktier. :-) USA flyder ikke ligefrem over med olie, men naturgas derimod. Per 30. januar 2026 oplever markedet for klasse 8 naturgas lastbiler fornyet interesse, drevet af ny motorteknologi (f.eks. Cummins X15N) og stigende adoptionsrater, som forventes at nå over 7 % inden 2027. Selvom diesel stadig dominerer, er naturgas et vigtigt overgangsbrændstof, med omtrent 1 400 tankstationer tilgængelige, som i stor grad benytter fornybar naturgas (RNG).
  • 3 timer siden
    ·
    3 timer siden
    ·
    Hvor meget synker vi i dag?
    2 timer siden · Redigeret
    ·
    2 timer siden · Redigeret
    ·
    Hvor meget køber top 20 eller top 30 i dag? Eller benyttede og øgede de efter de seneste dages kursfald?
  • 5 timer siden
    ·
    5 timer siden
    ·
    Så snart de nemt fik ind 590 mill på kun nogle få aftentimer, var de værste banditter allerede i gang med at skabe frygt om næste emission. Dette er fa.. helt vildt, hvor der er mange penge i omløb samles de værste banditter, og disse skyr ingen midler da skal der skræmmes og ryddes nogle væk, og holdes væk fra købsknappen. ud, så de får købt sig ind igen billigere end de solgte. Det ser ud som emiJohnny har taget sig en pause, er vel gennemskuet for længst. Må jo sige at de har været dygtige til at sprede disse 52 mill aktier som blev købt i emissionen på 14,- Der er totalt 10300 aktionærer i selskabet Top 25 sidder på 146 660 735 aktier næste 25 sidder på ca. 15 625 000 fra 50 -75 sidder på 9 375 000 75-100 sidder på 6 250 000 så går det bare ned til mindre poster. Top 300 sidder på totalt a. 205-210 mill aktier. Der var allerede godt i gang med short før sidste emission, og har vel shortet siden kursen var i 30,- måske er det på tide de bør begynde at dække sig ind. Måske de ikke behøver at dække sig ind dersom de spiller på hold med dem som deltog i emissionen, da har de jo kontrol, da de sidder på begge sider af bordet og dealer. . De klarer vel at hanke dem ind igen lige så hurtigt som de fik spredt aktierne ud, på kun nogle små aftentimer. Værre dersom nogen plukker deres aktier så de går i minus og mister kontrol over udestående aktier. Vi ved jo JPMC har flagget ejerskab på ca. 18 mill aktier, disse kan selvfølgelig sikkert lånes ud igen. Men skal vel heller ikke så meget til før shorterne bliver totalt overkørt, og kursen går til himmels. Här var der masser af short allerede før emissionen, så det er ikke mærkeligt at enkelte sidder og spreder emi-frygt, for at dæmpe kursgalop. Allerede dagen efter de fik ind 590 mill, på 14,- per aktie med over 20% rabat, sørgede de umiddelbart for at fjerne "gulvet", ved at hamre kursen nedad så den efterfølgende rep. emission ikke blev gennemført. Hvorfor skal der da mases om en ny emission, når ikke den forrige blev gennemført, som igen betyder at de ikke havde brug for disse penge. Tror FT, bør gøre sit job og følge lidt mere med i timen i enkelte selskaber. Frygter disse personer som ikke ejer en eneste aktie, så meget for en ny emission, forstår jeg overhovedet ikke at de gider at bruge tiden på denne tråd, uden at det er til egen vinding. Utroligt at disse gøge kan få lov at holde på som de gør.
    3 timer siden
    ·
    3 timer siden
    ·
    EmiJohnny kommer tilbage og håner ved næste emi, indtil da kan du få lov at være konge, kalde alle der ikke er enige med dig idioter og slyngler😂 Godt ikke at være glemt❤️
    2 timer siden
    2 timer siden
    Jeg ejer skam ret mange aktier.. men kommenterer gerne (negativt) da det er noget blåøjet det som af og til bliver skrevet.
  • 16 timer siden
    ·
    16 timer siden
    ·
    Cummins promoverer X15N med en serie videoer på youtube. https://youtu.be/H3S-HHK4qEA?si=lRVS8zy3NtIGn1wA
    5 timer siden · Redigeret
    ·
    5 timer siden · Redigeret
    ·
    Bla, bla bla. Ja, det har du nok set, og jeg har også set nok af disse indlæg fra enkelte, der kun er ude på at berige sig selv på andres bekostning. Hvis det er så slemt i dette selskab, som enkelte vil have det til, forstår jeg ikke, at de gider at bruge tid på disse tråde. Enhver idiot forstår, at det koster at vokse, det forstår Cummins sikkert også, som sikkert ikke ønsker at slå benene væk under en af deres vigtigste underleverandører.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

