Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.

Investeringscoach: Sådan finder du frem til din næste investering

Skat

Vi har skrevet artikler og lavet webinarer til de helt nye investorer. Men når du først er kommet i gang med måske en månedsopsparing eller har købt din første aktie – hvad skal du så? Det vil jeg forsøge at hjælpe dig videre med i denne artikel, hvor jeg deler tre gode råd.

Jeg synes, at det var kæmpestort at lave min første investering. Men hvad gør man derefter – og hvordan kan man lægge en realistisk plan for sine næste investeringer? Det vil jeg hjælpe dig med her.

Katrine Korning Andersen
Katrine Korning Andersen

Hej! Jeg arbejder som investeringscoach i Nordnet Danmark.
Her bruger jeg min egen kommunikationserfaring og nysgerrighed til at gøre investering mere forståeligt og relaterbart. Jeg brænder især for at få nye investorer i gang – fx gennem webinarer og til fysiske events.

Råd nummer 1: Skab overblik, så du kan komme videre

Da du startede med at investere, var det måske som at åbne dørene til en helt ny verden af begreber, meninger og nyheder. Men nu er du i gang, og derfor står du måske et andet sted, end da du startede.

Det første, du skal gøre, er at finde ud af, hvad du har investeret i lige netop nu. På den måde kan du nemlig se, hvordan dine investeringer er fordelt over selskaber, sektorer og regioner. Måske har du købt én aktie, én investeringsfonde eller måske en kombination, som vores analyseværktøj kan gøre overskueligt.

Figur 1: Analysefunktionen i din Nordnet-app. Find den under “Analyse” i topmenuen, som vist på første skærmbillede.

I din Nordnet-app kan du med få klik få at vide, hvordan dine investeringer er fordelt, og der er nok at dykke ned i. I eksemplet her fylder særligt sundhed og teknologi. Det kan der være flere grunde til. Det kan være, at der primært er investeret i aktier eller fonde, der befinder sig i sundheds- og teknologisektoren, eller det kan være, at kursen på investeringerne i de to sektorer er steget, så de fylder mere.

Du kan også se, hvor stor en andel aktier, fonde og kontanter fylder af din portefølje – og så kan du vælge at se dine forskellige konti i et stort overblik eller at bruge analysefunktionen på ét eller flere depoter ad gangen.

Råd nummer 2: Find ud af, hvor meget risiko du vil have

Der er flere ting, der afgør, hvilken type investor du er, men noget af det helt centrale er, hvor meget risiko du vælger at investere med – også kaldet risikoprofil.

“Spredning er redning” er et af mange gode investeringsbegreber, som fortæller, at jo mere spredt dine investeringer er, jo mere spreder du også din “specifikke” risiko.

💡 Vidste du, at risiko kan inddeles i to typer? Markedsrisiko og specifik risiko

  • Markedsrisiko er et resultat af makroøkonomiske forhold som renter, kriser, inflation, krige og naturkatestrofer. Det har fået sit navn, fordi den påvirker alle finansielle markeder
  • Specifik risiko er forbundet til ét bestemt selskab eller en industri

Forskellen er, at du selv kan gøre noget for at mindske din specifikke risiko ved at sprede dine investeringer. På den måde er din portefølje ikke lige så udsat, hvis et selskab eller sektor klarer sig dårligt. Markedsrisiko er derimod noget, der har et så stort omfang, at risikoen altid er til stede, så her kan du ikke mindske den ved spredning.

Forskellige typer investeringer har forskellige risikoniveauer

Derudover skal du vide, at forskellige typer af investering også har forskellige risici. Enkeltaktier har fx en højere risiko end fonde, der er baseret på aktier. Der er også langt mere risikofyldte investeringsformer såsom krypto eller det, der hedder certifikater, men det vil jeg ikke gå mere ind i her – netop pga. den høje risiko. Af samme årsag skal man også bestå en videnstest hos os for at kunne investere i den type produkter.

Figur 2: Afkast og risiko hænger sammen. Kilde: Nordnet Academy

Når vi har det på plads, så er hovedreglen også, at jo højere risiko, jo større muligt afkast – men jo større er risikoen jo altså også for, at dine investerede penge kan tabe noget af deres værdi. Der er ikke andre, der kan fortælle dig, hvad din risikoprofil er, og derfor er det også relevant at tænke over din risikoprofil, når du faktisk har investeret i lidt tid – så er du nemlig langt klogere på dig selv.

Lang tidshorisont = typisk højere risiko

Generelt siger man, at jo længere tid der er, til du skal bruge de investerede penge, jo større risiko kan du typisk tåle at tage. Derfor har jeg på min pensionsopsparing høj risiko, men det har jeg også på de penge, jeg investerer på vegne af mine børn. En tommelfingerregel er, at er der mere end 5 år, til du skal bruge de investede penge, så kan du godt tage højere risiko. Er din tidshorisont kortere, så kan du overveje at skrue ned for din risiko, og er der under 2 år, til du skal bruge pengene, så bør du overveje blot at lade dem stå på en opsparingskonto hos din bank eller her hos os.

Råd nummer 3: Hvor meget tid vil du bruge?

