Sammensæt din egen amerikanske ejendomsportefølje med amerikanske REITs
I dette indlæg vil jeg skrive lidt om en type af aktier, som man måske ikke kender så godt. Eller det gjorde jeg i hvert fald ikke, inden jeg læste et blogindlæg fra den svenske blogger Petrusko. Disse aktier udgør i dag den største del af min udbytteportefølje. At jeg siden start er oppe 21% er bare en bonus, da jeg egentlig kun investerer i disse aktier for at få et godt udbytte løbende (hver måned eller hvert kvartal). Jeg elsker at få udbytte ofte. 🙂
Hvad er de så for nogle? I USA findes der en type af fonde, som handles som aktier. Ja, de er jo nok også egentlig aktier, selvom de kaldes for “trusts”. De kaldes for Real Estate Investment Trusts, eller REITs.
Hvad er REITs?
REITs, eller Real Estate Investment Trusts (kan nok nemmest oversættes til “Ejendomsfond”), er noterede virksomheder, som giver minimum 90% af sin skattepligtige indtjening i udbytte. Dette for at få skattemæssige fordele. REITs kan sammenlignes med fonde, da de tilbyder investorer at blive delejere i kommercielle ejendoms-porteføljer, som får deres indtjening fra leje fra f.eks. udlejningsjendomme (bolig), sygehus, kontorejendomme, hotel, shoppingcentres etc. Jeg synes selv, det er en glimrende måde at få diversificeret sin portefølje med ejendomme. For at en virksomhed skal klassificeres som en REIT, er der nogle regler, de skal følge, f.eks.:
- Investere minimun 75% af sine aktiver i ejendomme, kontanter eller ‘ U.S. Treasuries’
- Minimum 75% af indtjening SKAL komme fra ejendomme
- Man skal betale ud minimum 90% af skattepligtig indtjening til aktionærer i form af udbytte
Vil du læse mere om REITs, kig ind på Investopedias infoside HER.
Dividend Aristocrat REITs
Dividend Aristocrats er, som I måske ved, en liste med store amerikanske virksomheder, som har givet et stabilt og voksende udbytte hvert år de seneste 25 år (53 virksomheder).
Her er en liste på 7 REITs, som har haft de mest stabile udbytter over (ca.) 25 år. Federal Realty, Universal Health Realty, National Retail Properties og Realty Income er alle på >25 år, fulgt af tre st som snart er oppe i 25 år (Tanger, Urstadt og Essex). Tabellen er en screenshot fra DETTE indlæg, og vil du lære mere anbefaler jeg at kigge rundt inde på SeekingAlpha, som jeg synes har mange gode artikler om REITs.
Min REITs-portefølje
Lige nu har jeg 7 REITs i min portefølje. Udover de 7 jeg har, er min plan også at købe REITs med fokus på industri, da jeg savner en sådan lige nu. Jeg vil gerne have spredning i forskellige typer af ejendomme. Lige nu kigger jeg på f.eks. STAG Industrial og DUKE Realty, men jeg skal lige læse lidt mere og måske finde en bedre indkøbspris. Mit seneste køb var nogle få aktier i Tanger Outlet for at få lidt bedre spredning.
Min portefølje består pt af Omega Healthcare Investors (NYSE:OHI)), LTC Prop (NYSE: LTC), Medical Prop Trust (NYSE: MPW), EPR Prop (NYSE: EPR), Tanger Factory (NYSE: SKT), Essex Prop (NYSE: ESS) og Realty Income (NYSE: O).
Her nedenfor kan du se fordeling af mine REITsen i to pie charts og en ‘hjemmelavet’ tabel med mere info.
Aktie | Fokus for REIT | Procent af portefølje | Afkast siden køb | Udbytte per år (antal) | Udbytte ($) | Mit direkte afkast | Direkte afkast December 2018 | |
Omega Healthcare Investors | Healtcare (senior) | 8,6 | 41,7% | 4 | 2,64 | 9,10% | 7,10% | |
LTC Properties | Healtcare (senior) | 15,3 | 8,0% | 12 | 2,28 | 5,00% | 5,18% | |
Medical Properties Trust | Healtcare (broad focus) | 3,9 | 23,5% | 4 | 1,00 | 7,00% | 5,89% | |
EPR Properties | Entertainment, Recreation, Education | 24,3 | 36,0% | 12 | 4,32 | 7,60% | 6,18% | |
Tanger Factory Outlet Centers | Outlet centers | 5,4 | -1,4% | 4 | 1,40 | 5,90% | 5,99% | |
Essex Property Trust | Apartments | 12,1 | 14,4% | 4 | 7,44 | 3,10% | 2,83% | |
Realty Income Corporation | Single-tenant commercial properties | 30,4 | 28,9% | 12 | 2,65 | 4,90% | 4,03% | |
Average | 21,59% | 3,10 | 6,09% | 5,31% |
Som I kan se, har mine REITs gået fint i 2018. Bedst er Omega med ca. 42% plus. For alle REITs ligger jeg ca 21,6% oppe siden køb (exkl utdelningarna). Jag køber løbende og har også været i minus i år. Jeg køber ikke for kursgevinst, men for det løbende gode udbytte.

Skat
Selvfølgelig er det lidt bøvl med skat, når det kommer til udbytte fra amerikanske aktier (eller fra udenlandske aktier i det store hele). Man skal nemlig ansøge om at få en del at skat retur. Jeg vil selvfølgelig komme ind på dette (her eller på min egen blog), men jeg skal lige finde ud af det selv. Jeg kommer jo fra et andet land med en lidt anderledes (nemmere 🙂 ) skattemiljø. Until then så anbefaler jeg jer, som er interesserede at kigge ind på Pengepugerens indlæg omkring dette eller en artikel fra Dansk Aktionærforening, som du finder HER.
As always, det er også en risiko at investere i REITs, som med alle aktier. Du kan læse mere om risiko for REITs i indlægget fra Investopedia HER.
Glædelig jul til jer, og håber I har haft en godt aktie-år 2018. 🙂
/Linnéa
//Disclaimer: Jeg er ikke en økonomisk rådgiver, og jeg skriver om ting, jeg lært hen ad vejen, og som jeg selv synes er vigtigt. Jeg er ikke ansvarlig for, hvad læsere investerer i. //
USA tilbageholder 30% i dividendeskat for non-residents. Jeg tror ikke du kan søge om at få det tilbage?
30% af udbyttet fra hvad?
Tak for et godt indlæg. Jeg har et par kommentarer: 1) Er du sikker på det er 90% af EBT, som skal betales? I så fald betaler de jo mere end de tjener, da der vel også skal betales skat. 2) Hvis man ikke vil så langt væk, kan man også købe Baltic Horizon Fund. Den minder vist lidt om de amerikanske på vilkårene. 3) Jeg betaler ikke mere end 15% i udbytteskat af mine amerikanske aktier, så der er ikke noget at tilbagesøge. Og de 15% modregnes jo som bekendt i den danske skat, så det er som var… Læs mere
Hej David. Så vidt jeg ved, så er Reit’er fritaget for selskabsskat. De skal dog udlodde 90 pct. Af deres skattepligtige indtægt i dividende. 🙂
Handler du dem i alm aktiekonto eller via en pensionskonto? Og evt hvilken type konto?
Fedt indlæg forresten 🙂
Super godt indlæg! Det kunne være, at man skulle have lidt REITs i frihedsportføljen: https://www.frinans.dk
Ja, jeg kan i hvert fald lide dem som en del af min strategi 🙂
Hej! Nordnet tilbageholder 15 procent i Nordamerikansk skat, så man skal intet foretage sig!