2025 Q3-regnskab
85 dage siden43 min
6,7542 NOK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • 1 time siden
    ·
    1 time siden
    ·
    46 min. siden
    46 min. siden
    "En stigning på to procent i antallet af CNG-stationer, der kommer online år over år.!" Hurra for en vækst !! Alt alt for langsom udrulning af infrastrukuren. Det bliver jo ikke til noget !!! det har Hexagon hverken tid eller penge til at vente på.
    4 min. siden
    4 min. siden
    Hvem kom først.. hønen eller ægget.. Tankstationer eller CNG lastbiler... I det her tilfælde tror jeg de store virksomheder/transportører er tilbageholdende med investering før infrastrukturen er mere finmasket. Som der også står i rapporten er kun 46% med Class 8 adgang... Synes faktisk rapporten er stærkt bekymrende i relation til Hexagon, og den giver bestemt ikke anledning til optimisme her forud for regnskabet.
  • 2 timer siden · Redigeret
    ·
    2 timer siden · Redigeret
    ·
    Hexagon har i praksis to covenants (krav fra kreditorer relateret til lån): 1) Minimum likviditet Selskabet skal til enhver tid have omkring 200 mio. kroner i tilgængelig likviditet. Per Q3 var Hexagon godt over dette niveau. 2) Leverage-covenant (gæld / EBITDA) Denne er suspenderet frem til og med Q2 2026, og træder først i kraft igen i Q3 2026. Kravet da er: Netto rentebærende gæld / EBITDA (sidste 12 mdr.) < 4,2x Med netto gæld omkring ~1 mia., betyder dette, at der skal bruges cirka 240–250 mio. kroner i EBITDA (de sidste 12 måneder) for at være inden for – uden emission. Ser vi på historiske EBITDA-tal: 2022: ca. 348 mio. 2023: ca. 480 mio. 2024: ca. 637 mio. 2025 hidtil: Q1: +44 mio. Q2: +12 mio. Q3: –54 mio. 2025 har åbenbart været svagt hidtil, men historikken viser, at de EBITDA-niveauer, der kræves for covenant, er blevet opnået tidligere med god margin selv i normalår. Når det gælder indtjeningskvalitet, opfatter jeg også, at Fuel Systems ifølge selskabet selv har haft historisk bedre marginer end Mobile Pipeline, og at Fuel Systems har vist sig mere robust med hensyn til ebitda i perioder med lavere aktivitet. Derudover er det værd at bemærke: - omkostningsbasen er reduceret (organisationstiltag og lavere finansieringsomkostninger) - emissionsmidler er brugt til at nedbetale gæld, hvilket giver direkte resultat- og EBITDA-effekt - Cummins X15N ser ud til at åbne et bredere Class 8-marked for gas - Hexagon Agility leverer brændstofsystemer til X15N og har et tydeligt samarbejde med Cummins omkring markedsudrulning Alt dette tyder på, at både: gasandelen på markedet kan stige ind i 2026 og at Hexagon Agility kan tage en større del af denne kage end tidligere Så ja, Hexagon er afhængig af, at tingene vender H1 2026. Men som jeg ser det, behøver Q4 ikke nødvendigvis at være stærkt i absolutte tal. Hvis omkostningsbesparelserne materialiserer sig i et reduceret tab i Q4, kombineret med signaler fra selskabet om markedsforbedring i H1 2026 og antydning om bedre volumen/momentum i Fuel Systems. Så kan det efter min mening være nok til at punktere meget af short-caset, som i høj grad bygger på vedvarende svage tal og antagelsen om, at emission er uundgåelig.
    1 time siden
    ·
    1 time siden
    ·
    Må jo bare sælge dem, der føler trang til det, sikkert shorterne glade for. Det trænger aktier. :-) USA flyder ikke ligefrem over med olie, men naturgas derimod. Per 30. januar 2026 oplever markedet for klasse 8 naturgas lastbiler fornyet interesse, drevet af ny motorteknologi (f.eks. Cummins X15N) og stigende adoptionsrater, som forventes at nå over 7 % inden 2027. Selvom diesel stadig dominerer, er naturgas et vigtigt overgangsbrændstof, med omtrent 1 400 tankstationer tilgængelige, som i stor grad benytter fornybar naturgas (RNG).
  • 3 timer siden
    ·
    3 timer siden