Med afsæt i de første to råd, kan du nu se, hvad du har investeret i lige nu og her – og du er forhåbentligt også blevet lidt klogere på alt det med risiko. Det sidste, du skal få styr på, inden du laver din næste investering er, hvor meget tid du vil bruge.

Interesseret og nysgerrig…

Det er nemlig sådan, at enkeltaktier kan være præget af nyheder, sektorbevægelser og politik. Derfor synes jeg, at investering i enkeltaktier kræver, at man faktisk følger med og holder sig orienteret om selskabsspecifikke nyheder i de aktier, man investerer i. Så er du nysgerrig, interesseret og vil du gerne bruge tid på at holde dig opdateret? Så er enkeltaktier helt sikkert noget for dig!

.. eller skal det passe sig selv?

Vil du derimod bruge mindre tid, så synes jeg, at du bør kigge mod investeringsfonde. Her kan du finde fonde, der følger indeks eller sektorer, balancerede fonde med både aktier og obligationer, der holder den risiko du har valgt – eller fonde, der bliver aktivt forvaltet – altså, at der sidder professionelle og styrer fonden.

Så altså: Vil du gerne bruge mere tid på dine investeringer, så kig mod både aktier og investeringsfonde – vil du bruge mindre tid, så kan du overveje udelukkende at investere i investeringsfonde. Du kan også sagtens(!) gøre begge dele. Det gør jeg selv.

Du kan også vælge at gøre som 150.000 andre danskere hos os og oprette en månedsosparing. Det er en måde at investere på, hvor du sætter en handelstjeneste op, som investerer for dig fast en gang om måneden. Til et beløb, du selv vælger og i en eller flere fonde, du også selv vælger.

Konklusion: Overblik, risikoprofil og tid

  1. Har du tjekket din analysefunktion og fundet ud af, hvordan dine investeringer er fordelt? Måske du er blevet overrasket, måske ikke. Sørg for at sikre dig, at du spreder din risiko over flere sektorer og flere selskaber.
  2. Hvilken risikoprofil har du? Vi er ikke ens, og nogle har naturligt en højere risikoprofil end andre. Dog er tommelfingerreglen altså, at jo tidshorisont du har, jo større risiko kan du tåle at tage. Hvis din risiko er for lav, er der mulighed for, at du kan snyde dig selv.
  3. Hvor meget tid vil du bruge? Aktier kræver, at du sætter tid af til at holde dig orienteret. Fonde er naturligt spredt over flere aktiver, flere selskaber og måske også flere sektorer og regioner. Derfor kan de i højere grad “passe sig selv”. Du kan også vælge at investere i én af de tre Nordnet One-fonde. Det er en type fond, som løbende holder den risiko, du har valgt. Med andre ord betyder det, hvor stor en andel aktier, der er i fonden.

Figur 3: De tre Nordnet One-fonde. Fordelingen af aktier og obligationer afgør risikoniveauet. Jo højere andel af aktier, jo højere risiko. Kilde: nordnet.dk

Og husk så, at der er intet, der er sort/hvidt. Jeg investerer selv i både aktier og fonde, hvor fonde er “basen” i mine investeringer, og aktierne er noget, jeg synes, der er sjovt at nørde ned i og investere i, når jeg har tid og plads i min økonomi til det.

Rigtig god fornøjelse med dine investeringer – og har du nogle spørgsmål, så stil dem endelig her i kommentarfeltet, og så vil jeg gøre mit for at hjælpe dig godt videre.

Ovenstående er ikke en anbefaling til at købe eller sælge værdipapirer. Dette blogindlæg er udarbejdet til informationsformål. Blogindlægget udgør således ikke investeringsmæssig eller anden rådgivning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Finansielle instrumenter kan både stige og falde i værdi. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Er du stadig ikke Nordnet-kunde? Åbn depot, og opdag en lettere måde at investere på.

I kommentarfeltet nedenfor kan du som læser kommentere blogindlæggets indhold. Samtidig kan du tage del i andre læseres kommentarer. Kommentarindholdet repræsenterer derfor ikke Nordnets mening. Nordnet gennemgår ikke kommentarerne, før de offentliggøres, men vi fjerner upassende kommentarer, hvis de forekommer. Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.

Tilmeld
Informer mig om
guest
4 Kommentarer
Nyeste
Ældste Mest populære
Se alle kommentarer
Poul
Poul
2025-05-23 16:50

Hej Katrine
Tak for fint indlæg, hvor du bl.a. nævner NordnetOne. Jeg er tilhænger af produkt typen og har haft lign. i mange år (OptimalPension). Jeg syntes dog at beskatning som kapitalindkomst efter lagerprincippet er træls! Findes der lign. produkter med alm. aktieindkomst beskatning? Pft. Mvh P

Lars Cramer Kristensen
Lars Cramer Kristensen
2025-05-22 09:55

Tak for gode tips 😉 mvh en nybegynder

Nyhedsbrev.

Vil du have inspiration til dine investeringer?

Ved at give samtykke til at modtage løbende kommunikation fra os får du mulighed for at få inspirerende tips om bl.a. relevante investeringsmuligheder, børsnoteringer, webinarer, markedstrends og pension.