    ·
    Hvor meget synker vi i dag?
    2 timer siden · Redigeret
    ·
    2 timer siden · Redigeret
    ·
    Hvor meget køber top 20 eller top 30 i dag? Eller benyttede og øgede de efter de seneste dages kursfald?
  • 5 timer siden
    ·
    5 timer siden
    ·
    Så snart de nemt fik ind 590 mill på kun nogle få aftentimer, var de værste banditter allerede i gang med at skabe frygt om næste emission. Dette er fa.. helt vildt, hvor der er mange penge i omløb samles de værste banditter, og disse skyr ingen midler da skal der skræmmes og ryddes nogle væk, og holdes væk fra købsknappen. ud, så de får købt sig ind igen billigere end de solgte. Det ser ud som emiJohnny har taget sig en pause, er vel gennemskuet for længst. Må jo sige at de har været dygtige til at sprede disse 52 mill aktier som blev købt i emissionen på 14,- Der er totalt 10300 aktionærer i selskabet Top 25 sidder på 146 660 735 aktier næste 25 sidder på ca. 15 625 000 fra 50 -75 sidder på 9 375 000 75-100 sidder på 6 250 000 så går det bare ned til mindre poster. Top 300 sidder på totalt a. 205-210 mill aktier. Der var allerede godt i gang med short før sidste emission, og har vel shortet siden kursen var i 30,- måske er det på tide de bør begynde at dække sig ind. Måske de ikke behøver at dække sig ind dersom de spiller på hold med dem som deltog i emissionen, da har de jo kontrol, da de sidder på begge sider af bordet og dealer. . De klarer vel at hanke dem ind igen lige så hurtigt som de fik spredt aktierne ud, på kun nogle små aftentimer. Værre dersom nogen plukker deres aktier så de går i minus og mister kontrol over udestående aktier. Vi ved jo JPMC har flagget ejerskab på ca. 18 mill aktier, disse kan selvfølgelig sikkert lånes ud igen. Men skal vel heller ikke så meget til før shorterne bliver totalt overkørt, og kursen går til himmels. Här var der masser af short allerede før emissionen, så det er ikke mærkeligt at enkelte sidder og spreder emi-frygt, for at dæmpe kursgalop. Allerede dagen efter de fik ind 590 mill, på 14,- per aktie med over 20% rabat, sørgede de umiddelbart for at fjerne "gulvet", ved at hamre kursen nedad så den efterfølgende rep. emission ikke blev gennemført. Hvorfor skal der da mases om en ny emission, når ikke den forrige blev gennemført, som igen betyder at de ikke havde brug for disse penge. Tror FT, bør gøre sit job og følge lidt mere med i timen i enkelte selskaber. Frygter disse personer som ikke ejer en eneste aktie, så meget for en ny emission, forstår jeg overhovedet ikke at de gider at bruge tiden på denne tråd, uden at det er til egen vinding. Utroligt at disse gøge kan få lov at holde på som de gør.
    3 timer siden
    ·
    3 timer siden
    ·
    EmiJohnny kommer tilbage og håner ved næste emi, indtil da kan du få lov at være konge, kalde alle der ikke er enige med dig idioter og slyngler😂 Godt ikke at være glemt❤️
    2 timer siden
    2 timer siden
    Jeg ejer skam ret mange aktier.. men kommenterer gerne (negativt) da det er noget blåøjet det som af og til bliver skrevet.
  • 16 timer siden
    ·
    16 timer siden
    ·
    Cummins promoverer X15N med en serie videoer på youtube. https://youtu.be/H3S-HHK4qEA?si=lRVS8zy3NtIGn1wA
    5 timer siden · Redigeret
    ·
    5 timer siden · Redigeret
    ·
    Bla, bla bla. Ja, det har du nok set, og jeg har også set nok af disse indlæg fra enkelte, der kun er ude på at berige sig selv på andres bekostning. Hvis det er så slemt i dette selskab, som enkelte vil have det til, forstår jeg ikke, at de gider at bruge tid på disse tråde. Enhver idiot forstår, at det koster at vokse, det forstår Cummins sikkert også, som sikkert ikke ønsker at slå benene væk under en af deres vigtigste underleverandører.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

NorwayOslo Børs
Antal
Køb
3.809
Sælg
Antal
19.918

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
152--
644--
706--
3.294--
123--
Højest
7,81
VWAP
-
Lavest
7,7
OmsætningAntal
3,8 490.962
VWAP
-
Højest
7,81
Lavest
7,7
OmsætningAntal
3,8 490.962

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2025 Q4-regnskab
12. feb.
Tidligere begivenheder
2025 Q3-regnskab6. nov. 2025
2025 Q2-regnskab14. aug. 2025
2025 Q1-regnskab15. maj 2025
2024 Q4-regnskab13. feb. 2025
2024 Q3-regnskab7. nov. 2024

Relaterede Produkter

2025 Q3-regnskab
85 dage siden43 min

Nyheder

AI
Seneste
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Data hentes fra FactSet, Quartr
Næste begivenhed
2025 Q4-regnskab
12. feb.
Tidligere begivenheder
2025 Q3-regnskab6. nov. 2025
2025 Q2-regnskab14. aug. 2025
2025 Q1-regnskab15. maj 2025
2024 Q4-regnskab13. feb. 2025
2024 Q3-regnskab7. nov. 2024

Relaterede Produkter

6,7542 NOK/aktie
Seneste udbytte
0,00%Direkte afkast

Shareville

Deltag i samtalen med SharevilleBliv en del af vores forum for investorer. Følg andre, og diskuter aktier og fonde.
Log ind
  • 1 time siden
    ·
    1 time siden
    ·
    46 min. siden
    46 min. siden
    "En stigning på to procent i antallet af CNG-stationer, der kommer online år over år.!" Hurra for en vækst !! Alt alt for langsom udrulning af infrastrukuren. Det bliver jo ikke til noget !!! det har Hexagon hverken tid eller penge til at vente på.
    4 min. siden
    4 min. siden
    Hvem kom først.. hønen eller ægget.. Tankstationer eller CNG lastbiler... I det her tilfælde tror jeg de store virksomheder/transportører er tilbageholdende med investering før infrastrukturen er mere finmasket. Som der også står i rapporten er kun 46% med Class 8 adgang... Synes faktisk rapporten er stærkt bekymrende i relation til Hexagon, og den giver bestemt ikke anledning til optimisme her forud for regnskabet.
  • 2 timer siden · Redigeret
    ·
    2 timer siden · Redigeret
    ·
    Hexagon har i praksis to covenants (krav fra kreditorer relateret til lån): 1) Minimum likviditet Selskabet skal til enhver tid have omkring 200 mio. kroner i tilgængelig likviditet. Per Q3 var Hexagon godt over dette niveau. 2) Leverage-covenant (gæld / EBITDA) Denne er suspenderet frem til og med Q2 2026, og træder først i kraft igen i Q3 2026. Kravet da er: Netto rentebærende gæld / EBITDA (sidste 12 mdr.) < 4,2x Med netto gæld omkring ~1 mia., betyder dette, at der skal bruges cirka 240–250 mio. kroner i EBITDA (de sidste 12 måneder) for at være inden for – uden emission. Ser vi på historiske EBITDA-tal: 2022: ca. 348 mio. 2023: ca. 480 mio. 2024: ca. 637 mio. 2025 hidtil: Q1: +44 mio. Q2: +12 mio. Q3: –54 mio. 2025 har åbenbart været svagt hidtil, men historikken viser, at de EBITDA-niveauer, der kræves for covenant, er blevet opnået tidligere med god margin selv i normalår. Når det gælder indtjeningskvalitet, opfatter jeg også, at Fuel Systems ifølge selskabet selv har haft historisk bedre marginer end Mobile Pipeline, og at Fuel Systems har vist sig mere robust med hensyn til ebitda i perioder med lavere aktivitet. Derudover er det værd at bemærke: - omkostningsbasen er reduceret (organisationstiltag og lavere finansieringsomkostninger) - emissionsmidler er brugt til at nedbetale gæld, hvilket giver direkte resultat- og EBITDA-effekt - Cummins X15N ser ud til at åbne et bredere Class 8-marked for gas - Hexagon Agility leverer brændstofsystemer til X15N og har et tydeligt samarbejde med Cummins omkring markedsudrulning Alt dette tyder på, at både: gasandelen på markedet kan stige ind i 2026 og at Hexagon Agility kan tage en større del af denne kage end tidligere Så ja, Hexagon er afhængig af, at tingene vender H1 2026. Men som jeg ser det, behøver Q4 ikke nødvendigvis at være stærkt i absolutte tal. Hvis omkostningsbesparelserne materialiserer sig i et reduceret tab i Q4, kombineret med signaler fra selskabet om markedsforbedring i H1 2026 og antydning om bedre volumen/momentum i Fuel Systems. Så kan det efter min mening være nok til at punktere meget af short-caset, som i høj grad bygger på vedvarende svage tal og antagelsen om, at emission er uundgåelig.
    1 time siden
    ·
    1 time siden
    ·
    Må jo bare sælge dem, der føler trang til det, sikkert shorterne glade for. Det trænger aktier. :-) USA flyder ikke ligefrem over med olie, men naturgas derimod. Per 30. januar 2026 oplever markedet for klasse 8 naturgas lastbiler fornyet interesse, drevet af ny motorteknologi (f.eks. Cummins X15N) og stigende adoptionsrater, som forventes at nå over 7 % inden 2027. Selvom diesel stadig dominerer, er naturgas et vigtigt overgangsbrændstof, med omtrent 1 400 tankstationer tilgængelige, som i stor grad benytter fornybar naturgas (RNG).
  • 3 timer siden
    ·
    3 timer siden
    ·
    Hvor meget synker vi i dag?
    2 timer siden · Redigeret
    ·
    2 timer siden · Redigeret
    ·
    Hvor meget køber top 20 eller top 30 i dag? Eller benyttede og øgede de efter de seneste dages kursfald?
  • 5 timer siden
    ·
    5 timer siden
    ·
    Så snart de nemt fik ind 590 mill på kun nogle få aftentimer, var de værste banditter allerede i gang med at skabe frygt om næste emission. Dette er fa.. helt vildt, hvor der er mange penge i omløb samles de værste banditter, og disse skyr ingen midler da skal der skræmmes og ryddes nogle væk, og holdes væk fra købsknappen. ud, så de får købt sig ind igen billigere end de solgte. Det ser ud som emiJohnny har taget sig en pause, er vel gennemskuet for længst. Må jo sige at de har været dygtige til at sprede disse 52 mill aktier som blev købt i emissionen på 14,- Der er totalt 10300 aktionærer i selskabet Top 25 sidder på 146 660 735 aktier næste 25 sidder på ca. 15 625 000 fra 50 -75 sidder på 9 375 000 75-100 sidder på 6 250 000 så går det bare ned til mindre poster. Top 300 sidder på totalt a. 205-210 mill aktier. Der var allerede godt i gang med short før sidste emission, og har vel shortet siden kursen var i 30,- måske er det på tide de bør begynde at dække sig ind. Måske de ikke behøver at dække sig ind dersom de spiller på hold med dem som deltog i emissionen, da har de jo kontrol, da de sidder på begge sider af bordet og dealer. . De klarer vel at hanke dem ind igen lige så hurtigt som de fik spredt aktierne ud, på kun nogle små aftentimer. Værre dersom nogen plukker deres aktier så de går i minus og mister kontrol over udestående aktier. Vi ved jo JPMC har flagget ejerskab på ca. 18 mill aktier, disse kan selvfølgelig sikkert lånes ud igen. Men skal vel heller ikke så meget til før shorterne bliver totalt overkørt, og kursen går til himmels. Här var der masser af short allerede før emissionen, så det er ikke mærkeligt at enkelte sidder og spreder emi-frygt, for at dæmpe kursgalop. Allerede dagen efter de fik ind 590 mill, på 14,- per aktie med over 20% rabat, sørgede de umiddelbart for at fjerne "gulvet", ved at hamre kursen nedad så den efterfølgende rep. emission ikke blev gennemført. Hvorfor skal der da mases om en ny emission, når ikke den forrige blev gennemført, som igen betyder at de ikke havde brug for disse penge. Tror FT, bør gøre sit job og følge lidt mere med i timen i enkelte selskaber. Frygter disse personer som ikke ejer en eneste aktie, så meget for en ny emission, forstår jeg overhovedet ikke at de gider at bruge tiden på denne tråd, uden at det er til egen vinding. Utroligt at disse gøge kan få lov at holde på som de gør.
    3 timer siden
    ·
    3 timer siden
    ·
    EmiJohnny kommer tilbage og håner ved næste emi, indtil da kan du få lov at være konge, kalde alle der ikke er enige med dig idioter og slyngler😂 Godt ikke at være glemt❤️
    2 timer siden
    2 timer siden
    Jeg ejer skam ret mange aktier.. men kommenterer gerne (negativt) da det er noget blåøjet det som af og til bliver skrevet.
  • 16 timer siden
    ·
    16 timer siden
    ·
    Cummins promoverer X15N med en serie videoer på youtube. https://youtu.be/H3S-HHK4qEA?si=lRVS8zy3NtIGn1wA
    5 timer siden · Redigeret
    ·
    5 timer siden · Redigeret
    ·
    Bla, bla bla. Ja, det har du nok set, og jeg har også set nok af disse indlæg fra enkelte, der kun er ude på at berige sig selv på andres bekostning. Hvis det er så slemt i dette selskab, som enkelte vil have det til, forstår jeg ikke, at de gider at bruge tid på disse tråde. Enhver idiot forstår, at det koster at vokse, det forstår Cummins sikkert også, som sikkert ikke ønsker at slå benene væk under en af deres vigtigste underleverandører.
Kommentarerne ovenfor kommer fra Nordnets sociale netværk Shareville og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

NorwayOslo Børs
Antal
Køb
3.809
Sælg
Antal
19.918

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
152--
644--
706--
3.294--
123--
Højest
7,81
VWAP
-
Lavest
7,7
OmsætningAntal
3,8 490.962
VWAP
-
Højest
7,81
Lavest
7,7
OmsætningAntal
3,8 490.962

Husk på, at en investeret opsparing kan gå både op og ned i værdi. Selvom opsparing i aktier historisk set har givet gode langsigtede afkast, er det ingen garanti for fremtidige afkast. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Mæglerstatistik

Ingen data fundet